Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואין (מידע משפטי)

Joshua Pex

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

קיימת אפשרות לקבל אזרחות ישראלית דרך נישואין לבן זוג זר הנשוי/נשואה לאזרחי/ת ישראל ורוצה לחיות עמו/ה בישראל. ואולם, בניגוד לדעה הרווחת (והשגויה) הדבר אינו נעשה באופן אוטומטי. מדובר בהליך ממושך אשר עשוי להתפרש על פני מספר שנים. הליך מדורג זה עלול להיות רצוף במכשולים ועיכובים, במיוחד כאשר לא מכירים את החוקים והנהלים בנושא. במאמר קצר זה יסקור עו״ד יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה לישראל ושותף במשרדנו, נקודות שחשוב להביא בחשבון כאשר מנהלים את ההליך לצורך קבלת האזרחות המיוחלת.

משרד עורכי דין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון מקצועי רב ומוכח בייצוג זוגות מעורבים בהליכים לצורך קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואין, בהסדרת מעמד לזוגות ידועים בציבור, בקבלת אשרות שהייה בישראל ועוד. 

להתחתן ולהוציא אזרחות? לא כל כך מהר

קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואין

כמו מדינות מתקדמות רבות ברחבי העולם, גם מדינת ישראל מאפשרת לאזרחיה לבחור עם מי להתחתן, והיכן. אמנם נישואים אזרחיים בישראל טרם אושרו בחוק הישראלי, אך מדינת ישראל מכירה בנישואים אזרחיים שנערכו כדין מעבר לים. כפועל יוצא להכרה בזכות של זוגות מעורבים להינשא, מדינת ישראל מאפשרת כיום לבני זוג זרים להשתקע ביחד עם בני זוגם בישראל, בכפוף לעמידה בדרישות נוהל הטיפול במתן מעמד לבני זוג נשואים, שנקבע במשרד הפנים.

מדובר בתוצאה של מאבק ממושך, אשר הגיע עד לפתחו של בית המשפט העליון בשנת 1999. באחד מפסקי הדין המוכרים ביותר של בג״ץ (הנקרא ״בג״ץ סטמקה״) הדגיש בית המשפט העליון כי הזכות לנישואין ולהקמת משפחה היא זכות יסוד. בית המשפט קבע כי מדיניות משרד הפנים בנושא נישואין בין זוגות מעורבים חייבת להיות מפורסמת, לצורך שמירה על אחידות וודאות משפטית.

מאז פסק הדין החלו להתפרסם נהלים של משרד הפנים, אשר מגדירים את האופן שבו בני זוג זרים יכולים להסדיר את מעמדם בישראל. במסגרת זאת, התפרסם נוהל ספציפי העוסק בהסדרת מעמד בני זוג נשואים. בכל שנה אלפי בני זוג זרים של ישראלים, בין אם הם נשואים או בין אם הם מקיימים קשר זוגי של ידועים בציבור, עוברים הליך קבלת אזרחות ישראלית דרך נישואים לאחר חתונה עם ישראלי או ישראלית.

כמובן שהתהליך לא פשוט ויש כמה שלבים בדרך, אך אם אתם באמת חיים ביחד עם בן או בת הזוג הישראלים ומעוניינים כי גם הם יקבלו מעמד של אזרחים ישראלים, הרי שהדרך פתוחה עבורכם. אם תעמדו בכל התנאים והדרישות של משרד הפנים, סיכוי גדול שבקשתכם תתקבל, גם אם לאחר זמן רב, בלשון המעטה.

נישואים לישראלי וקבלת אזרחות – הטיפול במתן מעמד לבן הזוג הזר

כדי שבן או בת הזוג הלא ישראלים יקבלו אזרחות, צריך לפתוח תיק במשרד הפנים ולהתחיל ביישום כל השלבים הקבועים בנהלי משרד הפנים. חשוב לדעת: אזרח או אזרחית ישראליים שהתחתנו או מקיימים קשר זוגי יציב וקבוע (ידועים בציבור) עם אזרח או אזרחית מדינה זרה, זכאים לבקש במשרד הפנים שגם לבן או לבת זוגו תינתן האזרחות הישראלית וזאת לפי סעיף 7 לחוק האזרחות. עוד חשוב לדעת כי ככלל, אין משמעות לכך שבני הזוג התחתנו בחו"ל ולא בישראל, או לשאלה האם אחד מהם יהודי או לא.

כמו כן, אם לבן או בת הזוג הזר יש ילדים קטינים מנישואיהם הקודמים, בן או בת הזוג הזר רשאי להביא אותם וגם הם יזכו לאותה אזרחות ישראלית. כמובן שקבלת האזרחות הישראלית לא ניתנת בצורה אוטומטית, אלא כרוכה בבירוקרטיה לא קצרה מול משרד הפנים. יחד עם זאת, אם תפעלו לפי נוהל טיפול מתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לאזרח ישראלי בהתאם לדרישות רשות ההגירה והאוכלוסין, אתם בדרך הנכונה.

מה צריך להביא?

הגשת הבקשה נעשית מול לשכת רשות ההגירה במשרד הפנים הקרובה למקום מגוריו של בן הזוג הישראלי. פתיחת תיק במשרד הפנים דורשת הגשת מסמכים רבים. ככלל, יש צורך כי המסמכים שמקורם במדינת המוצא של בן או בת הזוג הזרים יוגשו כמסמכי מקור או בהעתקים רשמיים, כולל אימות על-ידי אפוסטיל ותרגום על-ידי נוטריון במידת הצורך. לפירוט אודות רשימת המסמכים הנדרשים בהליכי הסדרת מעמד, ראו מדריך מקיף שפורסם בנושא באתר משרדנו.

לאחר הגשת המסמכים ופתיחת הבקשה באופן רשמי, תיערך סדרת ראיונות לבני הזוג. במסגרת ראיונות אלה, יהיה על בני הזוג להגיש תצהירים והוכחות לקיום חיים משותפים בפועל הלכה למעשה. הוכחות אלה עשויות להיות בדמות חשבון בנק משותף, תשלום חשבונות שוטפים עבור מקום המגורים המשותף, הוכחות לניהול משק בית ביחד, מכתבי המלצה של חברים ומשפחה, תמונות וכיו״ב. השאלה האם דברי בני הזוג בראיונות וההוכחות שיציגו מעידים על קשר כנה בין בני הזוג תיבחן בהתאם לשיקול דעת עובדי רשות האוכלוסין.

כיצד עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל יכול לסייע בהליכי הסדרת מעמד לבני זוג זרים?

השלבים שתיארנו לעיל הם רק תחילת הדרך במסלול אשר בסופו עשויה להתקבל האזרחות המיוחלת לבני הזוג הזרים. עם זאת, לא פעם מגלים פקידי משרד הפנים גישה נוקשה כלפי בקשות להסדרת מעמד של בני זוג זרים. הדבר עלול להוביל להתרשמות מקשר שאינו כנה, או מהעלאת טעמים נוספים להפסקת ההליך.

כאשר פועלים בצורה נכונה מראש, הדבר עשוי להימנע. ואולם, זוגות המסדירים את מעמדם עושים זאת בדרך כלל בפעם הראשונה, ואין להם את הידע והניסיון הדרושים על מנת להתמודד עם מכשולים וסיטואציות מעין אלה.

לצורך ייעול ההליך ומניעת טעויות מיותרות, מומלץ להיעזר בעורך דין שילווה אתכם מההתחלה בכל השלבים בתהליך ויסביר לכם כיצד לפעול. בכלל זה, עורך דין מומחה לדיני הגירה יסביר לכם אילו מסמכים בדיוק אתם צריכים להביא, כמה זמן יקח כל שלב, ילווה אתכם לשלב הקריטי של ראיון להוכחת כנות הקשר הזוגי וכדומה.

עורך דין בעל ניסיון בייצוג לקוחות מול משרד הפנים בנושא קבלת אזרחות ישראלית עבור בני זוג זרים יוכל לסייע לכם בפתיחת התיק במשרד הפנים ובניהול ההליך מול הרשויות, עד לקבלת תעודת הזהות הארעית והאזרחות הישראלית המיוחלת בסוף התהליך.

אזרחות ישראלית דרך נישואין – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לשאלות נוספות ולכל סיוע בנושא הסדרת אזרחות ישראלית דרך נישואין, עבור בני זוג זרים המבקשים להסדיר את מעמדם בישראל, עורכי הדין ממשרדנו זמינים לסייע. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בטיפול משפטי מקיף בבקשות להסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג נשואים, ידועים בציבור, משפחות מעורבות ועוד.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top