Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין אגודות שיתופיות

Michael Decker

ערן כהן

הגעתי לעו"ד מיכאל דקר בזכות הביקורות המעולות עליו ולגמרי זכיתי! שכרתי את שירותי המשרד בתחום דיני המשפחה בתביעה שהגשתי למשמורת משותפת והפחתת מזונות והגעתי לתוצאה המיוחלת, דבר שחשבתי שלא אפשרי. מעבר לשירות המקצועי והאמין לו זכיתי מתחילת הדרך, מיכאל נתן לי הרגשה של בן בית ונסך בי רוגע ובטחון לאורך כל הדרך עם המון סבלנות ואמפתיה. תודה גדולה גם לשאר צוות המשרד - יישר כח! בהערכה רבה, ערן כהן

במה עוסק עורך דין אגודות שיתופיות? עורך דין המעניק שירותים משפטיים בתחום האגודות השיתופיות עוסק במגוון רחב של נושאים וסוגיות משפטיות, ובכלל זה רישום אגודות שיתופיות, טיפול בעניינים שוטפים של ניהול וממשל תאגידי, פתרון סכסוכים בין אגודות שיתופיות לחבריהן וסוגיות מקרקעין ייחודיות. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני תאגידים ואגודות שיתופיות, על צורת התאגדות ייחודית זו והסוגיות המשפטיות העולות במסגרתה.

עורך דין אגודות שיתופיות

מהן אגודות שיתופיות?

דיני התאגידים עוסקים במגוון של צורות התאגדות, כגון חברות, אגודות עותמאניות, שותפויות (הנפוצות במיוחד בקרב עורכי דין) ועמותות. אחת מצורות ההתאגדות הפחות מוכרות, אך עדיין נפוצות למדי, היא אגודות שיתופיות. אגודה שיתופית היא סוג של תאגיד הנחשב ייחודי בישראל, ונוצר עוד לפני קום המדינה (מכוח פקודת האגודות השיתופיות). מדובר בסוג תאגיד אשר פעילותו הכלכלית כוללת היבטים שיתופיים של שוויון בנטל ושוויון בזכויות חברי האגודה, ומכאן שמו. כלל הקיבוצים והמושבים בישראל נרשמו בתור אגודות שיתופיות. כמו כן, קיימים מספר תאגידים בעלי אופי מסחרי הרשומים כאגודות שיתופיות, כאשר הדוגמה המוכרת ביותר היא ככל הנראה אגד (שפעלה עד לאחרונה כאגודה שיתופית ובשנת 2019 הפכה לחברה בע״מ). אגודות שיתופיות מתמודדות באופן שוטף עם מגוון סוגיות משפטיות, החל ממועד היווסדן ולאורך כל תקופת פעילותן. להלן נסקור סוגיות מרכזיות בהן מסייע עורך דין אגודות שיתופיות.

רישום אגודה שיתופית

השירות הראשוני והבסיסי שמעניק עורך דין אגודות שיתופיות הוא רישום והקמה של האגודות. הרישום דומה במידה מסוימת לרישום עמותה, אך הוא בעל מאפיינים ייחודיים משל עצמו. הרישום מצריך 7 חברים מייסדים או אגודה שיתופית קיימת וחבר נוסף אחד לפחות. במסגרת מסמכי ההתאגדות, יש צורך לפרט את מטרת ופרטי האגודה (שמה, כתובתה וסוגה). בנוסף לאלה, יש לנסח ולהגיש תקנון של האגודה לצורך רישומה. תוכלו למצוא פרטים נוספים בנושא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו, העוסק ברישום אגודות שיתופיות.

סוגיות בניהול השוטף של האגודה

קיימות לא מעט סוגיות משפטיות ייחודיות המתעוררות במסגרת ניהול האגודה. בהיותה גוף דמוקרטי, אשר כלל חבריה הם גם בעליה ובעלי הנכסים הרשומים על שמה, אגודות שיתופיות נתקלות בלא מעט קשיים בניהול האגודה. ניהול האגודה נעשה על-ידי הוועד הנבחר של האגודה, אשר בעלי התפקידים המרכזיים בו הם המזכיר וגזבר האגודה, ולצדם פועלים נציגי ציבור שהם חברי האגודה. הוועד עוסק בקבלת החלטות במגוון עניינים כספיים וחברתיים במסגרת האגודה, אך חלק מההחלטות חייבות להתקבל על-ידי האספה הכללית של האגודה. על האספה להתכנס לפחות פעם בשנה, ולעסוק בעניינים שונים העומדים על סדר היום. קיימות במסגרת האספות לא מעט מתחים פנימיים, אשר במקרים רבים מצריכים ליווי משפטי לצורך מתן פתרונות שוטפים.

סוגיות נדל״ן באגודות שיתופיות

אגודות שיתופיות רבות מחזיקות בזכויות ורישיונות שימוש בקרקעות ובנכסי נדל״ן, כפועל יוצא מהיותם של הקיבוצים והמושבים אגודות שיתופיות. לאור כך שהזמנים השתנו, לא מעט אגודות שיתופיות פועלות על מנת לשנות את ייעוד הקרקעות שבבעלותן מקרקעות חקלאיות לקרקעות המיועדות לבניית שטחי מגורים ועסקים. כך גם אגודות רבות מעוניינות לפצל קרקעות לשימושים שונים. לשם כך, נדרשות אגודות לבצע היוון קרקעות, הליך שמשמעותו שינוי הזכויות בקרקעות באופן שיאפשר להן את שינוי הפעילות במסגרתן. מדובר בסוגיות משפטיות מורכבות ביותר מבחינה ביורוקרטית (לרוב מול רשות מקרקעי ישראל), המצריכות לרוב סיוע וליווי של עורך דין אגודות שיתופיות, המתמחה בדיני נדל״ן ובסוגיות ייחודיות אלה של שינוי ייעוד והיוון קרקעות.

פתרון סכסוכים במסגרת אגודות שיתופיות

לא פעם מתעוררים סכסוכים בין חברי אגודות שיתופיות לבין עצמם, סכסוכים בין חברי האגודה לאגודה או סכסוכים בין אגודות שיתופיות שונות. סכסוכים אלה יכולים להיות בנושאי חברות באגודה, סכסוכי קרקעות, עניינים כספיים וכן הלאה. במקרים רבים תקנון האגודות כולל סעיפי בוררות, המחייבים להביא סוגיות משפטיות מסוימות בפני בורר שיכריע בהן, במקום לפנות לבית המשפט או לנהל את הסכסוך המשפטי בדרך אחרת. גם כאן, עורך דין אגודות שיתופיות מסייע בהסדרת הליך הבוררות, בייעוץ להנהלת האגודה או מי מחבריה וכיו״ב.

עורך דין אגודות שיתופיות – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים

במאמר זה סקרנו עבורכם סוגיות מרכזיות בהן עוסק עורך דין אגודות שיתופיות באופן שוטף. לצד סוגיות אלה, עשויות כמובן לעלות סוגיות משפטיות רבות נוספות, לאור האופי הייחודי של אגודות שיתופיות. אם יש לכם שאלות פרטניות נוספות בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ועורך דין ממשרדנו ישמח לספק לכם מענה משפטי מקיף ומקצועי. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תאגידים ואגודות שיתופיות, ומעניק מגוון שירותים משפטיים לאגודות שיתופיות, חברי אגודות ולמעוניינים להקים אגודות שיתופיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top