Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פרויקט תמ״א 38 תקוע – מה עושים?

Meir Shua
Meir Shua

אורי הלברשטדט

יהושוע סייע לי בזריזות ובאדיבות. ממליץ בחוםֱ

מה יכולים בעלי דירות לעשות במקרים בהם פרויקט תמ״א 38 להתחדשות עירונית תקוע? למרבה הצער, לא פעם פרויקטים של תמ״א 38 לחיזוק מבנים והתחדשות עירונית מתעכבים יתר על המידה, לעיתים מספר שנים מעבר למועד ההתחייבות להשלמתם. קיימות מספר אפשרויות משפטיות העשויות להיות זמינות עבור בעלי הדירות במקרים אלה, לרבות ביטול ההסכם, נקיטה בהליכים משפטיים או פנייה להליכי גישור. להלן יפרט על כך עורך דין מומחה לדיני נדל״ן והתחדשות עירונית ממשרדנו.

פרויקט תמ״א 38 תקוע – מה עושים?

תמ״א 38 היא תכנית ממשלתית שנועדה לתמרץ בעלי דירות בבניינים ישנים לחזק את המבנים בהם הם גרים. הדבר נעשה באמצעות מתן תמריצים כלכליים לבעלי דירות בבניינים מעין אלה, בדמות הטבות מס (כגון פטור מהיטל השבחה) וזכויות בניה נוספות בבניין בו הם גרים. זכויות אלה מאפשרות לשדרג את הדירות בבניין ואת מראה ותנאי השטחים המשותפים בבניין באופן משמעותי, וכן להוסיף קומות ודירות נוספות לבניין. הדבר מעלה באופן משמעותי את הערך של הדירות, ובהתאם לכך, העסקה לביצוע הפרויקט הופכת למשתלמת במיוחד.

עד כאן הכל נשמע טוב ויפה. אך בפועל, לא מעט פעמים קורים מקרים בהם פרויקט תמ״א נתקע במהלך הדרך, מסיבות שונות. סיבות אפשרויות יכולות להיות כשל בהשגת ההיתרים הנדרשים לביצוע הפרויקט, נטישה של היזם האחראי על ביצוע הפרויקט וכיו״ב. כתוצאה מכך, הפרויקטים עשויים להתעכב במשך שנים, ואף לא לצאת אל הפועל לעולם. עולה השאלה החשובה, מה באפשרותם של בעלי הדירות לעשות במקרים אלה. לשאלה זו יש יותר מתשובה אפשרית אחת, שכן קיימת קשת רחבה של פעולות משפטיות שניתן לנקוט לצורך התמודדות עם הבעיה, ולהלן נפרט על מספר צעדים אפשריים. נבהיר כי חשוב לפנות לייעוץ משפטי לפני שבוחרים בדרך פעולה מסוימת במקרים נקודתיים.

צעדי מנע ראשוניים – עוד לפני תרחיש שבו פרויקט תמ״א נתקע

ראשית, חשוב כי מי שמצויים בשלבים ראשוניים של גיבוש פרויקט תמ״א יידעו כי קיימות דרכים לנסות למנוע מהפרויקט להגיע למצב שבו הוא נתקע. הדבר נעשה באמצעות גיבוש הגנות וביטחונות לבעלי דירות מול יזמי תמ״א במסגרת ההסכם בין הצדדים. נהוג כיום לדרוש ערבויות וביטחונות לפי חוק המכר (דירות), על מנת לוודא כי היזם לא ינטוש את הפרויקט במהלך הדרך. כך גם נהוג לפעול ליצירת מנגנון חוזי המאפשר לבעלי הדירות לבטל את ההסכם או חלקים ממנו במידה והיזמים אינם ממלאים את חלקם כנדרש, או אף מנגנונים הקובעים תשלום פיצויים לבעלי הדירות במקרים אלה.

האם ניתן לבטל הסכם עם יזם בגין פרויקט תמ״א תקוע?

לעיתים מנגנוני ההגנה עליהם פירטנו לעיל אינם מספיקים על מנת לתת לדיירים מענה מלא לצורכיהם במקרים בהם פרויקט תמ״א תקוע. במצבים אלה אחת האפשרויות עבור בעלי הדירות עשויה להיות ביטול ההסכם מול היזמים או חלקים ממנו. ביטול ההסכם מול בעלי הדירות עשוי לפתוח את האפשרות לנתק את ההתקשרות החוזית עם היזם ולאתר יזם חלופי לביצוע הפרויקט. עם זאת, החוק אינו תמיד מאפשר לבטל את ההסכם באופן מיידי, והדבר תלוי בנסיבות כל מקרה ומקרה. בהתאם, חשוב להימנע מפעולות חד צדדיות או ללא הבנת ההשלכות המשפטיות של הפעולה, ולהיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני נדל״ן בטרם ביטול ההסכם.

גישור בין הצדדים

במקרים מסוימים ניתן לקיים הליך גישור בין בעלי הדירות ובין היזם, לצורך גיבוש הסכם פשרה שבמסגרתו הצדדים יגיעו להבנות ולדרכי פעולה משותפות בהמשך. להליך גישור עשויים להיות יתרונות רבים על פני החלופות, בכך שהוא עשוי לספק פתרון מהיר ויעיל למקרה, שיאפשר את המשך ביצוע הפרויקט. עם זאת, ההצלחה של מסלול זה תלויה בראש ובראשונה בהסכמה של שני הצדדים לביצוע גישור, ולאחר מכן בהשגת הסכמות ביניהם במסגרת הגישור.

הגשת תביעה נגד היזם

ייתכן בלא מעט מקרים של פרויקט תמ״א תקוע כי קיימת אפשרות להגיש תביעה נגד היזם, ולדרוש פיצויים בגין הפרת החוזה. בנוסף לפיצויים בגין הפרת החוזה, או באופן חלופי, ייתכן כי ניתן לתבוע פיצויים נזיקיים, שנגרמו עקב העיכובים השונים, לרבות ליקויים בנכס ואף נזקים שאינם כספיים (כגון עוגמת נפש). עצם האפשרות לתבוע ועילות התביעה האפשריות תלויות בנסיבות כל מקרה ומקרה. מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני נדל״ן ונזיקין על מנת להעריך האם ניתן לתבוע ומהם סיכויי התביעה, כמו גם מה היתרונות בהגשת תביעה בנסיבות המקרה, על פני החלופות האפשריות.

פרויקט תמ״א 38 תקוע – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני נדל״ן והתחדשות עירונית

לסיכום, במקרים בהם פרויקט תמ״א 38 תקוע, קיים מגוון של אפשרויות משפטיות העומדות בפני הדיירים. חשוב להיות מודעים לכך שיש מה לעשות בנושא, ולהיוועץ עם עורך דין מומחה בדיני נדל״ן והתחדשות עירונית, על מנת לקבל את ההחלטה המושכלת והמתאימה בנסיבות המקרה. לכל שאלה פרטנית או צורך בסיוע בנושא, משרדנו זמין למתן מענה משפטי מקיף ומקצועי. עורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נדל״ן ובייצוג בעלי דירות במסגרת פרויקטים מסוג תמ״א 38 והתחדשות עירונית. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top