Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין תביעות ייצוגיות

Michael Decker

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

מה תפקידו של עורך דין תביעות ייצוגיות? עורך דין תביעות ייצוגיות מתמחה בייצוג קבוצות תובעים בהליכים כגון תביעות צרכניות, תביעות בענייני זכויות עובדים, תביעות בגין אפליה קבוצתית ועוד. תביעות ייצוגיות דורשות מומחיות מיוחדת לאור מורכבותן והצורך לייצג קבוצות גדולות של תובעים. במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה בתחום התביעות הייצוגיות, יסביר על נושא חשוב זה בהרחבה.

עורך דין תביעות ייצוגיות

תביעות ייצוגיות – הכוח של קבוצה נגד התנהלות לא תקינה של תאגידים ורשויות

לא אחת קורה שמספר רב של בני אדם נפגע מסוגיה משותפת כלשהי. מקרים מעין אלה מתרחשים כל הזמן. דוגמאות מהשנים האחרונות הן ביטולי טיסות של חברות תעופה, חרם של חברה מסחרית על קבוצת צרכנים או על מכירה בטריטוריה מסוימת, פגיעה בפרטיות במשתמשי אינטרנט ורשתות חברתיות, מפגעים סביבתיים (דוגמת זיהום אוויר) וכיו״ב. בכל אותם מקרים עשויה לעלות בעיה קשה מבחינה משפטית: הנזק של כל אחד מהנפגעים אינו רב מספיק על מנת שיגישו תביעה באופן עצמאי. כך נוצר מצב שבו אף אחד לא תובע, כולם סופגים את הנזק האישי והתאגידים או הרשויות שגרמו לנזק ממשיכים לפעול כרגיל, מבלי לפצות איש על פעולותיהם. פתרון שנוצר לבעיה מורכבת זו הוא האפשרות להגיש תביעה ייצוגית. מדובר למעשה בהליך של תביעה קבוצתית, המוגשת בשם נפגעים רבים, ומנוהלת על-ידי נציג או מספר נציגים. ככל שהתביעה תצליח, או שהיא תסתיים בפשרה, יוענק לכל אחד מהתובעים פיצוי.

לתביעה ייצוגית יש יתרונות רבים. בין היתר, היא חוסכת בהוצאות ניהול משפט (לאור כך שמוגשת תביעה מאוחדת במקום תביעות רבות שנדונות במקביל), מסייעת למנוע פסקי דין שסותרים זה את זה באותה סוגיה משפטית ומקדמת צדק עבור מי שבדרך כלל לא היו תובעים באופן עצמאי. עם זאת, הגשת תביעות ייצוגיות כרוכה באחריות רבה, לאור הייצוג של קבוצת תובעים גדולה והמורכבות המשפטית המשמעותית של תביעות אלה. בהתאם, יש חשיבות רבה להגשת תביעה ייצוגית באמצעות עורך דין מומחה ומנוסה בייצוג בהליכי תביעות ייצוגיות, לצורך טיפול מיטבי בה. להלן נרחיב על הליכי תביעות ייצוגיות, נפרט על סוגיות משפטיות המתאימות להגשת תביעה ייצוגית ונסביר על האופן שבו עורך דין תביעות ייצוגיות מטפל בהן.

באילו מקרים ניתן להגיש תביעות ייצוגיות?

קיימת קשת רחבה של מקרים העשויים להיות רלוונטיים לטיפול באמצעות הליכי תביעות ייצוגיות על-ידי קבוצה, כחלופה להגשת תביעות אישיות. אחד הסוגים הנפוצים של הליכים הנדונים באמצעות תביעה ייצוגית הוא תביעות בנושאים צרכניים. לדוגמה, לא פעם קיים פגם במוצרים כגון מוצרי מזון או מוצרי חשמל. הפגם עשוי להוות תוצאה של תקלה בפס הייצור, כך שתובעים רבים יקבלו מוצרים פגומים, כמו מזון העלול לגרום למחלות או רכב עם תקלה מובנית. לצד זאת, יש מקרים רבים של הטעיית צרכנים בפרסום מוצרים, או ביחס לאיכות, למחירים או לרכיבים של אותם מוצרים. התנערות היצרן או היבואן ממתן פיצוי בגין הנזק שנגרם לצרכנים במקרים אלה עשויה להוות עילת תביעה. עם זאת, לאור כך שהנזק האישי של כל אחד מהצרכנים הוא בדרך כלל זניח, הם לא ייטו לתבוע בגין כך. הגשת תביעה ייצוגית תוכל לפתור את הבעיה, בכך שהתביעה תוגש בגין הנזק המשוקלל של התובעים (העשוי להגיע לסכום מצטבר של מיליוני שקלים).

מלבד תביעות צרכניות, קיימים לא מעט מקרים נוספים של תביעות המוגשות נגד תאגידים. מקרים אלה כוללים תביעות נגד בנקים או חברות ביטוח בגין גביית יתר או חיובים מוטעים. כך גם נפוצות מאוד תביעות הנובעות מאפלייה במתן שירותים או מכירת מוצרים, על רקע השתייכות קבוצתית כגון מוצא, דת, לאום, גיל, מין או נטייה מגדרית. ככל שמדובר באפליה נגד קבוצה גדולה של אנשים, ניתן לשקול הגשת תביעה מאוחדת, באמצעות הליך של תביעה ייצוגית. לא פעם גורמים מתוך חברה עשויים לתבוע באופן קבוצתי, בגין סוגיות של דיני עבודה. דוגמאות לכך הן כאשר מתקיימת פגיעה בזכויות עובדים באופן רוחבי, דוגמת אי תשלום בגין שעות נוספות או פגיעה בשכר העובדים.

מלבד תביעות ייצוגיות נגד תאגידים, לא פעם מוגשות תביעות ייצוגיות נגד רשויות המדינה, כגון משרדי ממשלה ועיריות. החוק מאפשר הגשת תביעה מינהלית ייצוגית בגין גביית יתר של מיסים, אגרות וקנסות. לעיתים בית המשפט יאשר תביעות ייצוגיות נגד רשות במקרים הנוגעים לליקויי נגישות לבעלי מוגבלויות. בנוסף, נושא נפוץ אשר מוגשות בגינו תביעות ייצוגיות הוא מפגעים סביבתיים, כגון זיהום אוויר. ככל שהרשויות גורמות לזיהום יתר, ואינן פועלות בהתאם לחוק בנושא, עשויה להתאפשר הגשת תביעה נגדן על-ידי כלל המשתייכים לקבוצה שנפגעה מהזיהום (כגון תושבי המקום או מי שמבקרים בו לעיתים תכופות). כל המקרים הנ״ל מהווים רק חלק מרשימת המקרים הנרחבת אשר ניתן לתבוע בגינם באופן קבוצתי, בהליך של תביעה ייצוגית.

מדוע קיימת חשיבות בייצוג על-ידי עורך דין המתמחה בהגשת תביעות ייצוגיות?

תביעות ייצוגיות אינן זהות לתביעות המוגשות על-ידי תובע יחיד או קבוצה קטנה של תובעים. מדובר בהליכים אשר חלים עליהם כללים משפטיים נפרדים, ובהתאם הם דורשים הכנה משמעותית לקראת הגשתם והבנה מעמיקה באופן ניהול ההליכים. ההבדל המרכזי בין תביעות ייצוגיות לבין כל סוג אחר של תביעה הוא כי על מנת לנהל תביעה ייצוגית, נדרש כי בית המשפט יאשר זאת. כלומר, התביעה אינה נדונה באופן מיידי, אלא יש לנהל הליך ראשוני של בקשה לאישור תביעה ייצוגית.

לצורך אישור תביעה ייצוגית, יש לעמוד בתנאים בסיסיים, ובהם הוכחה כי התביעה מעוררת שאלות מהותיות אשר משותפות לכל חברי קבוצת התובעים, הוכחה כי יש סיכוי סביר כי בית המשפט יכריע בשאלות אלה לטובת קבצות התובעים, הוכחה כי הדרך היעילה וההוגנת לניהול התביעה היא באמצעות תביעה ייצוגית, והוכחה כי התביעה תנוהל על-ידי התובע ובאי כוחו בדרך הולמת ובתום לב. הקושי המשפטי הנובע מתנאים נוקשים אלה מחייב טיפול מיטבי בהליך על מנת למקסם את סיכויי אישור הבקשה. עורך דין המתמחה בטיפול בהליכי תביעות ייצוגיות ידע לטפל בכך במיומנות ובהסתמך על הניסיון והבקיאות המשפטית הנדרשים לצורך ייצוג תובעים ייצוגיים כהלכה.

עורך דין תביעות ייצוגיות – צרו קשר עם המומחים שלנו למשפט מסחרי ואזרחי

לסיכום, עורך דין תביעות ייצוגיות מעניק מענה משפטי לקבוצות תובעים בספקטרום רחב של מקרים וסוגיות משפטיות. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, נשמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו עוסק במגוון תחומי המשפט האזרחי והמסחרי, לרבות דיני צרכנות, דיני עבודה, דיני נזיקין (אפליה) ועוד. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני שלהלן ולקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לתביעות ייצוגיות במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

בעיית העברת כסף מחו''ל לבנק בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top