דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מידע על צוואה בחיים בישראל

Anat Levi

מאמר זה עוסק בעריכת צוואה בחיים. לקוחות שואלים אותנו לעתים קרובות על צוואה חיה וכיצד היא שונה מייפוי כוח מתמשך, ואנו דנים בנושא ספציפי זה במאמר צוואה בחיים או ייפוי כוח מתמשך.

מהי צוואה בחיים?

צוואה בחיים בישראל, בדומה למדינות אחרות, מאפשרת לאדם לערוך מסמך הקובע איזה טיפול רפואי ירצה לקבל אם וכאשר יחלה במחלה סופנית ויאבד את כשירותו. בכך עוסק חוק החולה הנוטה למות. אפשרות נוספת היא ייפוי כוח, אותו מומלץ לערוך גם כן. עם זאת, מדובר בשני מסמכים נפרדים, ויש צורך במתן הנחיות ברורות כדי למנוע כל סתירה בין המסמכים.

צוואה בחיים

כיצד עורכים צוואה חיה?

על מנת לערוך צוואה, אדם חייב להיות בן 17 לפחות, מסוגל להביע את רצונו והעדפותיו, ולהיחשב בר דעת. בדרך כלל צוואה חיה נערכת לפני שאדם הופך להיות חולה סופני, אם כי האדם יכול לערוך צוואה גם כשהוא חולה סופני כל עוד הוא לא הוכרז בלתי כשיר. רצוי ליידע את בני המשפחה על ההחלטות בצוואה.

יש למלא טופס צוואה בחיים, לעתים קרובות בהתייעצות עם צוות רפואי שיכול להצביע על ההשלכות וההליכים הרפואיים שאולי כדאי לשקול. הטופס זקוק לחתימה של שני עדים הנחשבים לצדדים ניטרליים, כלומר כאלו שאין להם אינטרס כלכלי מפטירתו של המבקש.

את הצוואה יש להגיש למשרד הבריאות.

כדי להבטיח מילוי נכון של הטפסים, במיוחד אם המבקש ו/או העדים אינם דוברי עברית הממלאים טפסים בשפה העברית, מומלץ להתייעץ עם עורך דין. משרד עורכי הדין שלנו מסייע ללקוחות רבים בכל הטפסים, ההליכים והבקשות המשפטיות.

תוקפה של צוואה חיה

צוואה מסוג זה בדרך כלל תקפה לחמש שנים בכל פעם. עם זאת, אדם יכול לציין שהצוואה שלו תקפה רק לפרק זמן מסוים (פחות מחמש שנים). כל חמש שנים, אם המבקש סבור כי הפרטים בצוואה בחיים רלוונטיים, הוא יכול להאריך את הצוואה על ידי מילוי טופס הארכה.

כל צוואה חדשה מבטלת את קודמתה. אדם רשאי לבטל את צוואתו על ידי מילוי הטופס הנדרש יחד עם חתימת שני עדים.

עריכת צוואה חיה וייפוי כוח

במידה ותבחרו למנות מיופה כוח תוך עריכת צוואה, יש לציין בצורה ברורה מה יש לעשות במקרה של סתירות בין הוראות הצוואה והוראות מיופה הכוח. עדיפות משפטית ניתנת לצוואה ולא למיופה הכוח. עם זאת, אם אתם מעוניינים שמיופה הכוח יהיה רשאי לקבל את ההחלטות הסופיות בנוגע לבריאותכם, הצוואה בחיים אמורה לציין בבירור כי מיופה הכוח יכול לקבל החלטות בשמכם, גם אם ההחלטות סותרות את הצוואה.

צרו קשר

אם ברצונכם לערוך צוואה או שיש לכם שאלות נוספות בנושא צוואות וייפוי כוח, אתם מוזמנים לפנות אלינו. עו"ד ענת לוי ממשרדנו תשמח לעמוד לרשותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה