דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

היתר רישיון נהיגה לפלסטינים תושבי האזור ורצועת עזה

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

האם ניתן להסדיר רישיון נהיגה ישראלי לתושבי אזור יהודה ושומרון ורצועת עזה?

מאמר זה נוגע למצב המשפטי הקיים היום במדינת ישראל, בכל הנוגע להסדרת היתר רישיון נהיגה בישראל לפלסטינים תושבי האזור ורצועת עזה. רישיון נהיגה ישראלי עבור תושבים אלו הינו הליך הכפוף לחוקים ותקנות לא מעטות. הסמכות לאשר הנפקת רישיון נהיגה בישראל נמצא אצל משרד התחבורה, צה"ל והמנהל האזרחי. משום כך חשוב להכיר את ההליך להגשת בקשה להנפקת הרישיון, יחד עם ההיתרים הכרוכים בנהיגה בשטחי ישראל.

יש לציין כי הנוהל וגם מאמר זה מתייחסים לאזור יהודה ושומרון בשם "האזור".

היתר רישיון נהיגה לפלסטינים תושבי האזור

היתר רישיון נהיגה לפלסטינים תושבי האזור ורצועת עזה – תקנות כלליות בנוגע לחוקי תעבורה

בהתאם לחקיקה הביטחונית שנכתבה בשנת 1968, סעיפים 3 ו-5 מתייחסים להוראות בדבר תנועה ותעבורה באזור יהודה ושומרון, שם נקבע כי לא ייסעו תושבי האזור בכלי רכב ישראלים אלא בהיתר. זאת בנוסף לתקנה 578ב(1) לתקנת התעבורה משנת 1961, על-פיה "לא ינהג תושב אזור רכב שאינו רשום באזור אלא אם כן יש בידו היתר לכך מאת מפקד כוחות צה"ל באזור או מי שהוא הסמיך לכך".

בדומה לתושבי האזור, חל איסור זה גם על תושבי רצועת עזה. אולם, לגביהם הסמכות למתן ההיתר עומדת בידי שר התחבורה והבטיחות בדרכים או מי שבסמיך לכך.

בעקבות החלטות ביטחוניות שנקבעו, העביר מפקד האזור את הסמכות למתן היתרי נהיגה ברכבים ישראלים לרע"ן (ראש ענף) כלכלה במנהל האזרחי. שר התחבורה הסמיך את רמת"ק (ראש מנהל תיאום וקישור) עזה לתת היתרי נהיגה לתושבי רצ"ע.

רישיון נהיגה ישראלי לפלסטיני לנהיגה ברכב בתחומי ישראל? רק במקרים מיוחדים

על-פי דיני תעבורה ותחיקת הביטחון, חלים הגבלות על מתן רישיון נהיגה ישראלי לתושבי האזור בתוך תחומי ישראל. תקנה מס' 175 לתקנות התעבורה קובעת כי רשות הרישוי תעניק או תחדש רישיון נהיגה ישראלי לפלסטיני תושב האזור רק במידה ושוכנעה לעשות כן מטעמים מיוחדים. למרות זאת, תושב האזור יוכל לנהוג ברכב ישראלי אך ורק אם יינתן לו היתר לכך, אפילו במידה ומחזיק ברישיון נהיגה ישראלי.

ישנם מקרים בלעדיים אשר בהם יהיה ניתן לנפק היתר נהיגה לרכב ישראלי עבור תושב האזור מטעמים הומניטריים, זאת בהתאם לכתוב בנוהל זה.

נוהל טיפול בבקשות על-מנת להעניק היתרי נהיגה בישראל ברכב ישראלי עבור תושב האזור מטעמים הומניטריים.

ההכרעה בשאלה האם ליתן לתושב האזור היתר נהיגה ברכב ישראלי נקבעה לאחר בחינת מכלול השיקולים בכובד ראש. מחד גיסא, ישנו סיכון בטחוני מוחשי למדינת ישראל בהענקת היתרי נהיגה ברכב ישראלי לתושב האזור, לפיכך יש ליתן היתרים אלו בכפוף לבחינת שיקולי הגורמים הרשמיים בנושא. על כן, הוחלטה בתחיקת הביטחון ההגבלה לנהוג ברכב ישראלי אלא אם הורשה הדבר.  בשיווי המשקל שבין צרכים אלו מצד אחד לסיכון הביטחוני מהצד השני, הוכרע כי רק תושב האזור אשר עומד בתנאים המצטברים הבאים יהיה רשאי להגיש בקשה עבור קבלת היתר נהיגה ברכב ישראלי:

  • למבקש ישנו היתר שהייה חוקי בישראל מכוח איחוד משפחות עם בן / בת זוג ישראלי/ת.
  • המבקש מצוי בישראל כחוק למעלה מ-3 שנים רצופות.

למאמר על הליך הגשת בקשה עבור קבלת היתר נהיגה ברכב ישראלי לבעלי רישיון פלסטיני לחצו כאן. לפלסטיני ללא רישיון קודם לחצו כאן. למאמר אודות הנוהל העדכני בנושא ופירוט ההליך והדרישות לצורך קבלת רישיון לחצו כאן.

מאמרים נוספים על זכויות לפלסטינים:

  1. רכישת אזרחות זרה לפלסטינים
  2. הסדרת מעמד בני זוג פלסטינים בישראל

תודה למר יהונתן גבריאלוב בכתיבת המאמר.

צרו קשר עם עורך דין מומחה בהסדרת קבלת היתר נהיגה לפלסטינים ברכב ישראלי

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בענייני הגירה לישראל כולל הסדרת הנפקת היתר נהיגה ברכב ישראלי לפלסטינים תושבי האזור. אנו מטפלים בתיקים רבים ומורכבים בנוגע להיתר הנפקת רישיון ישראלי לפלסטינים ובמקרים נוספים גם לגבי הנפקת אזרחות או ישיבת קבע. נשמח לעזור לכם בטלפונים המוצגים בתחתית הדף.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה