דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פוליסת השתתפות עצמית לאופנועים – כדאי או לא כדאי? (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

האם פוליסת השתתפות עצמית בביטוח חובה לאופנועים באמת משתלמת? למי שרכש פוליסת ביטוח מסוג זה אין אפשרות לתבוע דמי ביטוח במידה והנזק – בין אם לאופנוע או נזק גופני – נחשב נמוך יחסית (מתחת ל25 אלף ש"ח או פחות מ15% נכות לצמיתות). פוליסה רוכשים מתוך הנחה שיהיה צורך להשתמש בה, ופוליסת ביטוח מקיפה יכולה להואיל יותר.

בשנים האחרונות, בעקבות תיקונים בחוק בנושא ביטוח אופנועים, חברות הביטוח הרחיבו את סוגי הפוליסות המוצעות על ידם. אחת הפוליסות אשר החלו להיות מוצעות בעקבות התיקונים בחוק היא פוליסה עם פרמיה מוזלת הכוללת השתתפות עצמית בתאונות המוגדרות כקלות יחסית. על פניו, פוליסה זו נדמית כהצעה מפתה. עם זאת, ניסיוננו בטיפול במקרים של תאונות אופנוע לימד אותנו כי מבוטחים אינם תמיד מבינים מראש את ההשלכות של רכישת פוליסה מעין זו. בהתאם לכך, מצאנו לנכון להביא מידע חשוב במאמר זה, בו יסביר על השלכות אלה מניסיונו עורך דין מומחה לדיני נזיקין ודיני ביטוח ממשרדנו.

עורכי הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין ובדיני ביטוח. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, נזקי גוף ועוד. משרדנו מלווה את לקוחותיו ומספק עבורם מענה מקיף ומיטבי לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, באופן המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

 אופנוע הוא כלי חסכוני – האם כדאי לחסוך גם בתשלום הביטוח?

אופנועים הם כלי רכב בעלי יתרונות רבים מבחינת חיסכון בהוצאות. רבים בוחרים בהם בשל מחיר הרכישה בר-ההשגה, עלויות הדלק והוצאות האחזקה הנמוכות, ביחס להחזקת מכונית. יתרון נוסף של אופנועים טמון ביכולת התמרון במרכזי הערים, וקיצור העמידה בפקקים. ואולם, לצד יתרונות אלה, חשוב להביא בחשבון כי סיכונים לא מבוטלים כרוכים בנהיגה על אופנועים. ניתן למצוא דוגמאות למכביר של תאונות אופנוע הנגרמות, למשל, כתוצאה מהחלקת אופנועים על הכביש, תאונות עצמיות וכיו״ב.

למרות סיכונים אלה, רבים תוהים האם משתלם להם לחסוך גם בביטוח האופנוע. בישראל מוצעת פוליסת השתתפות עצמית לבעלי אופנועים. הן מקנות למבוטחים הנחה בפרמיה, בתמורה להגדלת ההשתתפות העצמית בתאונות הנחשבת קלות יחסית. טיפולנו השוטף בנושא מעלה כי לא מעט נהגי אופנועים מבינים רק בדיעבד את המשמעות של פוליסה מעין זו, והעובדה כי לא פעם הדבר יוביל לאי זכאות לפיצויים בגין תאונות. להלן נסביר הן אודות סוג הפוליסה והן על השלכותיה.

מה כוללת פוליסת השתתפות עצמית לאופנועים?

פוליסות מוזלות אלה מתאפשרות בזכות תיקון של פקודת ביטוח רכב מנועי משנת 2008. במסגרת הפוליסות, המוצעות באופן בלעדי לאופנועים, חוזה הביטוח יקבע כי מבוטחים לא יוכלו לתבוע פיצויים עבור נזקים לא ממוניים (כאב וסבל) שנגרמו כתוצאה מתאונת אופנוע, בסכומים של עד 25 אלף ש״ח, או עבור 7 ימי העבודה הראשונים שבהם המבוטחים לא עבדו עקב התאונה. בתמורה לכך, תינתן למבוטחים הנחה בפרמיית הביטוח השנתית בגובה של עד 20%.פוליסת השתתפות עצמית לאופנועים – כדאי או לא כדאי? (מידע משפטי)

מה המשמעות של אי השתתפות עצמית בתאונות קלות?

כפי שציינו לעיל, פוליסת השתתפות עצמית בביטוח לאופנועים מבוקשת בקרב נהגים רבים, ונראית משתלמת בעיניהם. רבים מעדיפים לרכוש אותה, תוך לקיחה בחשבון כי הכספים שיחסכו עשויים להיות שווים בערכם לכספים שיהיה עליהם לשאת בתור השתתפות עצמית. עם זאת, חשוב להביא בחשבון לפני בחירה בפוליסה זו את העובדה כי תאונות הנחשבות כקלות הן למעשה קשות מנשוא כאשר נהגים חווים אותן על גופם. קיימות תאונות רבות אשר מבוטחים בפוליסה זו למעשה מוותרים לחלוטין על פיצויים עבורן.

גם נכויות באחוזים נמוכים (פחות מ-15%) שאינן לצמיתות, לא יקנו כל פיצוי למבוטחים. לכך יש להוסיף את העובדה שלא פעם נזקים שהוערכו תחילה כקלים מתבררים בדיעבד (ולעיתים זמן ממושך לאחר התאונה) כנזקים קשים יותר מההערכות הראשוניות. עם זאת, קיים חשש כי הם לא יכוסו. מדובר בפתח לבעיות רבות מול חברות הביטוח, אשר יכול היה להימנע באמצעות רכישת פוליסה שאינה מסוג של השתתפות עצמית. ראוי כי שיקולים אלה ואחרים יובאו בחשבון עוד לפני רכישת הפוליסה, ולא יתגלו בדיעבד על-ידי נהגים, לאחר שכבר עברו תאונה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לנושאי נזיקין ותאונות דרכים

אם יש לכם שאלות פרטניות בנושאי ביטוח, משרד עורכי הדין שלנו, המתמחה בדיני נזיקין וביטוח, זמין עבורכם. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בליווי משפטי מקיף של נפגעי תאונות דרכים ותאונות אחרות לצורך קבלת הפיצויים המגיעים להם. צרו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, על מנת לקבוע שיחת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה