דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים עבור רופאים מוסמכים בחו"ל

Michael Decker

פטור מבחינה מעשית ועיונית לפני עיסוק ברפואת שיניים בישראל

פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים אושר בכנסת כתיקון לתקנות רופאי השיניים, בשנת 2016. התקנות החדשות מאפשרות לרופאי שיניים אשר מוסמכים בחוץ לארץ, אבל עברו לגור בישראל, לקבל תעודת הסמכה בלי לעבור בחינה מעשית או עיונית ארוכה ומתישה. החוק תוקן בתגובה למחסור הרופאים בישראל, ותובענות בחינת הרישוי הישראלית. כמות רבה של רופאים העולים מארצות אירופה, ובעיקר צרפת, לא הצליחו לעבור את מבחן ההסמכה עבור רופאי שיניים (העיונית בעיקר) עקב חוסר בקורסי הכנה בשפות שאינן עברית.

לצורך קבלת הפטור, על המבקש להוכיח שהוא עסק ברפואת שיניים לאורך 5 שנים מלאות, במהלך 7 השנים האחרונות (שקדמו להגשת בקשה לפטור). בנוסף, יש להוכיח ששנות העיסוק היו במוסד רפואי מוסמך. מאמר זה של עו"ד מיכאל דקר ממשרדנו, המתמחה בחוקי הגירה לישראל ותחום דיני עבודה, יסביר את התקנות החדשות ומשמעותן.

פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים בישראל

מי יכול לקבל פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים?

הנקודה של התיקון בחוק היא לפטור מהדרישה לעבור מבחן רופאים מנוסים ומקצועיים. לא מדובר בסתם אנשים בעלי תעודת הסמכה לרפואת שיניים ממדינה זרה או אנשים שעסקו בעבר ברפואת שיניים. לקבלת פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים, הפונה חייב להראות שעסק ברפואת שיניים במשך חמש שנים מלאות מתוך שבע השנים האחרונות במוסד מוסמך. כל חלק במשפט זה חשוב לקבלת הפטור.

מכשולים בדרך לקבלת הפטור:

את הפטור מוציא המנהל הכללי של משרד הבריאות, והוא מקדיש תשומת לב לווידוא שמקבל הפטור מוסמך לקבלו. ייתכן שמי שעסק ברפואת שיניים במשך חמש שנים לאורך תשע השנים האחרונות, עם הפסקה באמצע, לא ייחשב כמי שיש לו ניסיון עיסוק של 5 שנים מתוך 7 השנים האחרונות. ייתכן ולגיטימיות המוסד בו עסק הפונה ברפואת שיניים תוטל בספק. ייתכן ומי שעסק ברפואת שיניים במשך 4 שנים ועשרה חודשים, לא ייחשב כבעל ניסיון תעסוקתי של 5 שנים. לסיכום, הדרישות של משרד הבריאות למתן פטור מהדרישה לעבור מבחן עבור רופאי שיניים בעלי הסמכה בחו"ל, הן קפדניות.

אלו אישורים יש להמציא לקבלת פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים?

אישור לגיטימיות רישום לפי הדין של המוסד בו עבד המבקש. מוסד לגיטימי במקרה זה הוא בית חולים בעל אישור לעיסוק ברפואת שיניים קלינית או מרפאת שיניים. בנוסף, אישור שאכן עבד באותו מוסד(ות) במשך לפחות 5 שנים. מדובר באישור העסקה, תלושי שכר, ורישום העיסוק בפנקס עבודה, במידה ונהוג במדינה בה עבד.

שיקול דעת מנהל משרד הבריאות:

כרגיל בחקיקה הישראלית, למנהל המחליט על הוצאת פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים יש שיקול דעת נרחב.

המנהל הכללי של משרד הבריאות יכול לבקש אישורים נוספים לכך שלמבקש יש ניסיון קודם ברפואת שיניים במוסד לגיטימי (לדוגמא, דוחות מס הכנסה). הוא יכול להחשיב תקופת ניסיון קודמת הקרובה לחמש שנים כשוות ערך לחמש שנים מלאות, או כבלתי מספקת. המנהל עשוי לבקש אישורים נוספים לכל רופא שיניים זר המגיש בקשה לקבלת פטור, לפי שיקול הדעת שלו.

המנהל יכול לאשר או לשלול אפשרות השלמת ניסיון תעסוקתי תחת חסותו של רופא מורשה בישראל. במקרה ואין אפשרות להתמחות בארץ, השלמת הניסיון תהיה בארץ המוצא, מה שכמובן מאוד לא נוח.

מי אינו יכול לקבל פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים כבעל ניסיון קודם?

רופא אשר כבר ניגש לבחינה עיונית או מעשית, ונכשל בה. גם במידה ויש לו את כל האישורים והניסיון הרלוונטי, הכישלון בבחינה אומר שאין לו אפשרות לקבל פטור. להלן, הבקשה לקבלת פטור היא מבחינת עדיפות ראשונה במקרה זה.

מה הן האפשרויות העומדות בפני מי שקרוב לעמידה בדרישות, אך אינו מקבל פטור?

במידה והסיבה לאי-קבלת הפטור מבוססת על טעות של מנהל משרד הבריאות, או שההחלטה אינה סבירה בנסיבות העניין, יש אפשרות לנקוט הליכים משפטיים. החלטות של פקידים ברשויות השלטון ניתנות לערעור פנימי, או בפני ערכאות משפטיות. במידה ואתם סבורים כי ההחלטה בעניינכם שגויה, נשמח לעמוד לשירותכם בעצה ופעולה משפטית.

פנו למשרדנו, למידע על פטור מבחינה לעיסוק ברפואת שיניים. המשרד מציע גם סיוע משפטי בעלייה לישראל ועבודה בארץ.

[email protected]rg.il

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה