Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צאצאי מגורשי ספרד בליטא – דרכון פורטוגלי

Jordan Levy-Bograd

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

הידעתם שבקרב יוצאי ליטא ישנם רבים בעלי שורשי יהדות ספרד? עד המאה ה- 20 נשאו חלק מיהודי ליטא שמות משפחה ספרדיים, כפי שיפורט במאמר. במידה ואתם ליטבקים ישנם סיכויים גבוהים כי אתם צאצאים של מגורשי ספרד או פורטוגל ולכן זכאים לדרכון פורטוגלי.

אם תוכלו להוכיח כי בעבר נשאו אבותיכם שם משפחה ספרדי אתם זכאים לגיטימיים לקבלת אזרחות פורטוגלית. במקרה וקיימת אצלכם מסורת על קשר ספרדי אך אין לכם הוכחה לכך, אנו יכולים לבדוק עבורכם על פי בדיקה גנאלוגית ראשונית פשוטה וללא עלות את זכאותכם.

במשרדנו תוכלו למצוא עורך דין הגירה לפורטוגל בתל אביב וירושלים. אנו מתמחים בהוצאת אזרחויות אירופאיות שונות, כדוגמת אזרחות אוסטרית, בולגרית, פולנית, רומנית, יוונית ועוד. יחד עם זאת, משרדנו מעניק ליווי משפטי מקיף לכל אורך התהליך וכן סיוע באיסוף המסמכים השונים הנשלחים לפורטוגל.

צאצאי מגורשי ספרד בליטא – בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי

צאצאי מגורשי ספרד בליטא – דרכון פורטוגלי מי זכאי?

כמשרד עורכי דין אשר מקדיש את עצמו למטרת מחקר וגילוי אודות מגורשי ספרד ופורטוגל בכל מדינות העולם, אנו שמחים לומר שמצאנו קשר ספרדי מובהק גם בקרב יהודי ליטא. יחד עם זאת, המדינה הליטאית כפי שאנו מכירים אותה היום, קמה על שטחים שהיו שייכים בעבר לאימפריה הרוסית לאחר מלחמת העולם הראשונה – בשנת 1918. משום כך, כדי להבין את קורות חיי יהודי ספרד בליטא, יש להבין גם את ההיסטוריה של המדינה הליטאית.

צאצאי מגורשי ספרד בליטא

ראשוני מגורשי ספרד הגיעו לממלכת ליטא הגדולה באופן רשמי באמצע המאה ה- 16. הם הגיעו ברובם מהאימפריה העות'מאנית – בייחוד משטחי הבלקן ואנטוליה (טורקיה), אך גם מדרום איטליה. בזמן גירוש ספרד – שנת 1492 – המלוכה הספרדית שלטה גם על כל חציה הדרומי של איטליה, כולל איי סיציליה וסרדיניה. לכן, בזמן הגירוש אולצו גם מחצית מיהודי איטליה לעזוב את בתיהם, לאחר למעלה מאלף וחמש מאות שנים של התיישבות בה.

עם עזיבתם של המגורשים את ארצותיהם הגיעו תחילה לאזור הבלקן – ערי סלוניקי, אתונה, סְפְּלִיט, איזמיר, טְרִיאֶסְטֵה ועוד. משם החלו להצפין לעבר ארצות מזרח אירופה כבולגריה, סרביה ורומניה, שנשלטו על ידי האמפריה העות'מאנית. באותה עת נחשבו השליטים העות'מאנים למנהיגים הסובלניים ביותר בגישתם כלפי היהודים. בזה אחר זה קיבלו הסולטנים את היהודים והניחו להם להתיישב היכן שחפצו בגבולות הממלכה. נוסף על כך, העות'מאנים התירו עבורם זכויות אשר לא פעם התנגשו עם חוק השריעה האיסלאמי. כמו למשל בניית בתי כנסת חדשים, קבלת זכויות חברתיות, בעלות על אדמות מוסלמיות, החזקה ברכוש וכו'.

באמצע המאה ה- 16 החלה הגירה ספרדית גם לעבר הדוכסות הליטאית ששלטה על מרבית מזרח אירופה. הספרדים הגיעו לערי קייב, לְבוֹב, הוּסִיאַטִין, חֲמִילְנִיק, ז'וֹבְקְבָה, אוֹצַ'אקִיב, וילנה, קובנה, מַרִיאַמְפּוֹל וכו'. ידוע כי בעיר וִילְקַבִישְקִיס הגיעו מגורשים מספרד ובנו בשנת 1545 בית כנסת ספרדי, אשר הכיל בתוכו ארון קודש עם מגילות תורה שהובאו על ידי אנשי הקהילה מספרד.

צאצאי מגורשי ספרד בליטא – דרכון פורטוגלי

עיסוקם של צאצאי מגורשי ספרד בליטא – בדיקת זכאות דרכון פורטוגלי

מטרת הגעתם של יוצאי ספרד הייתה בדרך כלל מסחר ובייחוד בתחום היין. יחד עם זאת סחרו גם באבנים יקרות, דגן, בדים, טבק, דונג דבורים, תבלינים וכיוצא בזה. במשך שהייתם בממלכה הליטאית צברו הון רב ומוניטין של עילויים בתחום המסחר. זאת יחד עם עשרות מגורשים שהגיעו על מנת לכהן כרופאים אישיים של אצילים מקומיים. הנה כמה שמות משפחה ספרדים בולטים מהתקופה – אבנצור, סְפַרְד, סְפַּנְיָיר, פּוֹרְטוּגִיאַס, אֲבּוּגוֹב (אבוהב), אלגזי, אליון, דיליון (דה לאון), זַקוּטוֹ, מימון, אֲלְבָּה, קסטרו, אוֹרַבּוּאֵנָה ועוד.

דרך ארכיונים מקומיים של ערי ליטא השונות, ניתן להיווכח כי עד המאה ה- 20 היו שמות משפחה ספרדיים מפוזרים בין יישובי היהודים האשכנזיים במדינה. זה כאשר חלק מהם ישבו בערי סִיאוּלִיאַיי, רַאסִינִייַאִי, פְּרִייֵנַאִי, קובנה, וילנה, וִילְקַבִישְׁקִיס, מָרִיאַמפּוֹל ועוד. בשנת 1939 נאמד מספר כל היהודים בליטא בכ- 270,000 בקירוב, כשמתוכם אלפים חלקו זהות ספרדית לשעבר.

במידה וידוע לכם על שם משפחה ספרדי בקרב משפחתכם ותוכלו להראות זאת על פי מסמכים רשמיים (במידה ואין לכם את המסמכים אנו נוכל לאתר אותם עבורכם בליטא), משמעו כי אתם זכאים באופן כמעט ודאי לדרכון פורטוגלי. היה וידוע לכם על קשר ספרדי מלפני דורות רבים, אך אין בידיכם מסמכים רשמיים (או כיוון ואי אפשר להשיג אותם היות והמדינה הליטאית כנאמר קמה רק בשנת 1918). ניתן לבדוק על ידי בדיקה גנאלוגית מהירה אם אתם בעלי קשר ספרדי / פורטוגלי או לא.

משרדנו מבצע בדיקה ראשונית ללא עלות, בה על פי שאלות בודדות וקצרות שתישאלו, נדע תוך כמה שעות אם אתם זכאים. במידה ונמצאתם זכאים, אנו נמשיך לשלב הבא – כתיבת חוות הדעת הגנאלוגית. כתיבת חוות הדעת דורשת עשרות רבות של שעות עבודה, אשר בסופן נקבל חוברת בת בערך 40 עמודים. את החוברת נשלח לאחת מהקהילות היהודיות שיושבות בפורטוגל על מנת לקבל את מכתב ההמלצה. החוברת מכילה את המידע המשפחתי שלכם ועוקבת דור אחר דור אחרי אבותיכם עד אשר מגיעה לצאצאי מגורשי ספרד או המגורשים עצמם.

יצירת קשר – דרכון פורטוגלי מי זכאי?

משרד עורכי דין המתמחה בענייני בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי. במשרדנו ישנם גנאלוגים אשר יוכלו לבדוק בין ואתם צאצאים למגורשי ספרד וכך לגלות את זכאותכם עבור אזרחות פורטוגלית. לתשומת לבכם, שלב הבדיקה הראשוני הנו ללא עלות כנאמר. היה וגילינו אצלכם קשר ספרדי, נוכל לעזור לכם לקבל את הדרכון הפורטוגלי באופן כמעט בלעדי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top