Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פיראטים יהודים – הוצאת דרכון פורטוגלי

Jordan Levy-Bograd

ערן כהן

הגעתי לעו"ד מיכאל דקר בזכות הביקורות המעולות עליו ולגמרי זכיתי! שכרתי את שירותי המשרד בתחום דיני המשפחה בתביעה שהגשתי למשמורת משותפת והפחתת מזונות והגעתי לתוצאה המיוחלת, דבר שחשבתי שלא אפשרי. מעבר לשירות המקצועי והאמין לו זכיתי מתחילת הדרך, מיכאל נתן לי הרגשה של בן בית ונסך בי רוגע ובטחון לאורך כל הדרך עם המון סבלנות ואמפתיה. תודה גדולה גם לשאר צוות המשרד - יישר כח! בהערכה רבה, ערן כהן

סביר להניח שמיד לאחר שהסוחר הראשון מעידן הברונזה החליט לקחת קיצור דרך ולהושיט את סחורותיו על הים התיכון, התחילו אנשים בשבט מתחרה לחשוב על איך לשדוד סחורות אלו. תופעת הפיראטיות קיימת כבר למעלה משלושת אלפים שנים. במהלך ההיסטוריה היו אפילו עמים שהתפרסמו כשודדי ים לעילא, כמו הוויקינגים, שפשטו לא אחת על חופי אירופה והמזרח התיכון, בזזו שלל רב ערך והותירו אחריהם עיירות הרוסות. אולם, תופעה זו לא הייתה שכיחה בין יהודים לפני גירוש ספרד.

נטען כי מחצית היהודים באירופה חיו בספרד עד לשנת 1492. אחת הסיבות למספר הרב שלהם היא מפני שלאחר גירושם בשנים קודמות ממדינות כמו צרפת, מרוקו, גרמניה ואנגליה, הגיעו לא מעט יהודים לחיות בספרד, אשר בה הייתה קהילה יהודית מפותחת מושכת. בחברה הספרדית הפיאודלית, יהודים היו אליטה משכילה שכללה שכבת רופאים, בעלי הון וסוחרים אמידה, ולמעשה ריכוז האוכלוסייה היהודית הגדול בעולם.

לכן, כאשר התרחש הגירוש המסיבי ויהודי ספרד נדרשו לבחור בין הטבלה, מיתה, וגירוש, רבים החליטו להתנצר. הערכות לגבי מספר המתנצרים נעות בין 40-60% מכלל יהודי ספרד, אשר חלק גדול מהם היו בעלי מוניטין רב בספרד וחששו לאבד את העמדות החברתיות הגבוהות שלהם. על כך נאמר בידי רבנים ספרדים כיצחק אברבנאל ועוד, כי בגירוש ספרד השכבה האריסטוקרטית היהודית היא זו שלא הראתה אופי ובחרה להמיר את דתה – לעומת המון העם שהיו עיקשים וקנאים לדתם.

אולם מתוך שכבות אריסטוקרטיות אלה שהחליטו להמיר את דתן, רבים המשיכו לקיים את דתם במסווה. היהודים המשכילים היו בין אלו שעזרו ליישב את "העולם החדש" וברחו אליו מאימת האינקוויזיציה בספרד, בכדי להמשיך לקיים את פולחן אבותיהם במרחב האינסופי של ארצות כמו מקסיקו, ונצואלה, בוליביה, פרו ואפילו ג'מייקה, שם עמדו כסוחרים המרכזיים בסחר של יהלומים, קקאו, אבנים יקרות, כסף וזהב שהובאו ישירות לארמון המלוכה הספרדי.

הסוחרים שהיו ממולחים והכירו את עולם העסקים הספרדי ביבשת החדשה כמו את כף ידם, דאגו לסמן את הספינות הספרדיות העמוסות מטען יקר כגון זהב, פורצלן, כותנה וכדומה לאחיהם בהולנד, מרוקו, ג'מייקה וטורקיה, שעסקו בשוד ימי.

לאימפריה הספרדית היו אויבים רבים בין מדינות אירופה, ובית המלוכה ההולנדי, שרצה לנקום בספרדים על שדיכאו את ההולנדים במאות ה-16 וה-17 וביצעו בהם טבח המוני במלחמות דת, שכר את שירותיהם של פְּרִיבַטִירים יהודים רבים. מדובר היה בשוד ים בחסות בשירות המדינה, כשחלק משלל הפרייבטירים מגיע לידי מדינת הולנד ותורם למאמץ המלחמה. הרוגז והשנאה שהיו מכנה משותף אצל ההולנדים והסוחרים בני האנוסים תורגמו לעבודת צוות שפעלה במשך למעלה ממאה שנים, אשר נועדה לנקום בבית המלוכה הספרדי על כל שעולל ליהודי ספרד במשך מאות שנים, ויותר מכך על כך שגירשו את אבותיהם.

פיראטים יהודים - הוצאת דרכון פורטוגלי

פיראטים יהודים במרחב האטלנטי

גירוש ספרד, שגרם זעזוע בעולם היהודי, הוביל לכך שעשרות אלפי יהודים התפזרו לכל קצוות הים. רובם מצאו מחסה דרומית ומערבית לספרד בארצות צפון אפריקה ובאימפריה העות'מאנית, אולם חלקם בחרו לעלות בחשאי על אוניות מסע ספרדיות, תחת מסווה בעל שם נוצרי ולהפליג לעולם החדש. תחילה הגיעו לג'מייקה, לאחר מכן מקסיקו, יתר האיים הקאריביים וגם לדרום אמריקה.

כנאמר, חלקם שימשו כפריבטירים כדוגמת האחים שמואל ויוסף פלאג'י ומשה כהן הנריקז, והיו ממונים מטעם מלכים שונים כדוגמת ההולנדים לבזוז אוניות מסע ספרדיות ומדי פעם למכור את מלחיהן לשוק העבדים המקומי, היכן שלא אחת נאבדו או יועדו להיות שייטים בספינות הספרדיות ולא שבו. המטרה הייתה לפשוט על משט ההון הספרדי שכונה "צי האִינְדִיאַס". צי זה הוביל סחורות עמוסות כל טוב מאמריקה, בין היתר הובילו סוכר, טבק, צבעים, תבלינים, צ'ילי וכו'.

מאידך, חלק גדול מהם היו בּוּקַנִירִים כמו יעקב קוּרִיאֵל, שהחליטו לנקום בצי הספרדי כצאצאי אנוסים. קוריאל פיקד על מספר אוניות ספרדיות, אולם לאחר שהתבשר לפיקוד העליון של הצי כי הוא הוא בן למשפחה אנוסה, וקיים חשש כי עדיין מקפיד על שמירת מצוות, נזרק על ידי הקצונה הגבוהה. עם זאת, כיוון ושימש לצד אנוסים אחרים לאורך השנים שוחרר על ידם ולא נגרם לו נזק פיזי. לאחר מכן התרכז לנקום בספרדים ולשדוד את ספינותיהם שהובילו תבלינים כמו כמון, סוכר, צבעים ועוד מדרום אמריקה יחד עם כסף וזהב.

עוד פיראט יהודי ידוע היה סִינַאן רֵאִיס הטורקי. ראיס היה ממוצא ספרדי שעבד תחת פיקודו של האדמירל הטורקי המפורסם חִיר אַדִין, שמונה תחת שירותו של הסולטאן סולימן המפואר. חיר אדין נודע בקרב אויביו כברברוסה – אדום הזקן באיטלקית.

דרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד לפי החוק החדש

מאות שמות משפחה זכאים לדרכון פורטוגלי. בין טווח השמות הרחב קיימים שמות נפוצים כגון קסטרו, קלדרון, אקוסטה, נבארו, מרנו, פונסקה, סלון(שלום), פיזרו, פרננדס דה קורדובה, קורדובה,מדורו, סילבה, סנטה מריה, מסקיטה, אספינוסה, מנדז, רוחס, סניור, לאון, פרירה, דוראן, מדינה, פינטו, אליבה, סוארז ועוד מאות שמות משפחה שונים.

בהתאם למחקר מעמיק שנערך ועל פי היסטוריונים וחוקרי שורשים, לאחר גירוש ספרד אלפי יהודים שהתנצרו אימצו שמות משפחה אריסטוקרטיים נוצריים. זאת על-מנת לטשטש את מוצאם היהודי ועדיין להעיד על שייכותם החברתית הגבוהה. אם גם אצלכם קיימת מסורת על שם משפחה ספרדי/פורטוגלי עתיק ישנה סבירות גבוהה כי גם אתם זכאים לאזרחות פורטוגלית ואיתה דרכון אירופי. מומלץ לעמוד בקשר עם משרד עו"ד אשר בקיא בעניין ויוכל לסייע לכם כאן.

צרו קשר

עו"ד הגירה לפורטוגל דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות'. המשרד בעל סניפים בירושלים ותל אביב וכבר עזר להמונים לקבל את אזרחות אירופית. המומחים במשרדינו מעניקים שירות VIP יעיל ואמין. למידע נוסף ניתן ליצור עמנו קשר דרך האימייל או דרך הטלפונים המופיעים למטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top