Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פוסט טראומה לאחר שירות צבאי – דמי ביטוח לאומי ואחוזי נכות (מידע משפטי)

יהודה אלחרר

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

האם חיילים משוחררים זכאים לדמי ביטוח לאומי בגין הפרעת פוסט טראומה שחוו בעקבות השירות הצבאי? לצד האפשרות לתבוע פיצויים במשרד הביטחון, קיים מסלול נוסף של הכרה בנכות וקבלת דמי נכות מהמוסד לביטוח לאומי. מסלול זה עשוי להקנות הכרה בנכות והטבות באופן מהיר יותר. עם זאת, לאור ההשלכות העשויות להיות לכך על ההכרה בהפרעת הפוסט טראומה כנכות על-ידי משרד הביטחון, המסלול של תביעה במוסד לביטוח לאומי אינו תמיד מומלץ למי שרוצה להיחשב כנכה צה"ל. חשוב מאוד לערוך בדיקה מקיפה של נסיבות המקרה, על מנת לקבל החלטה מושכלת. 

חיילים משוחררים רבים מתמודדים עם הפרעת פוסט טראומה, וזקוקים לקבלת קצבת נכות לצורך מימון טיפולים, וכיסוי צורכי מחיה בגין אובדן כושר עבודה. במאמר זה תסביר על כך עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני ביטוח ממשרדנו, המנוסה בייצוג משפטי עבור נפגעי פוסט טראומה.

פוסט טראומה לאחר שירות צבאי – דמי ביטוח לאומי ואחוזי נכות (מידע משפטי)

דמי ביטוח לאומי לנפגעי פוסט טראומה – הסבר כללי

פוסט טראומה (או בשמה המלא ״הפרעת דחק פוסט-טראומתית״) היא הפרעה נפשית מתמשכת אשר נוצרת על רקע אירוע או אירועים טראומתיים. קיימות דרכים שונות לטיפול בפוסט טראומה, וביניהן טיפולים פסיכולוגיים, טיפולים פסיכיאטריים ונטילת תרופות פסיכיאטריות. מטבע הדברים, העלויות הכרוכות בטיפול נפשי כה מורכב וממושך יכולות להגיע לסכומים אדירים. לא מעט חיילים המשרתים בצה״ל מסיימים את שירותם עם הפרעת פוסט טראומה, על רקע חוויות קשות שעברו בשירותם, ומתקשים לנהל שגרת חיים נורמלית ולממן את הטיפולים להם הם זקוקים. רבים מהם עשויים להיות זכאים לקצבה והטבות שונות בגין נכות.

למרבה הצער, ההכרה בהפרעת הפוסט טראומה לצורך קבלת הקצבה וההטבות אינה פשוטה. זאת בייחוד כאשר התהליך נעשה מול משרד הביטחון, המהווה הגורם המוסמך להכרה בנכי צה״ל ושירותי הביטחון. חיילים משוחררים הסובלים מפוסט טראומה אשר יחלו בתהליך של הגשת בקשה לקביעת אחוזי נכות מול משרד הביטחון, יגלו במהרה כי מדובר בהליך מורכב אשר יכול להימשך זמן רב. לצד המסלול של הכרה בחיילים פוסט טראומתיים בתור נכי צה״ל על-ידי משרד הביטחון ואגף השיקום, קיים גם מסלול של קבלת דמי ביטוח לאומי בגין נכות כללית לנפגעי פוסט טראומה, באופן קבוע או זמני. פניה לקבלת דמי ביטוח לאומי עשויה להוות פתרון מהיר יותר לנפגעי פוסט טראומה הזקוקים לכך. עם זאת, חשוב לקבל את ההחלטה לפנות למסלול זה בצורה מושכלת. זאת משום שההכרה בקצבת נכות כללית עשויה לסכל אפשרות עתידית להכרה בחיילים משוחררים בתור נכי צה״ל. להלן נרחיב על הנושא.

באילו מקרים מסלול הפנייה למוסד לביטוח לאומי רלוונטי?

כפי שציינו לעיל, המסלול העיקרי אשר מיועד לחיילים משוחררים הסובלים מפוסט טראומה הוא מסלול של הכרה בהם בתור נכי צה״ל, על-ידי קצין התגמולים במשרד הביטחון. מי שיוכרו בתור נכי צה״ל תחת מסלול זה יהיו זכאים למגוון זכויות והטבות, וביניהן הנחה בארנונה, מענקי דיור, הטבות מס שונות, הלוואות בתנאים מועדפים, מענקים רפואיים ומימון לימודים. הבעיה העיקרית היא שהטיפול בתביעות על-ידי קצין התגמולים עשוי להיות ממושך למדי, ולעיתים להימשך אף מספר שנים. לא פעם התביעה להכרה בנכות נדחית בסופו של דבר, ועולה צורך לערער על ההחלטה בפני בית המשפט. הכרה בנכות כללית דרך המוסד לביטוח לאומי וקבלת דמי ביטוח לאומי לנפגעי פוסט טראומה עשויה להוות מסלול מהיר ונגיש יותר. בנוסף, במקרים בהם קשה להוכיח את הקשר הסיבתי בין ההפרעה ממנה סובלים הנפגעים ובין הפגיעות במהלך השירות הצבאי, או במקרים בהם התביעה מתיישנת, ייתכן כי מסלול של הכרה בזכאות לקצבת נכות כללית במוסד לביטוח לאומי יהיה רלוונטי יותר. כמובן, חשוב לבחון כל מקרה לגופו ולפי נסיבותיו הספציפיות, ומומלץ להיעזר במסגרת הבדיקה והטיפול בנושא בעורך דין מומחה לדיני ביטוח, העוסק בייצוג חיילים משוחררים בתביעות להכרה בנכות ומימוש זכויות.

כיצד ניתן לקבל דמי ביטוח לאומי עבור חיילים משוחררים הסובלים מהפרעת פוסט טראומה?

ניתן לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעה לקבלת קצבת ״נכות כללית״. תביעה זו מוגשת בהתאם לסמכות המוסד לביטוח לאומי להכיר בנכות של מי שסובלים מפוסט טראומה לפי תקנות הביטוח הלאומי (קביעת דרגת נכות לנפגעי עבודה). התביעה תיבחן על-ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, ובמסגרתה ייקבע האם לקבל את התביעה ואיזה גובה אחוזי נכות יש לפסוק. מי שתיקבע להם נכות שגובהה 40% או יותר, יהיו זכאים לקבלת סל שיקום של משרד הבריאות, הכולל מימון טיפולים הדרושים לנפגעי פוסט טראומה, לצד הטבות רפואיות וסוציאליות נוספות. ככל שתיקבע נכות שגובהה 60% או יותר, תתאפשר קביעת דרגת אי כושר, ועל בסיסה תוכרע קצבת הנכות שתינתן לזכאים. נכות בשיעור של 100% (או מעל 89% לפי חישוב מיוחד) עשויה להוות בסיס לזכאות לפטור ממס הכנסה. אלה רק חלק ההטבות הניתנות לזכאים לקצבת נכות כללית ולדמי ביטוח לאומי לסובלים מהפרעת פוסט טראומה.

הכרה בנכות כללית בביטוח הלאומי מול הכרה בנכות על-ידי משרד הביטחון

הפנייה למוסד לביטוח הלאומי עשויה להוביל להכרה בסובלים מהפרעת פוסט טראומה כזכאים לדמי ביטוח לאומי בעקבות שירות צבאי באופן מהיר יותר לעומת המסלול של הכרה בהם בתור נכי צה״ל. לא פעם יש לכך יתרונות, לאור הצורך בקבלת פיצויים והטבות באופן מהיר ככל הניתן. ואולם, יש לדעת כי ההליך עלול להוביל לשלילת הזכאות להגשת תביעה עתידית מול משרד הביטחון. החוק כיום מאפשר הגשת הודעה על בחירה בהמשך ניהול התביעה מול משרד הביטחון עד 60 יום ממועד קביעת הנכות הקבועה (״נכות צמיתה״) במוסד לביטוח לאומי. אם נקבעה במוסד לביטוח לאומי נכות זמנית בלבד, ככלל עדיין ניתן יהיה לבחור להמשיך בתביעה מול משרד הביטחון. לאור מורכבות הנושא, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני ביטוח והכרה בנפגעי פוסט טראומה בתביעות לקצבת נכות, אשר יידע ללוות אתכם בצורה המיטבית במסגרת ההליכים לצורך מימוש זכויותיכם.

דמי ביטוח לאומי בגין פוסט טראומה לאחר שירות צבאי – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני ביטוח

במאמר זה פירטנו בהרחבה על מסלול ההכרה בזכאות לנכות כללית וקבלת דמי ביטוח לאומי בגין פוסט טראומה לאחר שירות צבאי. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, משרדנו זמין לשירותכם. לעורכי ועורכות הדין ממשרדנו ניסיון רב בתחום דיני הביטוח וייצוג נפגעי פוסט טראומה מול המוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורכת דין מומחית לנושא ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top