Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צילום תמונה של אדם לשימוש עסקי – מידע משפטי חשוב

Michael Decker
Michael Decker

שי לוי

התעורר צורך דחוף לקלוט מהנדס מחברת אחות שלנו בצ'כיה שיעזור לנו בשני פרוייקטים חשובים של קליטת מכונות חדשות. בתוך מספר שבועות ואין סוף טפסים ואישורים התקבל ההיתר המיוחל ובימים אלה העובד ומשפחתו כבר בארץ. במקרים בהם הרגולציה בארץ מכבידה על בעלי העסקים (אולי מטעמים מובנים אבל שלא קשורים לתעשייה) המשרד עשה הכל ביסודיות ומקצועיות ובהבנה מוחלטת של התהליכים כדי שנקבל את האישורים המתאימים. תודה רבה לבתיה, אירנה וענת מהמשרד בירושלים על העבודה המאומצת והיסודית.
בברכה,
שי לוי
מנכ"ל קיוסרה אי וי אקס רכיבים (ירושלים) בע"מ

בימינו קל יותר מאי פעם לפרסם את העסק שברשותכם, בעיקר בזכות רשת האינטרנט והרשתות החברתיות, המאפשרות לעסקים לפרסם באופן עצמאי ובעלויות נמוכות. עסקים רבים עושים לצורך כך שימוש בתמונות, מבלי להכיר את דיני הגנת הפרטיות החלים בנושא, ובלי לדעת שהם עלולים להיות חשופים בשל כך לתביעות בסכומי עתק. מה עושים כדי להיות מוגנים ככל הניתן במקרים של צילום תמונה לשימוש עסקי? במאמר זה, עורך דין טל אופיר, ממשרדנו מסביר על צעדים מניעתיים חשובים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב, מתמחה בענפי המשפט האזרחי השונים, כולל קניין רוחני. המשרד מעניק ללקוחותיו ייעוץ וליווי משפטיים בתחומים כגון דיני נזיקין, דיני הגנת הפרטיות וקניין רוחני. 

צילום תמונה לשימוש עסקי

כל אחד צלם – השימוש הגדול בצילומי אנשים לפרסום עסקי

אנו חיים בתקופה מרתקת מבחינה טכנולוגית, שבה כל אחד למעשה יכול להיות צלם. כמעט כולנו מחזיקים כיום בטלפונים חכמים מתקדמים, בעלי מצלמה באיכות גבוהה. התמונות המצולמות ניתנות לעריכה בעזרת יישומונים (אפליקציות), המאפשרים להביא את התמונות שצולמו לרמת מקצועיות גבוהה, שלעתים אינה נופלת מזו של צלמים מקצועיים. די להעיף מבט ברשתות חברתיות כגון אינסטגרם ופייסבוק כדי להבין שמה שבעבר נחשב כצילום ״חובבני״ עשוי להיות מקצועי למדי בימינו. 

במצב הדברים האמור, צילום במרחב הציבורי הפך נפוץ יותר מאי פעם, וכך גם השימוש בצילומים. בעלי עסקים רבים משתמשים באינטרנט, ברשתות החברתיות ובאמצעי תקשורת נוספים, על מנת לפרסם את עסקיהם, תוך עשיית שימוש מאסיבי בתמונות לצורך כך (הן תמונות שצולמו על ידם והן תמונות של צלמים מקצועיים). עם זאת, לא כולם מודעים לכך שבמקרים בהם התמונות המצולמות הן של אנשים פרטיים, דוגמת לקוחות בית העסק, הדבר עשוי להוביל לבעיות משפטיות. על כך נפרט להלן.

מדוע צילום תמונה של אדם עשויה להוות פגיעה בפרטיות?

חוק הגנת הפרטיות קובע כי שימוש בתמונה של אדם לצורך השאת רווחים מהווה פגיעה בפרטיות. העיקרון מאחורי הוראת החוק הוא שהזכות של אנשים פרטיים להיעזב לנפשם ולא להיחשף לציבור ללא ידיעתם או הסכמתם, היא זכות מוגנת. עם זאת, החוק קובע גם שורה של מקרים בהם תינתן הגנה למי שייתבע בגין פגיעה בזכות לפרטיות. כך לדוגמה, צילום אקראי של דמות במרחב הציבורי (רשות הרבים) עשויה להוות הגנה לנתבע במקרים של שימוש בתמונותיהם. 

יש לציין כי גם כאשר מדובר בידוענים (שחקנים, זמרים וכיו״ב), נקבע במספר פסקי דין כי זכותם לפרסום ראויה להגנה, בין היתר מכוח דיני עשיית עושר ולא במשפט. משמעות הדבר היא כי שימוש למטרות רווח בתמונותיהם ללא רשותם עשוי להקים להם עילת תביעה גם כן במקרים מסוימים. עם זאת, מדובר במצב שונה לעומת אנשים שאינם ידוענים ואשר חשוב להם לשמור על פרטיותם גם כשהם שוהים במרחב הציבורי. 

צעדי מניעה אפשריים

אף שהחוק קובע הגנות כאמור, כל מקרה נבחן לגופו ועל פי נסיבותיו ודקויותיו. קשה להעריך מראש מה תהא התוצאה שתיפסק. לכן, הדרך הטובה ביותר עבור אדם או עסק להגן על עצמו ככל הניתן היא לבקש את רשותם של האנשים שצולמו לפרסום התמונות. ככל שמדובר בקטינים, תידרש גם הסכמת הוריהם לכך.

את הסכמת המצולמים לשימוש בתמונותיהם יש לתעד בהסכם בכתב, אשר מן הראוי כי ייערך על-ידי עורך דין מנוסה. חשוב שההסכם לא יהיה כללי בלבד, אלא יפרט את השימושים המסוימים שמתכוונים לעשות בתמונה. לדוגמה, אם השימוש הוא באתר האינטרנט של העסק, או בעמודי הרשתות החברתיות העסקיים, יש לציין זאת ולפרט על מהות השימוש ככל שיידרש. במידה ומתוכננים להיעשות שימושים עתידיים באמצעים נוספים בצילומים, יש לכלול גם אותם בהסכם.

צרו קשר עם עורך דין לקבל ייעוץ משפטי

הסברנו לעיל על החשיבות שבהכרת הזכות לפרטיות והשמירה עליה, גם בעידן הנוכחי, שבו נדמה לעתים כי כבר אין פרטיות לאיש. עוד הסברנו על תיעוד הסכמה בכתב לצורך צילום תמונה של אדם לשימוש עסקי, כדרך טובה להגנה מתביעות אפשריות. אם יש לכם שאלות נוספות או שהנכם זקוקים לייעוץ בנושאים הקשורים להגנת הפרטיות, נשמח לעזור. משרדנו מספק לעסקים וליחידים מענה משפטי מקצועי ומקיף בתחומי המשפט האזרחי השונים, לרבות משפט מסחרי, דיני הגנת הפרטיות, תביעות נזיקיות, ענייני קניין רוחני ועוד.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top