דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קוד אתי במקום העבודה – כלי יעיל לשיפור ביצועי עובדים וליצירת סביבת עבודה נעימה

Joshua Pex

קוד אתי במקום העבודה עשוי לתרום רבות להפיכת סביבת העבודה לנעימה ופרודוקטיבית יותר. ניתן להשתמש בקוד כחלופה לסנקציות כלפי עובדים, אשר יעילותן מוטלת בספק והן אף עלולות לגרור צעדים משפטיים כנגד מעסיקים. מדוע כדאי למעסיקים לעשות שימוש בכלי זה? על כך ועוד יסביר להלן עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה.

בכל שאלה משפטית מתחום דיני העבודה תוכלו להיעזר בעורכי הדין ממשרדנו בירושלים ובתל אביב. לעורכי הדין מהמשרד ניסיון רב במתן ייעוץ וליווי משפטי מקיף למעסיקים, עובדים ומקומות עבודה במגוון נושאים, כגון חיבור והטמעת קוד אתי במקום העבודה, יחסי עובד-מעסיק, תנאי עובדים וכיו״ב.

כיצד השינויים בשוק העבודה משפיעים על סביבת העבודה?

בשנים האחרונות שוק העבודה הופך לדינאמי יותר ויותר. סביבת העבודה כיום אינה דומה כלל לזו שהייתה קיימת עד לפני שנים ספורות. עובדים נהנים מעצמאות רבה יותר בעבודתם, אך גם חשופים לגירויים חיצוניים רבים, בשל הזמינות של אינטרנט וטלפונים חכמים בהישג ידם. מגמה זו אף התגברה בימים אלה, בהם כמות עצומה של עובדים עברו לעבודה מהבית. כל הנ״ל מזמנים אתגרים רבים איתם מתמודדים מעסיקים באופן שוטף. 

ישנן מגוון דרכים שבעזרתן ניתן להתמודד עם אתגרים אלה. למשל, אנו עדים למעקב קפדני יותר של מעסיקים אחר הביצועים של עובדיהם, לרבות אחר תיבות הדואר האלקטרוני שלהם (מה שעשוי להעלות בעיות משפטיות כשלעצמו). לצד זאת, ניתן לראות כי מקומות עבודה רבים דואגים לשיפור מתמיד בתנאי ההעסקה של עובדים, באופן שיחזק את המוטיבציה שלהם. נעשה שימוש בהטבות כגון אופציות, ביטוח מנהלים וקרנות השתלמות.

קוד אתי במקום העבודה

מהו קוד אתי, מה ניתן לכלול בו וכיצד הוא משפיע?

לצד הדרכים הנ״ל לשיפור ביצועי עובדים, חשוב כי מעסיקים יחשבו מנקודת מבט של העובדים עצמם. מוטב לקבל את האוטונומיה ממנה עובדים נהנים כמצב נתון, ולמצוא דרכים להגביר את תחושת האחריות שלהם. קוד אתי במקום העבודה עשוי להיות פתרון יעיל מאוד לשם כך, בהיותו קובץ של כללים מוגדרים מראש, אשר חשיבות ההקפדה עליהם מובנת לכולם.

קוד אתי במקום העבודה יכול לכלול מגוון רחב של כללים, בנושאים כגון שעות הגעה ויציאה מצופות, קוד לבוש, התנהגות נאותה, יחס בין עובדים לבין עצמם ובין עובדים למעסיקים וכיו״ב. ניתן לראות כי במקומות בהם מאומץ קוד אתי במקום העבודה נוצרת סביבת עבודה המבוססת על אמון, ולרוב אף חל שיפור הן במוטיבציה ובביצועים של העובדים והן במוניטין של העסק.

אילו דרכים חלופיות קיימות לצורך שיפור ביצועי עובדים, מלבד קוד אתי במקום העבודה?

כחלופה לקביעת כללים ברורים ומוגדרים מראש בנוגע לציפיות מהעובדים, נעשה במקרים רבים שימוש בסנקציות כגון שיחות נזיפה, מניעת קידום מעובדים וכדומה. שימוש בדרכים אלה עלול ליצור אנטיגוניזם בקרב עובדים, ולכן יעילותן מוטלת בספק. אך יתרה מכך, הוא אף עלול לגרור סנקציות משפטיות, לאור פגיעה אפשרית בכבודם של העובדים. בית הדין לעבודה קיבל זה מכבר תביעות עובדים בגין עילה זו, ואף פסק פיצויים נכבדים לזכותם. להרחבה על נושא חשוב זה, תוכלו לקרוא מאמר נוסף שפרסמנו בנושא, הכולל גם סרטון הסברה קצר.

כיצד ניתן ליצור ולהטמיע קוד אתי במקום העבודה?

חשוב כי מקומות עבודה אשר החליטו לעשות שימוש בקוד אתי יחשבו על כללים אשר מתאימים למקום העבודה הספציפי. נהוג לשתף את העובדים עצמם בתהליך חיבור הקוד, כדי להבין את צרכיהם וציפיותיהם. הטמעת הקוד יכולה להיעשות בדרכים שונות, כגון קיום ימי עיון בנושא, יצירת לומדה אינטרנטית להטמעת הקוד וכן הלאה. חשוב להסתייע בייעוץ משפטי בתהליך חיבור הקוד והטמעתו, על מנת לוודא כי התהליך ממלא אחר הוראות החוק.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, קוד אתי במקום העבודה עשוי לתרום רבות לשיפור ביצועי העובדים ולשמירה על סביבת עבודה נעימה עבורם. בהתאם, מומלץ למעסיקים לשקול ליצור קוד אתי במקום עבודתם ולהטמיעו. לכל סיוע או שאלות פרטניות בנושא, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני עבודה. המשרד מעניק ייעוץ וליווי למעסיקים, עובדים ומקומות עבודה במגוון רחב של נושאים וסוגיות משפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה