Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קהילות מגורשי ספרד באנגליה – אזרחות פורטוגלית למגורשי ספרד

אירנה רוזנברג

שאדי שעבאן

שירות יעיל מהיר וסופר מקצועי , סופר מרוצה מהשירות שקיבלתי וכמובן מהתוצאה הסופית. ברכות ! מגיע לכם .

קהילות מגורשי ספרד באנגליה הגיעו במספרים קטנים יחסית מספרד ופורטול לאורך עשרות שנים. בזמן הגעתם התחילה לקום האימפריה האנגלית שתהפוך להיות האימפריה הגדולה בהיסטוריה. קהילות המגורשים האמידות סייעו בעיצוב כלכלת האימפריה האנגלית ובהתפתחות ענפי המסחר שיגיעו עד קצות העולם באימפריה שבה השמש לא שקעה מעולם.

מהם יתרונות הדרכון הפורטוגלי?

 • אפשרות שהייה והתניידות במדינות החברות באיחוד האירופאי.
 • כניסה לארה"ב – ללא צורך בקבלת ויזה מראש.
 • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופאי.
 • כניסה ושהייה בבריטניה ללא קושי (עד להשלמת הליך הברקזיט)
 • הקמת עסק ו/או נדל"ן במדינות אירופה

קהילות המגורשים באנגליה

קהילות מגורשי ספרד באנגליה

קהילות המגורשים שהגיעו תחילה מספרד לאנגליה לקראת שנת 1500, היו לא יותר ממאה משפחות. חשוב לדעת שבזמן זה עדיין לא הותר ליהודים להתיישב באנגליה באופן חוקי, החל מצו הגירוש הגדול שנכתב בידי מלך אנגליה אדוארד הראשון בשנת 1290. על אף האיסור הותרו צוי כניסה מיוחדים למעטי יהודים שנמלטו מפרעות בצרפת, הונגריה, ספרד ופורטוגל להתיישב בה. יהודים אלו לא קיבלו זכויות מלאות ולא קיבלו זכות בעלות על נכסי דלא נידא, דבר אשר מנע מהיהודים להקים בתי כנסת, כתוצאה מכך התפללו בתוך בתים פרטיים. קהילות המגורשים הקטנות התיישבו בלונדון ובבריסטול שהיו ערי נמל עיקריות של הממלכה הבריטית.

קהילת בריסטול הייתה בעלת מעמד מכובד יותר היות והייתה מגוונת יותר במקצועות חופשיים כגון: רפואה, ייצוא של ביגוד (שהיה נחשב עסק לאצילים), בנקאות ועסקי מסחר. דוגמא ליהודי המשכיל הוא רודריגו לופז שהגיע לאנגליה לאחר שהיה אנוס פורטוגלי בהולנד וטרם הוצאתו להורג באשמת בגידה שימש כרופאה האישי של המלכה אליזבת הראשונה. יהודי אנגלי ידוע אחר בזמנו היה הבנקאי והשדלן הנודע משה מונטפיורי. לאורך 150 השנים הראשונות לתקופת התיישבותם של קהילות המגורשים באנגליה בחרו היהודים לחיות חיים כמעט חשאים כשהם אינם מפגינים את יהדותם ברחובות לונדון ובריסטול מחשש להתנכרות.

מעמדם הרשמי של היהודים באנגליה

בנובמבר 1655 נכנס למערכה הדיפלומטית אחד מגדולי בעלי הקשרים היהודים של אותו הדור הוא מנשה בן ישראל שהיה הולנדי צאצא למגורשי פורטוגל. בהיותו בקשרים עם מלכים וחברי פרלמנט של העולם המערבי ואנגליה בפרט, הצליח לקבוע כינוס ממשלתי עם שריה של אנגליה בנוכחותו של אוליבר קְרוֹמְוֶול שהיה מצביא ומדינאי בולט. הועידה נקראה בשם ועידת וַייטְהוֹל ובו דנו המשתתפים על תהליך הכרת חידוש יישובם של היהודים באנגליה כבעבר. בועידה נטען על ידי שופטה הראשי של בית המשפט העליון סֶר ג'ון גְלִין ושר האוצר וויליאם סטיל כי "אין חוק האוסר על היהודים לחזור לאנגליה". בטענתם התבססו השניים על צו מלכותי שהוצא בידי מלך ולא חוקק בידי הפרלמנט. הקהילה היהודית הספרדית קיבלה אישור לקיומה מאת המלך צ'ארלס השני בשנת 1660 והוכרה כדת מוגנת ובעלת זכויות מרובות יותר בנוגע לזכות הקניין של נכסי דלא נידא. אט אט יתחיל הישוב הספרדי היהודי באנגליה להתפתח ולגדול, כשרובם של המהגרים מגיעים מהולנד השכנה ויריבתה של אנגליה.

לאחר מותו של המלך צ'ארלס השני בשנת 1685 נראו שוב ניצני אנטישמיות אצל האנגלים בייחוד בקרב המשכילים. בשנה זו התחילו האשמות כנגד היהודים ממוצא הולנדי ספרדי שמנהלים מסחר ישיר עם ארצות השפלה העוינות. יהודים מואשמים בבגידה בממלכה, הפרת חוק, היעדרות מהכנסייה, נזק למכסי המלך, למסחר ועוד. למרות סך האשמות אלו נראה שלא הגבילו חברתית או כלכלית את היהודים משום שלקראת סופה של המאה ה-17 יתווספו קהלים ספרדים נוספים לקהילה הספרדית בלונדון ומספר הנפשות עמד על כ- 800 ספרדים ו- 250 אשכנזים. סולומון דה מדינה, היהודי הראשון אשר קיבל תואר אביר באנגליה, היה ממוצא ספרדי.

בשנת 1698, גובשה הקהילה הספרדית פורטוגלית של לונדון והחליטה על פרויקט בניית בית כנסת לכל הקהל הספרדי פורטוגלי משום חוסר המרחב והצפיפות במשכן התפילה שנערך בביתו הפרטי של הרב דוד נִיֵטוֹ (שהיה דיין הקהילה, הוגה ורופא). בעקבות זאת בשנת 1701 נבנה בית הכנסת הספרדי המפואר הקרוי על שם הרחוב בו הוקם: בְּוִיס מַארְקְס. הבויס מארקס פעיל ללא הפסקה מאז שנת הקמתו ב- 1701 תודות לכך נחשב כבית הכנסת הפעיל ביותר באירופה.

מאמרים נוספים על קהילות המגורשים

אנו מקווים שמידע זה על הקהילות ומאפייניהם יסייע בידכם לדעת את זכויותיכם עבור קבלת דרכון פורטוגלי. תודה למר יהונתן גבריאלוב על עזרתו בכתיבת המאמרים.

 1. חיי קהילות המגורשים בתוניסיה – קושי, משבר והישרדות
 2. קהילות המגורשים בלוב תחת משטר האינקוויזיציה
 3. פריחת הישוב הספרדי בארץ ישראל במאה ה-16
 4. קהילות המגורשים באיטליה של תקופת הרנסנס
 5. גירוש ספרד – זעזוע בעולם היהודי של ימי הביניים.

צרו קשר עם עורכי דין הגירה לפורטוגל וספרד

משרדנו בעל ותק של למעלה מ-30 שנים בתחום ההגירה. המשרד עומד בקשר עם הקהילה היהודית הפורטוגלית בליסבון והקהילה היהודית בפורטו שמעניקה את מכתב ההמלצה המבוקש עבור זכאות לדרכון פורטוגלי. נשמח לבצע בדיקת זכאות חינמית מידית עבורכם בטלפונים הבאים: 03-3724722 או 055-9781688. התקשרו כדי לקבוע פגישה עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top