Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ייעוץ מעורך דין אזרחי לענייני נזיקין בישראל

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

רויטל כהן אליאס

משרד מקצועי וצוות מעולה ורציני! עו״ד ענת לוי נתנה לי שירות אדיב, מקצועי ויעל. יחס אישי, כל שאלה או בקשה קיבלה התייחסות מידית. הרגשתי בידיים טובות ומקצועיות. מומלצים ביותר.

האם החלקתם ונפלתם עקב רשלנות של אחרים? אולי יצרן רשלן מכר לכם מוצרים פגומים? או שמא, חלילה, נגרם לכם נזק גופני בעת נסיעה ברכב עם נהג פזיז? כל המצבים הללו הם דוגמאות לעוולות נזיקין. עוולות נזיקין מוגדרות כמעשים פסולים שגורמים לפגיעת גוף או הפסד. נפגע נזיקין זכאי להגיש תביעה לפיצוי כספי בגין הנזק שנגרם לו.

המאמר להלן מסביר את יסודות דיני הנזיקין בישראל. המאמר מפרט מהם סוגי הנזיקין השונים ומספר נקודות שחשוב לקחת בחשבון כדי להצליח בהגשת תביעה בישראל. אם לאחר קריאת המאמר יש לכם שאלות נוספות בנוגע לתביעות נזיקין ואתם זקוקים לסיוע של עורך דין אזרחי לענייני נזיקין, אתם מוזמנים לפנות אלינו. המשרדים שלנו ממוקמים בתל-אביב ובירושלים. התקשרו למספר 03-3724722 או שלחו לנו מייל לכתובת [email protected].

דיני הנזיקין בישראל

עוולת נזיקין מוגדרת כמעשה אזרחי פסול. במילים אחרות, דיני הנזיקין בישראל הם חלק מהמשפט האזרחי ולא הפלילי. לכן, במקום להיענש על ידי המדינה, מבצעי עוולות נזיקין נדרשים לשלם פיצוי כספי ישירות לאנשים שניזוקו. בין אם מדובר בפגיעת נזיקין מכוונת או במעשה רשלנות, הצד הנפגע בישראל רשאי להגיש תביעה לפיצוי כספי בגין ההפסדים והכאב והצער שנגרמו להם. יש לציין שהפרת הסכם אינה נחשבת עוולת נזיקין מפני שהיא מכוסה על-ידי דיני החוזים בישראל. דיני החוזים עוסקים בהסכמים מפורשים המקובלים על ידי הצדדים, ולעומת זאת דיני הנזיקין עוסקים במחויבות הבלתי-כתובה שיש לכל אדם בחברה כלפי שלומו של האחר. דיני נזיקין עוסקים בכל סוג של נזק, לרבות נזקים כספיים (הקרויים גם נזקי ממון), נזקי רכוש, נזקי גוף, נזקים לרווחה הנפשית של הנפגע, ופגיעה בפרטיותו או בשמו הטוב של הנפגע. ייעוץ מעורך דין אזרחי לענייני נזיקין בישראל

למה לשכור עורך דין לענייני נזיקין בישראל?

המקור העיקרי לדיני הנזיקין בישראל הוא פקודת הנזיקין. במקור הפקודה חוקקה על ידי ממשלת המנדט הבריטי לפני הקמת מדינת ישראל. לאחר מכן, המחוקק הישראלי בחר להעניק לפקודה מעמד משפטי רשמי בישראל. בחיקוק מאוחר יותר עודכנו היבטים מסוימים של דיני הנזיקין (כגון נזק הנגרם עקב תאונות דרכים, מכירת מוצרים פגומים, או הטרדה מינית). כדי שתביעה לפיצוי כספי תצליח, אנו ממליצים בחום להיעזר בשירותיו של עורך דין מנוסה לענייני נזיקין בישראל. שימו לב כי תקופת ההתיישנות על תביעות נזיקין היא בדרך כלל 7 שנים. יתר על כן, ככל שתקדימו להתחיל באיסוף ראיות לכך שנעשתה נגדכם עוולת נזיקין, כך יגדל הסיכוי שתצליחו לשכנע בכך את בית המשפט. לכן חשוב ליצור קשר ללא דיחוי עם עורך דין לענייני נזיקין אם נפלתם קורבן לעוולת נזיקין. חשוב שתהיו מיוצגים על ידי עורך דין אזרחי לענייני נזיקין בעל ידע מקצועי נרחב בדיני הנזיקין ובמגוון רחב של תקדימים משפטיים רלוונטיים. במשרד עורכי הדין שלנו תוכלו למצוא עורכי דין בעלי ניסיון וידע נרחבים בכל הנוגע לתביעות בגין נזקים ועוולות נזיקין נוספות.

דוגמאות לעוולות נזיקין ספציפיות

במערכת המשפט בישראל קיימת הבחנה בין שני סוגים עיקריים של עוולות נזיקין – עוולות ספציפיות (כגון הונאה או לשון הרע) המוגדרות במפורש בחוק, ועוולות כלליות (כגון רשלנות) הכוללות תחומים נרחבים של התנהגות אנושית. פקודת הנזיקין מציינת מספר עוולות ספציפיות אותן היא מגדירה במפורש, לרבות תקיפה, כליאת שווא, מטרדים, שליחת יד והונאה. חקיקה נוספת הוסיפה לרשימה זו מעשים כגון לשון הרע, מכירת מוצרים פגומים (מעשה אשר בחוק נקרא גם "אחריות למוצרים"), והטרדה מינית. עורכי הדין לדיני נזיקין מכירים היטב את החוקים והפקודות הקובעים את ההגדרות המשפטיות המדויקות לעוולות הנזיקין הספציפיות, וכן את התקדימים המשפטיים השונים הרלוונטיים לכל מקרה לגופו. לפיכך, לעורכי דין אלה יש את הכלים הספציפיים הנדרשים כדי להביא את לקוחותיהם להצלחה בתביעות לפיצוי כספי.

מה נכלל בתביעת רשלנות

בהרבה מקרים, תביעות לפיצוי כספי מוגשות בעקבות עוולת נזיקין כללית של רשלנות. רשלנות מקצועית ורשלנות רפואית הם סוגים ספציפיים של רשלנות. כל סוגי התביעות בגין רשלנות מוגשות עקב נזק שנגרם לאדם בשל אי-תשומת לב מספקת או חוסר זהירות. עורך הדין האזרחי המייצג את התובע (כלומר, את האדם המגיש את התביעה) נדרש להוכיח ארבע עובדות אשר רק אם כולן מתקיימות, ישנה עילה לתביעת נזיקין:

  1. יש להוכיח כי על הנתבע חלה "חובת זהירות" כלפי התובע. לעיתים, חובת הזהירות נובעת מיחסים רשמיים כגון יחסי רופא ומטופל או מעביד ועובד. עם זאת, על כל אדם חלה חובת זהירות כלפי חברו, במידה מסוימת, ועליו להיזהר לא לנהוג בפזיזות או באופן המסכן את בטחונו של הזולת.
  2. בנוסף, יש להוכיח כי מעשי הנתבע מהווים עוולה. עוולה היא פעולה החורגת מההתנהגות המקובלת והסבירה של אדם בנסיבות הקיימות. פעולה כזו נקראת "הפרת חובה". אם ניתן היה, בשיקול דעת סביר, לצפות את הנזק שייגרם מהמעשה, אזי מעשי הנתבע מהווים הפרת חובה.
  3. פעולה תיחשב לעוולת נזיקין רק אם נגרם נזק לתובע. הנזק יכול להיות ממוני (כלומר, כספי; כגון נזק לרכוש), לאֿֿֿֿ-ממוני (כגון כאבים וסבל) או שילוב של שניהם (כמו במקרה של נזק גופני).
  4. לבסוף, יש להוכיח כי הנזק נגרם עקב התנהגות פסולה של הנתבע.

פיצויי נזיקין ופיצויים עונשיים

אם ישוכנע בית המשפט כי הנתבע אשם בביצוע עוולת נזיקין כלפי התובע, אזי בית המשפט יבצע הערכת אירוע. על-פי הערכה זו ייקבע גובה פיצויי הנזיקין הדרוש כדי לתקן את כל הנזק שנגרם. במקרים מסוימים, במיוחד כאשר העוולה נעשתה בכוונה ובזדון, בית המשפט עשוי להטיל פיצויים עונשיים בנוסף לפיצויי הנזיקין. מטרת הפיצויים העונשיים היא להעניש את העבריין ולייצר הרתעה, אך רק לעתים נדירות מאד פוסק בית המשפט פיצויים כאלו.

מאמרים נוספים לקריאה בנושא דיני נזיקין בישראל

אם מאמר זה – "ייעוץ מעורך דין אזרחי לענייני נזיקין בישראל" – הציג בפניכם מידע שימושי, אולי יעניינו אתכם מאמרים נוספים באתר שלנו, כגון הגשת תביעת רשלנות רפואית, הגשת תביעת רשלנות בישראל, וייעוץ מעורך דין לענייני רשלנות בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית מעורך דין לענייני נזיקין בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top