Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רישום משכון אצל רשם המשכונות – איך עושים את זה?

Michael Decker
Michael Decker

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

רישום משכון אצל רשם המשכונות היא פעולה בעלת ערך משפטי רב לצורך גביית חובות. זאת מפני שהיא מאפשרת לבעל החוב (הנושה) לממש זכות שניתנה לו בנכס כחלק מהתחייבות להחזר חוב והגנה על הזכות בנכס מול צדדים שלישיים. כל זאת בעלות שאינה גבוהה ובתהליך שאינו מורכב במיוחד מבחינה משפטית. עם זאת, חשוב מאוד לוודא עמידה בכל הדרישות על מנת שהרישום יתבצע כראוי. על כך יסביר בהרחבה במאמר זה עורך דין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הוצאה לפועל ולמשפט אזרחי. 

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הוצאה לפועל ובענפי המשפט האזרחי השונים. משרדנו מספק מענה משפטי מקיף ליחידים ועסקים בנושאים כגון רישום זכויות בגופי הרישום השונים בישראל (רשם המשכונות, רשם המקרקעין וכו׳), הליכי גבייה מול לשכת ההוצאה לפועל ועוד. 

רישום משכון

מהו משכון ולמה כה מומלץ לרשום אותו?

את המונח משכנתא רבים בציבור הרחב מכירים. מונח שהוא פחות מוכר (אך חשיבותו רבה לא פחות) הוא משכון. משכון מוגדר בחוק בתור ״שעבוד של נכס כערובה לחיוב״. הוא מאפשר לנושים להבטיח בסבירות גבוהה פירעון של חוב שנוצר עבורם. משכון חל על נכסים פיזיים המופקדים אצל הנושה (כגון רכב, תכשיטים וכיו״ב) וכן על זכויות בנכסים שאינן רשומות אצל רשם המקרקעין. למשל, כאשר נעשית עסקה של רכישת רכב במימון, ניתן לרשום את הזכות לפירעון החוב בתור משכון. אם יופר הסכם המימון, ניתן יהיה לממש את הזכות ברכב בצורה מהירה יחסית, למשל באמצעות פתיחת תיק בהוצאה לפועל.

בעבר, יצירת משכון הייתה כרוכה בהפקדת הנכס עצמו בידי הנושה, או שומר מטעמו. רק כאשר הנכס היה בחזקת הנושה, המשכון היה תקף מול צדדים שלישיים. אף שאפשרות ההפקדה עדיין קיימת גם כיום, נוצרה במרוצת השנים גם האפשרות לרשום את המשכון ברשם המשכונות. הרישום מאפשר להקנות לנכס כוח כלפי אחרים, גם כאשר הנכס לא נמצא בחזקת הנושה. 

רישום משכון יכול לעזור במניעת סיטואציות שבהן חייבים צוברים חובות מול כמה נושים, וכתוצאה מכך נוצר סכסוך בין הנושים על זכות בנכס ספציפי. ודאות זו שמקדם רישום משכון היא זו שמעניקה לפעולת הרישום יתרון כה משמעותי. זאת במיוחד כאשר האגרה עבור רישום אינה גבוהה, ועומדת על עשרות בודדות של שקלים מדי שנה. ואולם, על מנת שהרישום יתבצע ויהיה בעל התוקף שמעוניינים לתת לו, חשוב לעמוד בדרישות המשפטיות השונות לצורך הרישום. הימנעות מכך עלולה לגרור תוצאות שאינן רצויות, בלשון המעטה. להלן נרחיב על הרישום, הבעיות המשפטיות העלולות להיווצר והדרכים להימנע מהן.

כיצד נעשה רישום משכון?

כדי לרשום משכון, יש לפעול על פי תקנות הרישום שנקבעו בנושא. מכוח התקנות הוקמה יחידה ברשות התאגידים בשם ״רשם המשכונות״. יחידה זו מקבלת לידיה בקשות לרישום משכון ובוחנת אם הן עומדות בדרישות לצורך הרישום. אם אכן הבקשות תקינות, המשכונות יתווספו למאגר המשכונות וכוחם יהיה יפה מול נושים אחרים וצדדים שלישיים נוספים. 

עלות אגרת הרישום אינה גבוהה, וסכומה המדויק נקבע לפי משך תקופת הרישום המבוקשת. לצורך הרישום יש למלא טופס רישום ולציין בו, בין היתר, את פרטי זיהוי של הנושה, פרטי החייב וכתובתו. על פי הכתובת, ייקבע מיקומה של הלשכה אשר בה יירשם המשכון. קיימות 5 לשכות רישום משכונות בישראל, המחולקות על-פי מחוזות (בירושלים, בתל-אביב, בחיפה, בנצרת ובבאר שבע). יש לציין בבקשת הרישום את תוקף המשכון (אשר בהתאם לו, כאמור, תיקבע האגרה). את הבקשה ניתן להגיש ידנית, בלשכה הרלוונטית, או במקרים מסוימים באופן מקוון (בעיקר כאשר מדובר בנושים מוסדיים או כאלה המבצעים רישום משכונות באופן תדיר). 

בעיות העשויות להתעורר בעת רישום משכון

בכל הנוגע לרישום משכון, חשוב להישאר עם ״היד על הדופק״. צריך לדעת מראש לכמה זמן המשכון תקף, שכן אם הוא פוקע, תוקפו מסתיים גם אם החוב לא הוחזר עד למועד תום התוקף. עוד חשוב לדעת מה הדרכים לבטל את הרישום במקרה הצורך. כמו כן, חשוב מאוד לוודא שטופס הבקשה לרישום והמסמכים הנלווים לבקשה עונים על הדרישות לצורך רישום משכון. 

בלעדי כל אלה, הבקשה לרישום עלולה להידחות, או להתבצע עבור פרק זמן נמוך מהנדרש. כתוצאה מכך לא ניתן יהיה לממש את הזכות בנכס ולא יהיה כוח להסכם בין הצדדים לעניין המשכון כלפי צדדים שלישיים. לאור כל זאת, רצוי מאוד לבצע את הרישום באמצעות עורך דין המתמחה במשפט אזרחי ובדיני הוצאה לפועל. 

צרו קשר עם עו״ד מומחה לדיני הוצאה לפועל ומשפט אזרחי

לסיכום, רישום משכון מהווה פעולה חשובה מאוד, שאינה מורכבת או יקרה, אך עדיין דורשת לפעול בהתאם לדרישות המשפטיות על מנת להבטיח כי היא תתבצע בצורה מוצלחת. לכל שאלה או צורך בסיוע בנושא, תוכלו ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הוצאה לפועל ובמשפט אזרחי, ומנוסה מאוד בהליכי רישום זכויות בגופי הרישום השונים ובמימוש זכויות עבור נושים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top