Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם תהליך עלייה במסלול המקוצר לאזרחי אוקראינה ורוסיה יפסק בקרוב?

אירנה רוזנברג

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

השעון מתקתק… חלון הזדמנויות מתחיל להיסגר.

המלחמה באוקראינה גרמה להקלות רבות בתהליך עלייה במסלול המקוצר עבור אזרחי אוקראינה, בלארוס ורוסיה. אם זאת, ייתכן מאוד שמדובר בהזדמנות לזמן מוגבל.

מה יביא לנו היום שלמחרת?

"הבחירות בישראל, והשינויים הפוליטיים בעקבות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, יובילו כנראה בזמן הקרוב ביותר לביטול ההקלות אשר מקבלים עולים מאוקראינה, רוסיה ובלארוס בכניסתם ארצה" – כך טוענת עורכת הדין אירינה רוזנברג, שותפה במשרד עורכי הדין "דקר, פקס, לוי, רוזנברג ושות".

לאחר הכרזת מצב החירום באוקראינה, החל בפברואר 2022, הליך קליטת בעלי זכות השיבה משלוש המדינות הנ"ל קיבל הקלות משמעותיות, כמו גם הקריטריונים שעל פיהם מקבלים עולים חדשים. אלא שכעת, בעקבות שינוי המצב ב באוקראינה ובחירת ממשלה חדשה בישראל, יתכן שבקרוב תבוטל העלייה במסלול המקוצר.

"בהחלט ייתכן שחלון ההזדמנויות ייסגר בקרוב", אומרת גב' רוזנברג. "לכן יהודים דוברי רוסית מאוקראינה, בלארוס ורוסיה אשר שוקלים לעלות לישראל צריכים להזדרז".

 עלייה במסלול המקוצר

תעודת זהות זמנית תוך 24 שעות

המלחמה באוקראינה החלה בפברואר 2022. מיד לאחר מכן ממשלת ישראל קיבלה החלטה על פעולות חירום, אשר יש לבצע כדי להקל את הכניסה לישראל עבור מי שנפגעו במישרין או בעקיפין ממלחמה זו. תוך זמן קצר הגיעו לישראל אלפי עולים, בעיקר מאוקראינה, שקיבלו במהירות מקומות שהייה בבתי מלון שיועדו במיוחד למטרה זו.

מאוחר יותר הצטרפו אליהם יהודי בלארוס וגם יהודי רוסיה, אשר קיבלו סיבה לעלות לישראל באופן דחוף בשל הגיוס ה"חלקי" ל"מבצע המיוחד" אשר הוכרז על ידי ממשלת רוסיה.

עורכת הדין רוזנברג מספרת, ש"בהתחלה תהליך הקליטה של עולים חדשים בישראל התנהל במהירות בזק". "את תעודת זהות הזמנית אפשר היה לקבל תוך 24 שעות". בשל עומס יתר המצב השתנה במקצת, והתהליך נמשך כעת מספר שבועות.

להקלת תהליך העלייה הוקמו מרכזי קליטה מיוחדים לעולים חדשים מרוסיה ואוקראינה. "כאשר עולה מגיע לישראל, בנמל תעופה מחכה לו נציג של נתיב.הנציג עורך רעיון קצר עם העולה וקובע לו פגישה לקבלת תעודת זהות זמנית בעוד מספר שבועות".

במסגרת התהליך הזה העולה נפגש, בנוסף לנציג של "נתיב" עם נציגים של משרד הפנים ומשרד העלייה והקליטה אשר מוודאים שבידי העולה כל המסמכים הנדרשים ומנפיקים לו (בנוסף לתעודת זהות) את תעודת העולה, המסמך אשר מאפשר לו לקבל את זכויותיו כעולה.

הקלות משמעותיות, אשר עלולות להתבטל בקרוב

"עד לאחרונה, הכניסה של עולים לישראל הייתה פשוטה מאד, תודות להקלות החדשות". לפי עורך הדין רונזברג, בשל המצב באוקראינה הפקידים נכנסו פחות לפרטי השורשים היהודיים של העולים.

"בנוסף לכך, ישראל הפסיקה להתעקש על אישור האפוסטיל מארץ המוצא עבור המסמכים של העולים" – היא ממשיכה. "מדובר בהקלות מאד רציניות, אשר עלולות להתבטל בקרוב".

אחת מההקלות אשר עלולה להתבטל קשורה לבני זוג של אנשים בעלי זכות עלייה לישראל לפי חוק השיבה.

בפרוצדורת שינוי של סטטוס משפטי (מתייר לעולה) ישנו מונח שנקרא "עלייה מפוצלת". הכוונה היא לאדם בעל זכות השיבה בכוח חוק השיבה אשר עולה לישראל ללא בן/בת זוג. עם זאת, בן זוג הלא יהודי גם מקבל זכות לעליה והזכות הזאת שמורה לו.

עם זאת, לפי הפרוצדורה הנ"ל אין אפשרות ל"עלייה מפוצלת הפוכה", כלומר, בן הזוג, אשר יש לו זכות לעלות לישראל בתור בן זוג של בעל זכות שיבה, לא יכול לעלות לישראל לבד.

בעקבות המצב באוקראינה, בנות זוג רבות של גברים שיש להם זכות עליה, באו לישראל ללא בני זוגם. התקבלה הקלה מיוחדת עבור אוקראינים: בנות הזוג של בעלי זכות השיבה יכולות לעלות לישראל בתקופה הזו ללא בעליהן. ההקלה הזו פעולת רק במקרה שבו הבעל, אשר יש לו זכות לעליה, יעלה ארצה במשך שנה לפחות מהרגע בו אשתו קיבלה סטטוס משפטי בישראל.

למרבה הצער, ייתכן מאוד שהקלה זו תתבטל בקרוב. יחד עם זאת, ניתן להניח (ורק להניח), שאם המצב לא ישתנה, וגיוס החובה לצבא רוסיה יימשך, תקופת פעילות ההקלה יכולה לקבל הארכה.

משפחות של ישראלים "חוזרים"

עוד הקלה, אשר יש להביא בחשבון – ההטבה אשר מקבלים אזרחי ישראל אשר עלו לפני שנים רבות, אך התגוררו את כל התקופה הזו בחו"ל. אם הם גרים באוקראינה או רוסיה, הם מקבלים – באופן יוצא דופן, למטרת להקל להם על כניסתם לארץ – את הזכות לבוא לישראל עם בני הזוג שלהם ללא צורך בפרוצדורה של איחוד משפחות. עם זאת, עליהם להפקיד פיקדון אשר יוחזר להם לאחר קבלת אשרת א/5 על ידי בן הזוג שלהם.

אנו מאמינים כי גם הטבה זו עלולה להתבטל בקרוב.

כמו כן, קיימת היום אי וודאות רבה לגבי "סעיף הנכד" של חוק השבות אשר מאפשר לנכדים של יהודים לעלות לישראל, גם אם אינם יהודים עצמם. במסגרת משא ומתן קואליציוני, יו"ר מפלגת ציונות דתית בצלאל סמוטריץ' ומפלגות חרדיות דורשים ביטול סעיף זה. נכון לעכשיו, לא ברור מה יעלה בגורל של הסעיף זה, אשר ביטולו עלול לסכן את זכות העלייה לישראל של מספר רב של אזרחי אוקראינה ורוסיה.

קשיי שפה, הכנת מסמכים נדרשים ומכשולים אחרים בדרך לעלייה

לדברי עורכת הדין אירינה רוזנברג, אחד מהקשיים עבור עולים החדשים, בנוסף לבעיות שפה, הוא הצורך לאיסוף מסמכים הנחוצים לתהליך העלייה לישראל. "אנחנו מדברים על מסמכים אישיים, כגון תעודת לידה, תעודת יושר, אישור מצב משפחתי ועוד כדומה".

"אנחנו בודקים את כל המסמכים, מסבירים אלו מסמכים חסרים. במקרים מסוימים, אם יש צורך לבצע חיפושים נוספים בארכיונים, אנחנו עוזרים גם בכך", ממשיכה עורכת הדין. "אנחנו דואגים לכך, שהעולה החדש יוכל להתחיל חיים חדשים בארץ חדשה במשך כמה שבועות מתאריך עלייתו בפועל לישראל.

קרוביכם או בני זוגכם מתגוררים ברוסיה, אוקראינה או בלארוס, וזקוקים לעזרה בתהליך העלייה? פנו למשרדנו לקבלת יעוץ ראשוני בנושא ביצוע מהיר של תהליך העלייה וקבלת הזכויות המגיעות לכם.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top