Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ייעוץ משפטי מעורך דין לענייני רשלנות

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס,ושות', זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

האם אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין לענייני רשלנות?

האם אתם או ילדכם מעדתם ונפלתם עקב חוסר זהירות של אדם זר? או האם ניצלתם מתאונת דרכים ונגרם לכם נזק גופני עקב נהיגה פרועה של אדם אחר? האם אתם נפגעי רשלנות רפואית או רשלנות מקצועית מסוג אחר? אם נפגעתם עקב חוסר זהירות של אחרים ואתם שואלים את עצמכם: “כיצד אני יכול לתבוע בגין רשלנות?”.במאמר שלהלן תמצאו עצה של עורך דין לענייני רשלנות,נסביר את ההגדרה המשפטית של רשלנות ואת המרכיבים של הרשלנות אשר אותם יש להוכיח בבית המשפט.

בנוסף, תלמדו למה לצפות מעורך דין מקצועי לענייני רשלנות ומהו התהליך הנדרש מעורך הדין לענייני רשלנות כדי להבטיח שלקוחותיהם יקבלו את הפיצוי המגיע להם. אם לאחר קריאת המאמר יהיו לכם שאלות נוספות בנושא תביעות נזיקין או אם תזדקקו לסיוע של עורך דין לענייני רשלנות מקצועית או אחרת, אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר. משרד עורכי הדין שלנו פועל בתל-אביב ובירושלים. תוכלו להתקשר למספר הטלפון 03-3724722 או לשלוח הודעת דוא"ל לכתובת [email protected] .

עורך דין לענייני רשלנות בישראל

ההגדרה המשפטית של רשלנות

במשפט הישראלי הרשלנות נחשבת לסוג של עוול אזרחי המטופל על-ידי חוקי הנזיקין האזרחיים (דיני נזיקין). על-פי פקודת הנזיקין, אם אדם מתנהג שלא כמו "אדם שקול באופן סביר", אם אם איש מקצוע (כגון רופא) מתנהג באופן החורג מההתנהגות הרצויה של "אדם שקול באופן סביר שהינו בעל הכשרה למקצוע המדובר", אזי מעשיהם מוגדרים על-פי חוק כחוסר זהירות. יש להדגיש שחוסר זהירות יכול להתבטא הן כפעולה והן כהימנעות מפעולה. אם מעשה חוסר הזהירות גורם לנזק או לאובדן, אזי הוא עונה על ההגדרה החוקית של "רשלנות", עוול אזרחי המעניק לנפגע את הזכות לקבלת פיצויים. רשלנות רפואית היא אחד מסוגי הרשלנות, כמו גם נהיגה פרועה.

כאשר עורך דין לענייני רשלנות מצליח להוכיח שהנתבע אשם, בית המשפט יחייב את הנתבע לשלם פיצוי כספי לתובע בגין הנזקים ועוגמת הנפש שנגרמו להם. כדי להוכיח רשלנות נדרש ידע במכמני הפסיקה בישראל ובמגוון רחב של תקדימים משפטיים. לכן חשוב לסמוך על שירותיו של עורך דין אזרחי בעל ניסיון כאשר מגישים תביעת נזיקין.

מרכיבי הרשלנות

ישנם ארבעה דברים שאותם צריך עורך הדין המייצג את התובע להוכיח כדי לקבוע שהתקיימה רשלנות:

  1. לנתבע הייתה חובת זהירות כלפי התובע. חובה זו יכולה להיות אחריות מקצועית לרמה מסוימת של שירות, כגון בין מעסיק למועסק או בין רופא למטופל; אך זו יכולה להיות גם חובה חברתית כללית לא לנהוג באופן הגורם נזק לזולת.
  2. הנתבע הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו. כדי להוכיח זאת נדרש עורך הדין לענייני רשלנות לטעון באופן משכנע שאדם סביר היה יכול לצפות את הנזק שייגרם ממעשיו ולהתאים את התנהגותו למצב.
  3. לתובע נגרם נזק או אובדן כלשהו.
  4. הנזק נגרם בגלל התנהגותו חסרת הזהירות של הנתבע.עורך דין לענייני רשלנות בישראל

גודל הפיצויים

אם מוכיחים שכל ארבעת התנאים שלעיל התקיימו, השופט עשוי להורות על הערכת המקרה על-ידי מומחה כדי לקבוע את גודל הפיצויים שעל הנתבע לשלם לתובע. סכום זה יכלול פיצויי נזיקין בגין נזקים הניתנים למדידה וכן נזקים מוגדלים אפשריים בגין עוגמת נפש. עורך דין לענייני נזיקין תמיד ינסה להגדיל ככל האפשר את הפיצוי המגיע ללקוחותיו. בגלל שגובה התשלום לעורך הדין נקבע בדרך כלל כאחוז מתוך פיצויי הנזיקין שמקבל הלקוח, עורכי דין לענייני נזיקין יתאמצו ככל האפשר להוכיח את צדקת לקוחותיהם. בנוסף, אם עורך הדין לא יצליח להוכיח שהתקיימה רשלנות מצד הנתבע, הלקוח לא יחויב לשלם לו שכר.

דרכי הגנה

מן הצד השני, עורכי הדין מטעם ההגנה המייצגים את הנתבע ינסו להראות שהתנהגותו של הלקוח שלהם אינה עומדת בקריטריונים החוקיים של התנהגות רשלנית—הם יטענו כי התנהגותו של הנתבע אינו יכולה להיחשב כבלתי סבירה, או שהיא לא גרמה לנזק. בנוסף, עורכי הדין מטעם ההגנה ינסו להקטין את גודל הפיצויים שעשויים להיקבע.

דרך מרכזית להשגת מטרה זו היא לנסות להוכיח רשלנות תורמת מצד התובע. במלים אחרות, אם בית המשפט ישוכנע שהתובע עצמו לא התנהג באופן סביר או בזהירות מספקת, אזי הוא עצמו אחראי לפחות חלקית לנזק שנגרם לו. במקרים שבהם בית המשפט יפסוק שהתקיימה רשלנות משני הצדדים, הוא יפסוק פיצויים ביחס ישר לחלק של הנתבע ברשלנות לעומת חלקו של התובע.

"האם גם אני יכול להגיש תביעת רשלנות?”

אם מישהו גרם לכם נזק מתוך חוסר זהירות, עליכם לפנות לעורך דין לענייני נזיקין בהקדם האפשרי. גם מי שאינו אזרח ישראל רשאי להגיש תביעת רשלנות מקצועית, תביעת נזיקין או תביעת רשלנות אחרת. כל אדם בוגר שנגרם לו נזק רשאי להגיש תביעה, והורים רשאים להגיש תביעה עבור ילדיהם הקטינים. ככל שיעבור הזמן מאז שאירעה הרשלנות, כך יקשה עליכם יותר להוכיח את צדקתכם. מעבר לכך, יש לציין כי בחוק הישראלי קיימת תקופת התיישנות. למעט מקרים בודדים, התקופה בה ניתן להגיש תביעה אזרחית היא שבע שנים מאז הפעולה הרשלנית. אם עברו יותר משבע שנים ואין נסיבות חריגות, התביעה תידחה על הסף.עורך דין לענייני רשלנות בישראל

כיצד להגיש תביעת רשלנות

לפני הגשת תביעת נזיקין חשוב להיוועץ בעורך דין אזרחי מנוסה שאיתו תוכלו ליצור יחסי עבודה המבוססים על אמון. זכרו שעורך הדין שלכם מחויב על-פי חוק לשמור על זכותכם לסודיות. יש לציין שבמקרים מסוימים, כגון בתביעות רשלנות רפואית, תידרשו לוותר על הסודיות הרפואית שלכם המוגנת בדרך כלל ביחסי רופא–מטופל כדי שבית המשפט והמומחים מטעמו יוכלו להעריך כראוי את מקרה הרשלנות שארע לכם. עורך הדין שלכם יעזור לכם לאסוף כמה שיותר מסמכים וראיות עבור התיק שלכם. לאחר מכן הוא ייצור קשר עם מומחה לתחום הרלוונטי ויבקש מהמומחה לבצע הערכה ראשונית לגבי העמידה של העוול לכאורה בקריטריונים של החוק בנוגע לרשלנות. בהתבסס על אותה ההערכה, עורך הדין שלכם לענייני נזיקין יודיע לכם מהו הסיכוי שתקבלו פיצויים אם תחליטו להגיש תביעה.

אם תבחרו להגיש תביעה תצטרכו לשלם סכום נכבד של כסף למומחה מקצועי שיאשש שאכן אירעה רשלנות—במיוחד במקרים של רשלנות רפואית או מקצועית לכאורה הדורשים ידע טכני. למומחה אסור שיהיה ניגוד עניינים בנוגע לתביעה כדי שדעתו תתקבל כבת-סמכא על-ידי השופט. כאשר השופט מקבל שתי דעות מומחה סותרות, אחת מהתובע ואחת מהנתבע, בית המשפט עשוי למנות מומחה שלישי מטעמו שיגיש גם הוא את חוות דעתו המקצועית. לאחר מכן השופט יוציא פסק דין ויקבע את גודל הפיצויים שעל הנתבע לשלם לתובע.

היוועצו בעורך דין לענייני רשלנות

אם מאמר זה הועיל לכם, אולי תרצו לקרוא מאמרים נוספים בתחום דיני הנזיקין בישראל באתר האינטרנט שלנו, כגון: הגשת תביעת רשלנות בישראל—כיצד לקבל פיצוי כספי, ייעוץ מקצועי מעורך דין מומחה לענייני רשלנות רפואית בישראל וייעוץ מעורך דין אזרחי לענייני נזיקין בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא תביעות רשלנות בישראל או אם אתם זקוקים לייצוג משפטי, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו. הסניפים שלנו נמצאים בירושלים ובתל-אביב, ונשמח להיפגש איתכם לייעוץ משפטי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top