Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עושק כעילת ביטול חוזה

Joshua Pex
Joshua Pex

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

תביעות ביטול חוזה בעילת עושק הפכו לנפוצות מאוד בשנים האחרונות. למרבה הצער, קיימים לא מעט מקרים בהם גורמים שונים מנצלים מצוקה של קשישים, בעלי מוגבלויות ואוכלוסיות מוחלשות נוספות. אנו שומעים מדי עת בתקשורת על מקרים של חברות אשר מציעות לקשישים ולבעלי מוגבלויות מוצרים ושירותים שאין להם כל צורך בהם. אם נתקלתם בתופעה זו, או שאתם מעוניינים למנוע עושק של יקיריכם, מומלץ לקרוא בעיון את מאמר זה, בו יסביר עורך דין מומחה לדיני חוזים ממשרדנו על הפתרונות המשפטיים הזמינים במקרים אלה.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה במשפט מסחרי ובדיני חוזים. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן מגוון שירותים משפטיים בענייני חוזים, לרבות סיוע בניסוח חוזים, ייעוץ משפטי בנוגע לחוזים ממגוון תחומים (מכירה ורכישה של נדל״ן, שכירות, נאמנות וכיו״ב) וייצוג בסכסוכים משפטיים על רקע מחלוקות חוזיות.

מהו עושק?

החוק הישראלי מאפשר לבטל חוזה במקרים שונים. אחת העילות המרכזיות לביטול חוזה היא עושק. אנו עדים לא פעם בשנים האחרונות למקרים בהם מתקיים ניצול של מצוקות שונות של אנשים, שגרמו להם לחתום על החוזה. מרבית מקרי העושק עליהם אנו שומעים נוגעים לקשישים, אשר מציעים להם לרכוש מוצרים שהם אינם זקוקים להם. הדבר מעורר ביקורת ציבורית רבה, ואף הוביל לאחרונה להקמת מטה מאבק בעושק קשישים

עושק עשוי להתקיים גם בעקבות ניצול מצוקה של בעלי מוגבלויות פיזיות שונות. יודגש כי לא מדובר במוגבלויות שאינן מאפשרות לאדם לקבל החלטות באופן עצמאי. במקרים אלה, בדרך כלל יבוא לידי ביטוי חוק הכשרות המשפטית, אשר קובע כי כאשר נחתם חוזה מול מי שאינם צלולים בדעתם, החוזה לעיתים נעדר תוקף מלכתחילה (בטל מעיקרו). במקרים של עושק, לעומת זאת, מדובר במי שיכולים לקבל החלטות באופן עצמאי, אך עדיין היה ניצול לא הוגן של מצוקתם על מנת להשיג יתרון כלשהו בעקבותיה. הפתרון המשפטי העיקרי שמספק החוק להתמודדות עם אי הצדק שנוצר בסיטואציות אלה הוא ביטול החוזה בהתקיים עושק.עושק כעילת ביטול חוזה

כיצד מוכיחים עושק?

קיימים מספר תנאים משפטיים שיובילו לכך שעושק יצדיק ביטול חוזה. ראשית, יש להראות כי נחתם או נכרת חוזה בפועל. כמו כן, יש להראות כי מי שמולם נכרת החוזה סבלו ממצוקה בפועל. מצוקה כזו יכולה להתקיים בתור מצב קבוע שפגע בשיקול הדעת שלהם (כגון דמנציה ממנה סבל הנעשק), ולעיתים אף מצב של קושי זמני וחולף שהיה קיים באותו מועד. יש להראות כי הצד השני ידע על המצוקה (או לכל הפחות עצם עיניים לגביה) ולמרות זאת החתים את הסובל מן המצוקה על החוזה. וזאת מתוך מטרה להרוויח כתוצאה מניצול המצוקה. 

בנוסף, חשוב להראות כי קיים קשר סיבתי בין ניצול המצוקה לבין עצם כריתת החוזה. תנאי זה נקבע על מנת לצמצם את המקרים אשר ייחשבו כעושק בפועל, היות ולעתים מי שסובלים ממצוקה מתקשרים בחוזים לגיטימיים, אשר לא יהיה הגיוני לבטלם. כמו כן, יש להראות כי תנאי החוזה גרועים מהמקובל במידה לא סבירה. לא פעם קשה להוכיח זאת, ובית המשפט צריך לבחון את המקרה לעומק לצורך ההכרעה. 

כיצד בית המשפט מכריע בתביעות עושק?

כפי שציינו לעיל, קיימת הבחנה בין שני סוגי מקרים: בסוג המקרים הראשון, מי שחתם על החוזה לא היה כשיר מלכתחילה לעשות זאת. בסוג המקרים השני, אמנם הייתה כשירות לחתום, אך החתימה לא הייתה נעשית לולא התקיים ניצול של מצוקה אצל החותם. על הבחנה זו עמד בית המשפט העליון באחד מפסקי הדין החשובים בנושא עושק (ע״א 403/80 חי סאסי נ׳ נעימה קיקאון). 

פסק הדין עסק בהסכם חילופי דירות בין אישה ערירית אשר סבלה ממצוקה נפשית ושכלית, לבין בני זוג אשר שכנעו אותה להחליף עמם את דירתה. למרות המצוקה ממנה סבלה האישה, היא מעולם לא הוכרה על-ידי הרשויות כמי שאינה כשירה לחתום על עסקה כזו. למרות זאת, בית המשפט קבע כי נעשה במקרה זה ניצול של מצוקתה לטובת השגת ההסכם, וכי הדבר עונה על הגדרות עילת העושק באופן המצדיק את ביטול ההסכם.

חשוב לדעת כי גם מתנה נחשבת כעסקה חוזית, וכי לעיתים ניתן להכיר בעושק המצדיק את ביטול המתנה. בפסק דין שניתן בשנת 2007 בבית המשפט העליון, נדונה השאלה האם חתימה על מסמך ויתור על ירושה על-ידי אב קשיש שהיה בשנות חייו האחרונות לטובת אחיותיו, מהווה הענקה בלתי סבירה בנסיבות העניין. כלומר, האם המקרה עונה על עילת העושק ומצדיק את ביטול המתנה. בית המשפט בחן את נסיבות המקרה ואת מצבו הקשה של האב, אשר הועלה ספק בנוגע לצלילות דעתו. נקבע כי בנסיבות אותו מקרה, לא סביר כי האב היה מעניק את זכויותיו ללא תמורה, והדבר הוביל לביטול ההענקה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי

לסיכום, עושק מהווה עילה המאפשרת ביטול חוזה במקרים של ניצול מצוקות שונות של קשישים ובעלי מוגבלויות. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או שהנכם זקוקים לסיוע, עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרדנו מתמחה בדיני חוזים ומשפט מסחרי. המשרד מסייע ליחידים ועסקים במגוון רחב של סוגיות משפטיות בענייני חוזים, לרבות ייעוץ במשא ומתן לקראת חתימה על חוזה, עילות לביטול חוזה, תביעות פיצויים חוזיים ועוד. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top