Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פנסיית נכות – מהי וכיצד ניתן לתבוע אותה? (מידע משפטי מפי עו״ד דיני עבודה וביטוח)

יהודה אלחרר

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

מהי פנסיית נכות ועבור מי היא נועדה? פנסיית נכות אינה נוגעת לגיל הפרישה, אלא לעמיתי קרנות פנסיה שאינם מסוגלים לעבוד באופן זמני או קבוע. מדובר בקצבה חודשית הניתנת לעמיתי קרן פנסיה מקיפה, אשר כושר עבודתם נפגע באופן משמעותי (לפחות ב-25%) למשך מעל 90 יום. גובה הקצבה עשוי להגיע לסכום של עד 75% משכר עמיתי קרן הפנסיה. במאמר זה יסביר על פנסיית נכות והדרכים לתבוע אותה עורך דין מומחה לדיני עבודה וביטוח ממשרדנו.

פנסיית נכות – מהי וכיצד ניתן לתבוע אותה? (מידע משפטי מפי עו״ד דיני עבודה וביטוח)

פנסיית נכות – כיסוי חשוב בחיסכון הפנסיוני

רוב העובדים בישראל מנהלים כיום חיסכון פנסיוני, לרוב באמצעות קרן פנסיה. זאת בעקבות צו של שר התמ״ת משנת 2008 אשר בו נקבעה לראשונה זכאות לחיסכון פנסיוני של כלל העובדים במשק. רבים סבורים כי חיסכון במסגרת קרן הפנסיה נועד עבור גיל הפרישה בלבד. לא כולם יודעים כי במסגרת קרן פנסיה מקיפה קיים לרוב רכיב המכסה מקרים של אובדן כושר עבודה. כיסוי זה מעניק זכאות חשובה לפיצוי במקרים בהם עובדים אינם יכולים לעבוד, או שכושר עבודתם נפגע באופן משמעותי למשך פרק זמן של מעל 90 יום ויותר. חשוב כי עובדים יכירו את זכאות חשובה זו ויידעו כיצד ניתן לממשה במקרה הצורך. להלן נרחיב על כך.

כיצד פנסיית נכות מחושבת?

חישוב פנסיית נכות מבוסס על גובה שכר המבוטחים אשר ממנו הופרשו תשלומים לקרן הפנסיה, מדרגת הנכות שהוועדה הרפואית בקרן הפנסיה קבעה להם ומהיקף הכיסוי הביטוחי בו בחרו. ככלל, ההיקף המקסימלי של כיסוי ביטוחי עבור אובדן כושר אשר ניתן לרכוש מקרנות הפנסיה עומד על 75%. זהו גם שיעור התשלומים המקסימלי אשר יוכל להינתן במסגרת פנסיית נכות. התשלום במסגרת פנסיית נכות ניתן, ככלל, לאחר 90 יום ממועד האירוע שגרם לנכות, וכולל תשלום רטרואקטיבי, הניתן עבור 90 הימים שחלפו בין מועד האירוע לבין תחילת התשלום בפועל. קרן הפנסיה תמשיך לשלם פנסיית נכות לכל אורך התקופה בה המבוטחים יוכרו כנכים, בין אם מדובר בנכות זמנית ובין אם מדובר בנכות לצמיתות. ככל שמדובר בנכות לצמיתות, התשלומים יימשכו ככלל עד למועד ההגעה לגיל הפרישה של המבוטחים, אז הם יהיו זכאים לקבלת קצבת פנסיה חודשית.

מהם תנאי הזכאות לקבלת פנסיית נכות?

פנסיית נכות ניתנת לעמיתים פעילים בקרן פנסיה מקיפה אשר נפגעו באופן פיזי או נפשי בעקבות מחלה, תאונה או אירוע אחר שגרם להם לפגיעה. תנאי אחד לצורך תביעת פנסיית נכות הוא כי בעקבות פגיעה זו העובדים איבדו את כושר עבודתם בצורה משמעותית ולמשך תקופה ארוכה. נדרש אובדן של לפחות 25% מכושר העבודה, למשך מעל 90 יום ברציפות (ובקרנות פנסיה מסוימות תיתכן אף תקופה קצרה יותר). תנאי חשוב נוסף הוא כי העמיתים טרם הגיעו לגיל פרישה מעבודה כאשר חוו מקרה ביטוחי אשר בגינו נפגע כושר עבודתם. חשוב להבהיר כי פנסיית נכות רלוונטית במצב של נכות כללית. ככל שמדובר בנפגעי פעולות איבה או תאונות עבודה, נדרש לפעול מול המוסד לביטוח לאומי במקביל לניהול התביעה לקבלת פנסיית נכות.

כיצד התביעה מוגשת בפועל, ומה אפשרויות הערעור במקרים של דחיית התביעה?

הגשת התביעה נעשית מול קרן הפנסיה, אליה יש להגיש טופס תביעת נכות, ולצרף אליו, בין היתר, אישור רפואי על אובדן כושר עבודה ואת כלל המסמכים הרפואיים התומכים בכך. אישורים אלה עשויים לכלול דו״חות אשפוז, אישורי מחלה, סיכומי מפגשים עם רופאים במהלך התקופה וכיו״ב. בנוסף, יש להגיש כתב ויתור סודיות רפואית, אישור מהמעסיק אודות סטטוס העובדים (היקף משרתם, פירוט ימי היעדרותם מהעבודה ובמידה ועבודתם הופסקה – ציון מועד הפסקת עבודתם) ואישורי תשלומים אשר ניתנו לעובדים בשל המחלה או התאונה בגינה הם תובעים. ייתכנו מסמכים נוספים אשר יידרשו על-ידי קרן הפנסיה. חשוב להיערך מראש להגשת התביעה ולצרף אליה את כל המסמכים הרלוונטיים.

התביעה תיבחן על-ידי ועדה רפואית של קרן הפנסיה, אשר תכריע האם לקבל את התביעה ואיזה תשלום מגיע לעובדים. לעיתים יזומנו העובדים להעיד בפני הוועדה. ככל שהתביעה תידחה, ניתן לערער על ההחלטה בפני ועדת ערעורים. במקרים בהם התביעה נדחית בשל טעמים שאינם רפואיים, כגון התיישנות או אי היותם של התובעים עמיתים פעילים בקרן הפנסיה, ניתן לערער על ההחלטה בפני בית הדין לעבודה. חשוב לפעול במהירות המרבית, שכן החוק קובע תקופה של 45 יום להגשת הערעור, הנספרים מהמועד שבו התקבלה ההחלטה בתביעה.

פנסיית נכות – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני עבודה וביטוח

במאמר זה הסברנו על הרכיב החשוב בקרן הפנסיה המכסה מקרים של אובדן כושר עבודה בסדר גודל משמעותי ולפרק זמן ממושך, המכונה ״פנסיית נכות״. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בכל סיוע בנוגע למימוש זכויות בגין תאונות עבודה, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו מתמחים בדיני עבודה וביטוח, ומנוסים מאוד בייצוג בהליכי מימוש זכויות מול קרנות פנסיה ובתי הדין לעבודה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top