Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

המעמד החוקי לבני זוג של אזרחים ישראלים בעלי אזרחות זרה – תהליך הראיון

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

בהתייחס לחוק האזרחות הישראלי ולהחלטת בית המשפט העליון בנושא, לבני זוג של אזרחים ישראלים או תושבי קבע יש זכות לבוא ולחיות בישראל עם בני הזוג או השותפים הישראליים שלהם. יש שתי אפשרויות לפתיחת בקשה לחיים משותפים ולקבלת "אשרת שהייה לבני זוג" לישראלים המעוניינים להזמין בני זוג שהם בעלי אזרחות זרה לישראל:

  1. הליך נישואים – הזמנת בני זוג נשואים לישראל.
  2. הליך חיים משותפים.

כך או כך, על בני הזוג להציג בפני משרד הפנים בקשה המגובה במסמכים. להזמנה בהתאם להליך הנישואים, יש צורך בתעודת נישואים. למרות זאת, תעודה זו לכשעצמה, אינה מהווה ראייה מוחלטת ליחסים אמיתיים. פקידי ההגירה הישראליים בוחנים את כנות היחסים, בין אם בני הזוג נשואים או לא, וזאת מאחר וידוע שדי פשוט להשיג תעודת נישואים, גם אם היחסים אינם כנים.

לפיכך, מדינות רבות דורשות הוכחות נוספות לכנות היחסים, ללא קשר אם בני הזוג נשואים. לדוגמה בארה"ב, פקחים נשלחים לבתים על מנת לוודא שבני הזוג אכן גרים ביחד. רשות ההגירה ומשרד הפנים עשויים לבחון ולראיין את בני הזוג. אז איך משרד הפנים קובע אם מערכת היחסים היא כנה או שקרית – או שנוסדה על מנת לקבל תושבות קבע או אף אזרחות ישראלית? הדרך הטובה ביותר לקבוע לגבי אמיתות היחסים היא באמצעות סדרת ראיונות.

המעמד החוקי לבני זוג של אזרחים ישראלים בעלי אזרחות זרה – תהליך הראיון

תהליך הראיון במשרד הפנים

כל זוג שמנסה להשיג אזרחות לבני זוג בעלי אזרחות זרה עובר את ראיון כנות הקשר. הראיונות נערכים בנפרד, ונשאלות בהם שני סוגים של שאלות: שאלות טכניות ומהותיות. הראיון נבנה כך שייבחן כמה בני הזוג באמת מכירים זה את זה. בהסתמך על התוצאות והדיוק בתשובות, משרד הפנים יכול לקבוע את אמיתות היחסים שלהם.

שאלות עובדתיות

השאלות העובדתיות משתנות ונוגעות בעיקר לבני הזוג ומשפחתם. אפשר וישאלו אתכם לגבי תאריך הלידה שלהם, מקום הלידה, שמות בתי הספר, שמות חברי משפחה וכדומה. לפיכך, אנו ממליצים שבני הזוג ידעו כמה שיותר איש על רעהו מהבחינה הטכנית. באופן טבעי, ניתן לשנן את התשובות לשאלות האלו, מה שאומר שאפילו זוג שאינו אמיתי, יכול לעבור את החלק הזה של הראיון. לאור זה, קיים חלק נוסף לראיון ובו מבחן "המהותיות".

שאלות מהותיות

שאלות אלו הן קשות וממוקדות יותר, ולא ניתן להתכונן אליהן מראש. לדוגמה, הפקיד יכול לשאלות את בני הזוג מהי המסעדה האחרונה שבה הם אכלו יחדיו, ומשם יכול להמשיך בשאלה מה הם אכלו שם וכו'. עובדי משרד הפנים מסתמכים על השאלות הממוקדות במיוחד על מנת לבנות סיפור מהאירוע ואז לבחון אם הסיפורים שסיפרו בני הזוג תואמים. בצורה זו הם מסוגלים לקבוע אם בני הזוג באמת חיים יחדיו בחסות יחסים אמיתיים.

דחיית בקשות למעמד חוקי לבני זוג זרים

למרבה הצער, משרד הפנים מוצא דרכים רבות לדחיית בקשה לאשרת שהייה לבני זוג. אם הם הבחינו שהתשובות שניתנו שונות בצורה מהותית, אזי הם יכולים לתהות לגבי תוקף היחסים שלהם, ולדחות את הבקשה. עורכי הדין במשרדנו יכולים לערער על ההחלטה ואף לקחת את תיקי הדחייה אל בית המשפט ולסייע לכם בהשגת אזרחות לבני הזוג בעלי האזרחות הזרה.

הטיפים שלנו לראיון כנות הקשר במשרד הפנים

בערך 3,000 זוגות מתחילים את תהליך האזרחות לבני זוג בעלי אזרחות זרה בישראל מדי שנה, אך לא כולם מצליחים. לפניכם 5 טיפים שיסייעו להצלחת הבקשה:

  1. הישארו ביחד – לפעמים זוגות מסיימים את היחסים שלהם באמצע ההליך, מה שהופך את הצלחת ההליך לכמעט בלתי אפשרית.
  2. סדר וארגון – שימרו על הסדר. שמירה על ארגון היא הכרחית, בין אם זה אומר להכין תוכנית לראיון ולדאוג שהמסמכים מתורגמים ובסדר הנכון.
  3. הכירו זה את זה בצורה יסודית.
  4. להיות מנומסים, אך לדעת מהם זכויותיכם! תסכול הוא דבר מובן, אך חשוב להישאר רגועים. בקשות משרד הפנים עשויות לפעמים להראות בלתי הגיוניות, כך שחשוב להכיר את החוק.
  5. השתמשו בשירותים מקצועיים (במידת הצורך) – במקרים מסוימים שבהם ידוע מראש שקיימת בעיה, לדוגמה לאחד מבני הזוג יש עבר פלילי, יש צורך הכרחי בעבודה אל מול עורך דין.

צרו קשר! עורכי דין לענייני הגירה

עורכי הדין לענייני הגירה במשרדנו ישמחו לסייע לכם בכל שאלה בנושא הגירה לישראל, השגת אזרחות לבני זוג של ישראלים בעלי אזרחות זרה ובתיקים שנדחו בתהליך.

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top