Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קצבת נכות כללית לאחר גיל פרישה (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Tal Ya'acov

הייתה לי חוויה נפלאה עם מחלקת התרגומים של המשרד! סשה קישקו שעומד בראש המחלקה הזו הוא אדם מקצועי ואמין ביותר! סיפק עבורי תרגום מסינית בזמן שיא!

האם קצבת נכות ממשיכה להיות משולמת לאחר הגעה לגיל פרישה? באופן עקרוני, קצבת נכות כללית, הניתנת למי שנקבעה להם נכות רפואית ודרגת אי כושר בשיעור של 60% לפחות, משולמת עד גיל הפרישה. לאחר גיל הפרישה, מקבלי קצבאות נדרשים לפעול מחדש למיצוי זכויותיהם במוסד לביטוח הלאומי. מלבד קצבת אזרחים ותיקים (קצבת זקנה) המגיעה להם, נכים בגיל פרישה נהנים משלל הטבות נוספות, כגון הנחות בחשבון החשמל, מים, ארנונה וכד׳. על הדרכים למיצוי זכויות בביטוח הלאומי לאחר גיל פרישה תסביר במאמר זה עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין וביטוח ממשרדנו.

קצבת נכות כללית לאחר גיל פרישה (מידע משפטי)

מדוע קצבת נכות משולמת רק עד גיל פרישה?

קצבת נכות בישראל ניתנת בגיל העבודה בלבד. זאת משום שמטרתה של קצבה זו הוא להוות תחליף להכנסה מעבודה עבור מי שאיבדו את כושר עבודתם באופן מלא או חלקי. עם זאת, מטבע הדברים, נכים אינם מפסיקים להתמודד עם מוגבלויותיהם לאחר גיל הפרישה. משום כך, החוק בהחלט מאפשר להם להמשיך ליהנות מקצבאות והטבות במוסד לביטוח הלאומי, בתור אזרחים ותיקים. עם זאת, חשוב להבהיר כי המעבר מקצבת נכות כללית לקצבת אזרחים ותיקים (המכונה גם ״קצבת זקנה״) דורש הגשת תביעה נוספת עם ההגעה לגיל הפרישה. כלומר, לא מדובר בשינוי אוטומטי במוסד לביטוח הלאומי. להלן נבהיר על כך ונסביר כיצד פועל התהליך.

מהי קצבת אזרחים ותיקים?

קצבת אזרחים ותיקים ניתנת לכלל האזרחים הוותיקים העומדים בתנאי הזכאות לכך בחוק, ובמרכזם מבחן ההכנסה. לפי מבחן זה, מי שהכנסותיהם אינן מגיעות לשיעור המרבי אשר נקבע בחוק, יהיו זכאים לקצבת אזרחים ותיקים בסיסית. מעבר לקצבה הבסיסית, קיימת גמלת זקנה, הניתנת למי שהיו זכאים לקצבאות לפני הגעתם לגיל פרישה, וגובה הקצבאות היה גבוה מהקצבאות הניתנות עם ההגעה לגיל פרישה. זהו המצב לגבי נכים הזכאים לקצבת נכות. לקצבת הזקנה הבסיסית ניתן יהיה להוסיף גמלה עבור נכות, אשר לא תהא נמוכה מסכום קצבת הנכות שקיבלו קודם לכן.

כיצד ניתן לממש את הזכאות לקבלת קצבת אזרחים ותיקים לבעלי נכות לאחר גיל פרישה?

לצורך קבלת הקצבה, יש להגיש תביעה במוסד לביטוח הלאומי. התביעה מוגשת על גבי טופס אשר ניתן למלא באופן ידני (הנשלח בדואר כחודש לפני ההגעה לגיל פרישה) או באופן מקוון. לטופס יש לצרף מסמכים, הכוללים, בין היתר, אישורים רפואיים ואישורים על הכנסות (ככל שהיו). ככל שהתביעה תוגש לאחר הגעה לגיל הזכאות לקצבת אזרחים ותיקים, ניתן יהיה לקבל החזר באופן רטרואקטיבי. המוסד לביטוח לאומי עשוי לערוך בדיקה לצורך בחינת הוודאות לגמלה, ולעיתים ישלח אחות מטעמו לבדיקת מצבם של התובעים. אם לא נעשה כן, ורמת הזכאות נמוכה מזו הנדרשת, ניתן לבקש כי תיערך בדיקה כזו לצורך הכרעה בתביעה. במידה והתביעה נדחית או שגובה הקצבה שנקבעת נמוך מדי, קיימת אפשרות לערער על ההחלטה.

לאילו הטבות נוספות זכאים נכים לאחר גיל הפרישה?

נכים המקבלים קצבת אזרחים ותיקים זכאים להטבות רבות, בסכומים העשויים להגיע בחישוב מצטבר לסך של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. הטבות אלה כוללות הנחה חודשית בחשבון החשמל, תעריף מוזל לחשבון המים, הנחה בארנונה (ככלל בגובה 100% עבור שטח של עד 100 מ״ר), פטור מהשתתפות עצמית בתשלום לקופות החולים ועוד. כיצד הטבות אלה ניתנות בפועל? ככלל, המוסד לביטוח לאומי מעביר לגופים הרלוונטיים רשימה של שמות הזכאים להטבות הנ״ל, ובהתאם הן אמורות להינתן באופן אוטומטי. עם זאת, לא פעם נדרש לפנות לגופים השונים (חברת החשמל, תאגידי המים, הרשות המקומית וכיו״ב) באופן פרטני, על מנת לוודא כי ההטבות הללו אכן ניתנות בפועל. לצד ההטבות הנ״ל, קיימת זכאות לשירותים שונים, לרבות זכאות למטפלים סיעודיים. לצורך מימוש הזכאות לקצבת אזרחים ותיקים בביטוח הלאומי ויתר ההטבות הנ״ל, רצוי להסתייע בעורך דין מומחה לדיני נזיקי וביטוח, אשר יידע לסייע באופן מיטבי במיצוי כלל זכויותיכם.

קצבת נכות כללית לאחר גיל פרישה – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין וביטוח

במאמר זה הסברנו בהרחבה על הזכאויות המגיעות למקבלי קצבת נכות כללית לאחר הגעתם לגיל פרישה. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל סיוע במימוש זכויות במקרים אלה, ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בייצוג בהליכי מימוש זכויות במוסד לביטוח הלאומי ובבית הדין לעבודה. לעורכי ועורכות הדין ממשרדנו ניסיון וידע רב בנושא, המאפשר להם לסייע ללקוחות המשרד באופן מיטבי בתביעת זכויותיהם.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top