Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רישום לידה ביתית במשרד הפנים (מידע משפטי)

Anat Levi
Anat Levi

Maya Dan

אנשים מקסימים ומקצועיים!
ממליצה בחום!

כיצד נערך רישום לידה ביתית במשרד הפנים? בישראל קיימת חובה לרשום לידות במרשם האוכלוסין, והחובה חלה גם על לידות ביתיות. לצורך כך, על ההורים להגיע בסמוך לאחר הלידה ללשכת רישום האוכלוסין ולמסור הודעה על הרישום. להודעה יש לצרף מסמכים רלוונטיים, בהתאם לנסיבות המקרה. אי רישום לידת בית במועד עלול לגרור סנקציות כגון קנסות, ולכן חשוב לפעול כנדרש ובמועד על מנת להימנע מאי נעימויות בנושא. במאמר זה תסביר על כך בהרחבה עורכת הדין ענת לוי, שותפה במשרדנו ומומחית לדיני משפחה.

רישום לידת בית

רישום לידת בית בישראל – מהי לידת בית?

מדינת ישראל מכירה כיום באפשרות לבצע לידה מחוץ לבית החולים, בבית מגוריה של היולדת או במקומות ייעודיים לכך. על לידה מסוג זה חלות הגבלות שונות, ומשרד הבריאות אינו משתתף במימון הוצאות הלידה. עם זאת, בדומה לכל לידה אחרת, החוק בישראל מחייב עריכת רישום של תינוקות שנולדו בלידה ביתית, על-ידי הוריהם. חשוב לעמוד בהוראות החוק ולפעול בהתאם להן, על מנת להימנע מסנקציות כגון קנסות, העשויות להיות מוטלות על-ידי רשות האוכלוסין במשרד הפנים. להלן נסביר על התהליך ועל דברים שחשוב לדעת בנושא.

כיצד מתבצע רישום יילוד לאחר לידה ביתית במשרד הפנים ומה המסמכים הנדרשים לשם כך?

בלשכות רישום האוכלוסין במשרד הפנים יושבים פקידי רישום, אשר יש למסור להם הודעה על הלידה, בתוך 10 ימים ממועד הלידה. על זוג ההורים להתייצב יחד בלשכת רישום האוכלוסין הקרובה למקום מגוריהם לצורך הרישום, למעט במקרים בהם האם אינה נשואה והאב אינו מכיר באבהות. במידה וההורים אינם נשואים אך האב מכיר באבהות, יהיה צורך להגיש בפני פקידי הרישום טופס הכרה באבהות, אשר מולא על-ידי שני ההורים ובצירוף חתימת שניהם.

בעת ההתייצבות לצורך הרישום, יש להציג בפני פקיד הרישום תעודות זהות, לצורך הזדהות ראשונית. בנוסף, יש להגיש תצהיר של מי שערכו את הלידה (רופאים או מיילדות). על התצהיר לאשר כי היולדת היא האם הביולוגית של התינוק וכי הלידה נערכה בכפוף להנחיות משרד הבריאות. ככל שהלידה נערכה ללא רופא/ה או מיילדת, יש להגיש אישור מרופא על כך שהתקיים מעקב הריון, הנדרש עבור נשים המבקשות ללדת ללא נוכחות של מיילדת או רופא/ה. כמו כן, יש לצרף תצהיר של היולדת עצמה על כך שהיא אמו הביולוגית של התינוק/ת. על מנת להימנע מעיכוב הטיפול בנושא, המלצתנו היא להשיג את התצהירים והמסמכים הנדרשים מראש, וככל הניתן במועד הלידה.

ככלל, על יולדות שעברו לידה ביתית להיבדק בתוך 48 שעות אצל גניקולוג/ית, ולקבל תעודה רפואית המעידה על היותה האם הביולוגית. חשוב לדאוג לעריכת הבדיקה בהתאם. זאת משום שאם לא נערכה בדיקה כזו בתוך 48 שעות, או אם היולדת סירבה לעריכת הבדיקה, יהיה צורך לערוך בדיקה גנטית לאימות היותה של היולדת האם הביולוגית של התינוק. מטבע הדברים, בדיקה זו עלולה לעכב את הליך הרישום, ולכן חשוב להימנע מכך, ככל שהדבר אפשרי.

מה עוד חשוב לדעת?

שאלה נפוצה בנושא היא מה עושים כאשר עדיין לא נבחר שם לתינוק במועד הרישום. יש לדעת כי במקרים בהם ההורים אינם מגיעים להחלטה ביניהם לגבי שם התינוק עד למועד הרישום, ניתן לבצע את הרישום, ולאחר מכן לקיים הליך נפרד של רישום שם התינוק. לצורך כך, יש להגיש בקשה באמצעות טופס מקוון, אשר מוגשת ומטופלת ללא עלות. כך או כך, חשוב לפעול במועד לצורך הרישום. משרד הפנים מוסמך להטיל קנסות על מי שפעלו בניגוד לחוק. חשוב להימנע מכך, ובכל מקרה של ספק או חוסר ודאות משפטית, להיוועץ בנושא עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי.

רישום יילוד במשרד הפנים לאחר לידה ביתית – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני משפחה ומשפט אזרחי

במאמר זה הסברנו בהרחבה על לידת בית, מה נדרש לצורך רישום, ועל החשיבות לפעול בנושא כנדרש וללא דיחוי. לכל שאלה נוספת בנושא, או בכל סוגיה העוסקת בדיני משפחה, תוכלו לפנות למשרדנו ועורכת דין מומחית בתחום תשמח להעניק לכם מענה מקיף ומקצועי. משרדנו מתמחה בדיני משפחה, ועוסק, בין היתר, בסיוע ברישום לידות, הסכמי ממון, הסדרת חיים משותפים בישראל, משמורת ילדים ועוד. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top