דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עליה לבעלי נכות נפשית

Michael Decker

סירוב עליה בשל סכנה לבריאות הציבור

עליה לבעלי נכות נפשית – מה הם הטיעונים בעד ונגד? משרדנו מתמחה בנושא הגירה ועלייה לישראל. בשנים האחרונות חלה עלייה במספר הלקוחות אשר פונים אלינו בטענה כי הליך העלייה מתעכב או מסורב עקב היסטוריה של בעיות רפואיות או נפשיות. לחלקם הצלחנו לסייע לעלות ארצה. אחרים עודם מנסים לקבל אזרחות בארץ ישראל, אשר אמורה להיות בית לאומי עבורם.

מיכאל דקר, שותף במשרד, עו"ד מומחה לתחום הגירה לישראל, יסביר להלן את הבסיס החוקי לסירוב בקשות עליה לבעלי נכות נפשית. בנוסף ידבר על הסטריאוטיפים המגונים אשר גורמים לעיכוב בקשות, ואת הטענות בעד הזכות לעלייה לבעלי בעיות רפואיות.

עליה לבעלי נכות נפשית – מה אומר חוק השבות?

חוק השבות,  1950, הוא החוק עליו מתבססת התשתית החוקית של עלייה לישראל. כידוע, חוק השבות מאפשר לכל יהודי (והחל משנת 1970, לכל ילד או נכד של יהודי וגם לבני זוג של זכאי שבות) לעלות לישראל ולקבל אזרחות.

עם זאת, סעיף 2(ב)(2) לחוק השבות, קובע כי: ״אשרת עולה תינתן לכל יהודי שהביע את רצונו להשתקע בישראל חוץ אם נוכח שר הפנים שהמבקש … עלול לסכן בריאות הציבור או בטחון המדינה״.

כפי שניתן לראות מלשון הסעיף דלעיל, בקשתו של יהודי זכאי שבות, או בקשתו של בן משפחה של יהודי זכאי שבות, שבידו כל המסמכים וההוכחות אשר מוכיחים את הזכאות לעליה לישראל מכוח חוק השבות, יכולה להידחות. בסמכות פקידי משרד הפנים לדחות את הבקשה, בין השאר, במידה ולפי השקפתם אותו מועמד ״עלול לסכן את בריאות הציבור״.

עליה בפועל של אנשים אשר לוקים במחלות

מעיון ומבדיקה מעמיקים לא נמצאו דוגמאות רבות ליישום הסעיף דלעיל בחוק השבות, או פסיקות של בתי המשפט המוסמכים למנוע מזכאי שבות את האפשרות לעלות לישראל מכוח חוק השבות, אם אותם זכאי שבות נושאים בגופם אי אילו מחלות, כולל מחלות ממארות.

מידי שנה עולים לישראל יהודים, ובני משפחה של יהודים, שהם זכאי שבות, אשר חולים במחלות רבות ומגוונות. רבים מאותם עולים חדשים גם נהנים באופן מיידי כמעט מביטוח בריאות ממלכתי מועדף לאותה מחלה שממנה הם סובלים.

אפליה בלתי חוקית כלפי עולים בעלי "עבר נפשי"

לאחרונה נתקל משרדנו בעשרות מקרים ובהם נידחים בקשות של יהודים, ובני משפחה של יהודים, שהם זכאי שבות, מהסיבה היחידה שהם בעלי נכות נפשית.

לשיטת משרדנו, דחיית בקשות עליה ליהודים, ולבני משפחה של יהודים, זכאי שבות, עקב ״עבר נפשי בעייתי״, אינה מקובלת כלל ועיקר. הטענה המשפטית היא כי ״עבר נפשי בעייתי״ או "מחלת נפש" אינו שווה ערך או אף מעלה את הסיכויים ל"סיכון שלום הציבור".

בהתאם ללשון הברורה של סעיף 2(ב)(2) לחוק השבות: ״עלול לסכן את בריאות הציבור״, עולה כי מדובר בתרחיש קיצון ובו העולה החדש הרלוונטי לוקה במחלה מדבקת, שעלולה להביא להתפרצות מגפה של ממש (בדומה למגפה השחורה שהכתה באסיה ובאירופה בשנים 1347 – 1351 ושקטלה עשרות מיליוני בני אדם).

עליה לבעלי נכות נפשית

הרקע ההיסטורי לחוק השבות לאחר הקמת המדינה

יש לציין שמדובר בסעיף שנוסף לנוסח המקורי של חוק השבות, כפי שהוא נכנס לתוקף בשנת 1950, ומדובר היה בתקופה שבה עלו לישראל זכאי שבות רבים ממדינות רבות ומגוונות, וזאת מקצוות שונות של כדור הארץ. ברי כי היה קיים חשש הגיוני ואמיתי להיחשפות של תושבי ישראל מחלות שמהן האוכלוסייה המקומית איננה מחוסנת.  הגיוני אם כן להסיק שמסיבה זו נתווסף סעיף 2(ב)(2) לחוק השבות, אשר מתייחס באופן ספציפי לזכאי שבות שלוקה במחלה אשר ״עלולה לסכן את בריאות הציבור״.

לאור האמור דלעיל, עמדת משרדנו היא שכל דחייה של בקשה לעליה ואזרחות ישראלית מכוח חוק שבות, על ידי משרד הפנים – רשות האוכלוסין וההגירה, על בסיס מחלה שלא מסכנת את בריאות הציבור (גם אם מדובר במחלה ממארת אשר מכבידה על תקציב הבריאות של ביטוח הבריאות הממלכתי של מדינת ישראל) מהווה החלטה שניתנת בחוסר סמכות מוחלט, וללא כל בסיס חוקי, ו/או משפטי, לכן דינה של החלטה מעין זו להתבטל מכל וכל.

יש לציין גם שהתנהלות מנהלית זו של משרד הפנים מהווה גם הפרה של הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תשנ"ח-1998, ואף ראוי שתזכה בפיצוי את מועמד העלייה שמסורב שירותים ציבוריים רק בגין נכותו הנפשית.

צרו קשר עם מומחי הגירה ועלייה לישראל

משרדנו מייצג מול משרד הפנים לקוחות שזכאותם לעלייה או הגירה סורבה. אנו מתמחים בקבלת זכאות עליה לבעלי נכות נפשית, בעלי עבר פלילי, ועוד. צרו קשר עם עורך דין בירושלים או בתל אביב לקבלת סיוע משפטי ועצה ממומחה.


 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה