Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פעילות מסיונרית בישראל – האם זה חוקי? מה יכולות להיות ההשלכות?

Joshua Pex

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

מה ההשלכות עבור נוצרים ויהודים משיחיים מקומיים או מבקרים?

פעילות מסיונרית בישראל הינו נושא שנוי במחלוקת, מכיוון שהן המדיה והן השיח הציבורי מלאים במידע מטעה. במאמר זה, עורך דין יהושוע פקס, עורך דין לדיני הגירה, עונה על השאלה האם פעילות מסיונרית בארץ היא חוקית או לא. מעבר לכך, מאמר זה יסביר את ההשלכות של החשד לפעילות מסיונרית בישראל למבקרים שרוצים להיכנס לארץ כתיירים או למבקרים שנמצאים כרגע בישראל.

פעילות מסיונרית בישראל – האם זה חוקי? מה יכולות להיות ההשלכות?

ישראל היא מדינה "יהודית ודמוקרטית"

ישראל הוקמה בשנת 1948, על בסיס החלטת האו"ם, כדי להיות בית לאומי לעם היהודי. מגילת העצמאות, שנחתמה על ידי דוד בן גוריון, ראש הממשלה הראשון של המדינה ועל ידי האבות המייסדים של המדינה, מציינת שישראל:

"תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה   נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות."

חשוב להדגיש כי אין לישראל חוקה. עם זאת, יש לישראל חוקי יסוד שממלאים תפקיד דומה בהנחיית חקיקה ופרשנות שיפוטית. ב1992, הכנסת אישרה את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שמצהיר על ישראל כי היא "מדינה יהודית ודמוקרטית". בית המשפט העליון קבע שזכויות אדם בסיסיות, למשל חופש דת, חופש מצפון וחופש ביטוי – מוגנות בישראל, מכיוון שהן חלק בסיסי מכבוד האדם.

סטטיסטיקה – ישראל כמדינה יהודית עם מיעוטים דתיים משמעותיים

לפי הדוח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בינואר 2017, בישראל יש אוכלוסייה של 8.6 מליון איש. 74.8% רשומים בלשכת האוכלוסין כיהודים. 20.76% רשומים כערבים, אשר רובם מוסלמים, אך כ10% מתוך האוכלוסייה הערבית בישראל הם נוצרים. שווה להזכיר ש4.5% מהאוכלוסייה (384,400 ישראלים) רשומים כחסרי דת, כנוצרים שאינם ערבים, או כבני דתות אחרות.

חופש דת בישראל כולל את הזכות להפיץ דעות באופן חופשי 

ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית; לפיכך החוקים מבטאים גם את המסורות ההלכתיות של הרבנות, וגם כן את המחויבות לאמנות ולנורמות בינלאומיות בענייני זכויות אדם וחופש. רשויות המדינה כגון בתי המשפט וגורמי האכיפה מגנים על הזכות לחופש ביטוי וחופש דת לבני מיעוטים בישראל.

לצורך העניין, בית משפט השלום בעניין אורנן (1987) קבע כי:

"הפצת דעות בדרך של חלוקת כרוזים לעוברים ושבים במקומות ציבוריים ראויה להכרה מיוחדת ולהגנה מיוחדת מצד בתי המשפט, בהיותה לא רק אמצעי זול ויעיל להפצת דעות, אלא גם בשל היותה לעתים אמצעי הביטוי היחידי שעומד לרשותם של שכבות חלשות באוכלוסיה ושל אזרחים בעלי פרופיל סוציו-אקונומי נמוך, שהם חסרי אמצעים וחסרי גישה לכלי התקשורת ההמוניים."

הגבלות על חופש דת – איזו פעילות מסיונרית בישראל אינה מותרת?

שאלות בעניין פעילות מסיונרית בישראל עולות בדרך לגבי ארגונים נוצרים או קבוצות של יהודים משיחיים, למשל 'יהודים למען ישוע'. הסיבה היא שהמאמינים האלו רואים הרבה פעמים את ההטפת הדת ללא-מאמינים כחלק בסיסי לביטוי של אמונתם.

בישראל, זה חוקי לבטא את השקפת העולמו של אדם, שכוללת אמונות דתיות, גם אם השקפה זו אינה מקובלת על-ידי רוב הציבור. היוצא מן הכלל הוא מה שמוכר בישראל כ'חוק המסיונרים'. מדובר בעצם בשני חלקים שונים במשפט הפלילי; החוק הראשון, בסעיף 174 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, אוסר על אדם לתת הטבות חומריות לאדם כפיתוי להמרת דת. החוק השני, בסעיף 368 לחוק העונשין, אוסר על שכנוע או שידול של קטין (מתחת לגיל 18) לשנות את דתו. סעיף זה גם כן אוסר על ביצוע כל טקס המרת דת של קטין ללא אישורם של שני ההורים.

ראוי לציין שהיו מקרים שבהם המשפטרה עצרה ועיכבה אנשים שהואשמו בפעילות מסיונרית בלתי חוקית בישראל, אך למיטב ידיעתנו, אף אחד לא הועמד לדין או הורשע לפי סעיפים אלו. לפיכך, הפעילות של הרשויות כנגד מסיונרים בישראל היא בעיקר על-ידי ביקורת הגבולות ודרך הגבלות של משרד הפנים על עליה של פעילים מסיונרים או החשודים בפעילות מסיונרית בישראל.

סירוב כניסה לארץ בעקבות חששות לגבי פעילות מסיונרית

קציני ההגירה בביקורת גבולות מוסמכים לאשר או לסרב כניסה לארץ למבקרים מחו"ל שמבקשים להיכנס לישראל כתיירים. יש לקצינים בביקורת גבולות שיקול דעת רחב בהגעה להחלטה הגורלית לסרב לבקשת כניסה של מבקר פוטנציאלי. ביולי 2017 משרד הפנים פרסם רשימה מעודכנת של סיבות שעלולות להוביל לסירוב כניסה לישראל. הסיבות הטיפוסיות הם חשד להגירה בלתי חוקי לישראל, או עבודה ללא אשרת עבודה ישראלי. כמוכן, סיבות ביטחוניות הן גם כן סיבה מוצדקת לסירוב כניסה לישראל. עם זאת, חשוב לציין שלראשונה החשד לפעילות מסיונרית הוסף לרשימת הסיבות לסירוב כניסה לארץ.

גירוש תיירים מישראל בעקבות פעילות מסיונרית

מבקרים הנכנסים לישראל עם אשרת ב-2 מקבלים בדרך אישור להישאר בישראל ל3 חודשים. אבל, בנסיבות מסוימות, אפילו לאחר כניסה לישראל, תייר יכול להיעצר על-ידי משטרת ההגירה הישראלי. לאחר מעצר, המבקר מובא בפני טריבונל הגירה ומקבל צו גירוש מישראל. לאחר מכן, עובדי רשות ההגירה יטיסו את האדם הזה מהארץ בהקדם האפשרי. קרה בעבר שתיירים המבקרים בישראל גורשו מישראל בעקבות שהואשמו בפעילות מסיונרית. מקרים אלו הם בדרך כלל בעקבות השתתפות התיירים בקמפיין מסיונרי עם ארגון בעל פרופיל גבוה. ייתכן שהפעילות הזו תמשוך אליה התנגדות מהציבור המקומי ותלונות למשטרה. גם אם ההאשמות הן כוזבות, מאוד קשה לעצור את הליך הגירוש אחרי תחילת ההליך.

איסור עליה למי שמבצע פעילות מסיונרית בישראל

רצוי להדגיש כי משרד הפנים מתנהל בחשדנות רבה כלפי נוצרים וכלפי קבוצת היהודים המשיחיים בכל הנוגע לעליה לישראל ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי לפני התחלה של הליך כזה. על אף החריגים והשטח המשפטי האפור בתחום הזה, לאדם שמבצע באופן פעיל תעמולה נוצרית בישראל (מבצע פעילות מסיונרית בישראל) אין את הזכות לעשות עליה מפני שזה נחשב להיות בסתירה נגד מטרת חוק השבות.

כידוע, על פי חוק השבות, כל יהודי (או צאצא של יהודי עד הדור השלישי) זכאי לקבל מעמד עולה בארץ, כל עוד לא המיר את דתו לדת אחרת. ככלל, מדינת ישראל מחשיבה את היהודים המשיחיים כנוצרים, וכל יהודי אשר הצטרף לזרם המשיחי כמי שהמיר את דתו. עלייה לארץ של יהודי אשר המיר את דתו לנצרות היא קשה עד בלתי-אפשרית. עם זאת, אין מניעה חוקית לאדם שאינו יהודי לפי ההלכה (אין לאדם אם יהודיה) לעלות לארץ על אף היותו חלק מדת אחרת, כל עוד לא בוצעה המרת דת. עניין זה חל גם על יהודי משיחי שאימו המירה את דתה לנצרות לפני שנולד.

צרו קשר אם יש לכם שאלות בעניין ביקור בישראל, אשרות (ויזות) לישראל או דיני הגירה ישראלים.

פעילות מסיונרית בישראל: 03-3724722, 055-9781688 

: [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top