Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הזמנה והעסקה של עובדי מלון זרים בישראל

Joshua Pex
Joshua Pex

יבגני

עורכי דין מצוינים ואכפתים! עזרו לי להסדיר חוב גדול ולקבל חזרה את רישיון הנהיגה. ממליץ בחום. נחמה, מיכאל ואודליה, תודה רבה!

הזמנה והעסקה של עובדי מלון זרים בישראל הפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות. זאת, בין היתר, על רקע העלייה המשמעותית בתיירות פנים וחוץ בישראל. עם זאת, הרשויות קבעו קריטריונים נוקשים להזמנת עובדים חדשים בענף. בנוסף, קיימות לא מעט זכויות ייחודיות של עובדים בענף המלונאות בישראל, אשר חלות גם על עובדים זרים. על מנת להבין כיצד ניתן להתגבר על הקריטריונים הנוקשים ולהעסיק עובדי מלונאות כחוק, חשוב להכיר היטב את הנהלים החלים בנושא. במאמר זה יסביר על כך עורך דין מומחה לדיני הגירה ולתחום העובדים הזרים ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובדיני הגירה לישראל. המשרד מעניק מענה משפטי מקיף ומקצועי בתחום העובדים הזרים, לעובדים ומעסיקים. המשרד מציע מגוון שירותים משפטיים בתחום, הכוללים, בין היתר, טיפול בבקשות להסדרת אשרות עבודה לעובדים זרים; סיוע בהסדרת היתרי העסקה בישראל; ייצוג מול הרשויות השונות ובתי המשפט; ומתן ייעוץ וליווי משפטיים לעובדים זרים ומעסיקים.

הזמנה והעסקה של עובדי מלון זרים בישראל

העלייה בביקוש לתיירות בישראל הגדילה משמעותית את הביקוש לעובדים זרים בענף המלונאות

בעשור האחרון הפכה ישראל ליעד תיירותי משמעותי. דומה שתיירים ישראלים וזרים כאחד החלו לגלות מחדש את ישראל בהמוניהם. הדבר הוביל לעלייה משמעותית בביקוש לעובדים בענף המלונאות. לאור הקושי במילוי ביקוש זה בעובדים ישראלים, נמצא פתרון בדמות הגדלת מכסת העובדים הזרים בענף המלונאות. מעורבותם של עובדים זרים בענף מעלה לא מעט שאלות משפטיות לגבי הפרוצדורה לצורך הזמנת והעסקת עובדי מלון זרים, ולהלן נסביר על המרכזיות שבהן.

באילו תחומי עיסוק עיקריים בענף המלונאות מגיעים לעבוד עובדים זרים?

תחום העיסוק הבולט ביותר בהקשר זה הוא עובדי ועובדות חדרנות. בתחום זה נפוצה מאוד העסקת עובדים זרים ממדינות שונות. לצד זאת, קיימים מקצועות נוספים במסגרתם מוזמנים עובדים זרים, כגון מעסים (מסאז׳יסטים), טבחים, עובדי צוותי בידור (רקדנים, מוזיקאים ואומני במה נוספים) ועוד. במקרים אלה הפרוצדורה להזמנת העובדים עשויה להיות מורכבת, וכוללת לעיתים צורך בהזמנתם כעובדים מומחים, או בהוכחת הרקע המקצועי שלהם.

כיצד ניתן להזמין עובדים זרים בענף המלונאות?

כאשר מדובר בעובדי ועובדות חדרנות, יש להגיש בקשה מקוונת, לצורך הזמנתם. על הבקשה לעמוד בלא מעט תנאי סף לצורך אישורה. תנאים אלה כוללים קבלת המלצה ממשרד התיירות, וכן עמידה במכסות ובקריטריונים שקבע המשרד לצורך אישור הבקשה. הקריטריונים הנדרשים כוללים כמות מינימלית של 25 יחידות אירוח לפחות, בעלות במלון של אדם או קבוצה אחת וייעוד המלון למטרות בילוי, פנאי ונופש. חשוב לציין כי הנהלים של משרד התיירות מאפשרים הזמנת עובדים זרים לישראל לצורך עבודה במלונות ברחבי הארץ, אך לא באזור אילת. שם מונהגת פרוצדורה נפרדת מבחינה זו, וההעסקה היא בעיקר של עובדים זרים מירדן.

לגבי עובדים במקצועות אחרים, קיימות מספר אפשרויות להזמינם. דרך נפוצה היא הזמנתם בתור עובדים מומחים. לדוגמה, כאשר חדר אוכל בבית מלון מעוניין להגיש מנות קונספט אסייאתיות ולהזמין לצורך כך שף זר ממדינה במזרח הרחוק, ניתן להזמינו כעובד מומחה. לצורך כך יש לעמוד בפרוצדורה להזמנת עובדים מומחים לישראל. פרוצדורה זו כרוכה, בין היתר, בקבלת המלצה ממשרד הכלכלה. אפשרות נוספת היא קבלת אישור העסקה של עובדים זרים אשר כבר שוהים בישראל, ורישומם כעובדים בענף המלונאות. על מנת לברר מה הפרוצדורה הנדרשת במקרים ספציפיים, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בדיני עבודה והגירה לישראל.

מה הזכויות הייחודיות של עובדים בענף המלונאות?

ענף המלונאות ידוע כמאוגד מאוד, ומעידה על כך התאחדות המלונות בישראל, אשר קמה במטרה להגן על העוסקים בענף. בהתאם, לצד הזכויות הכלליות השמורות לעובדים זרים (עליהן פירטנו במאמר נוסף) עובדים זרים בענף המלונאות נהנים מזכויות נוספות השמורות להם באופן ייחודי. זאת לאור הוראות אשר נקבעו בהסכמים קיבוציים וצווי הרחבה אשר נחתמו בענף המלונאות. 

בין הזכויות הייחודיות הנ״ל נכללים יום עבודה מקוצר וגמול מוגדל עבור שעות נוספות ועבודה בימי מנוחה וחג. כמו כן, נקבע ביטוח פנסיוני ייחודי החל על עובדים בענף המלונאות (וככלל גם על עובדים זרים) ותוספת שכר וחופשות מיוחדות לעובדים בעלי ותק בענף. לא פעם מעסיקים תוהים האם עליהם להעניק את זכויות ייחודיות אלה גם לעובדים זרים המועסקים על-ידם. על מנת לברר את הזכאות של עובדים זרים בענף לזכויות אלה ואחרות, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ולתחום העובדים הזרים. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ולתחום העובדים הזרים

בכל שאלה או סוגיה העולה בנושא של היתר העסקת עובדי מלון זרים בישראל, תוכלו ליצור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו. עורך דין מומחה לדיני הגירה והתמחות בתחום העובדים הזרים ממשרדנו, ישמח להעניק לכם מענה משפטי מקיף בנושא זה ובמגוון נושאים נוספים. ניתן ליצור קשר עם משרדנו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top