כסף קל בארצות-הברית? עבודה לא חוקית בארצות-הברית

Sharon Helbrecht

תודה השירות היה מאוד מקצועי, יותר מחמש כוכבים

לצערנו, שוב, בעל חברה ישראלי שפתח מספר רב של קיוסקים ועגלות בקניונים ומרכזי קניות בארצות-הברית וגרף רווחים של מליוני דולרים. הוא נשפט ל6 וחצי שנות מאסר. ומבין אישומים רבים אחרים, הורשע גם בגין העסקת זרים (ישראלים) באופן לא חוקי [ראו את הכתבה בעיתון דה-מרקר].
בכתבה זו, עו"ד ג'יימי כהן, ממשרדנו יסביר קצת על המושג כסף קל בארה"ב ועל הסיכונים שכרוכים בעיניין של עבודה לא חוקית בארה"ב .

עבודה לא חוקית בארצות-הברית

עבודה לא חוקית בארצות-הברית

הרבה ישראלים צעירים שלאחר שירותם הצבאי, מתפתים אל מדינות שונות בעולם, ובכללן ארצות-הברית, כדי לעשות "כסף קל" בעגלות ובקיוסקים במכירת מגוון מוצרים, כגון מוצרי קוסמטיקה ישראלים ומוצרי ים-המלח, בקניונים ומרכזי קניות. הישראלים הצעירים האלו, שרבים מהם רק השתחררו משלוש שנות חובתם בצה"ל, הולכים שולל אחרי מעסיקם העתידי שמבטיח להם עבודה טובה, דיור, ואת מיטב הנאות "החיים הטובים" של החוויה האמריקאית. למרבה הצער, הרבה פעמים הם מרומים לחשוב שהכל נעשה בצורה חוקית ותקינה, כלמעשה זו עבודה לא חוקית בארצות-הברית.
אמנם, הבעיה היא שהרבה פעמים הישראלים התמימים האלה נכנסים לארה"ב תחת ויזת תייר B-1/B-2 בלבד. בשום מצב, תחת שום נסיבות, לא יוכל אדם אינדיבידואלי לעבוד בארה"ב עם ויזת תייר. אם אדם זר נתפס עובד בארה"ב ללא אשרת עבודה ספציפית, הוא יורחק ותיאסר עליו הכניסה לארה"ב למספר שנים . ובמקרים מסוימים, במיוחד כאשר קיים מצב שבו מופרים חוקי ההגירה של ארה"ב, העובד הזר יישפט על כך באופן פלילי.

סוגי ויזות עבודה בארה"ב

איך יכול אדם לדעת אם הוא מועמד לגיטימי לקבלת ויזת עבודה? יש מספר סוגי ויזות עבודה לארה"ב, מעט מאוד מהן יתאימו לישראלי צעיר חסר עבודה והכשרה. הויזות המקובלות ביותר לעבודה בטווח הקצר בארה"ב, שהשכלה גבוהה לא דרושה להן בהכרח, הן ויזות H-2. ויזות אלו ניתנות לאינדיבידואלים שבאים לעבודה עונתית בעבודות שבהן קיים מחסור בעובדים בארה"ב.
ויזות העבודה לארה"ב הנפוצות יותר – H1B, L, E, O, R – הן ויזות שדורשות כישורים מיוחדים או עבודה קיימת בחברה אשר שולחת את העובד לארה"ב. לחילופין, מנהלים בארה"ב יכולים להגיש בקשה לקבלת גרין קארד(מגורי קבע) לזר בתהליך דרך רשות ההגירה והאוכלוסין. אך תהליכים אלה עולים הרבה כסף ולוקחים המון זמן. ורק לעיתים רחוקות המקרים כנ"ל, של מוכרים בקיוסקים ועגלות, מגיעים לכדי בקשות גרין קארד לעובדים.

רשויות ההגירה של ארה"ב חושדות לעיתים קרובות יותר בצעירים ישראלים

עבודה לא חוקית בארצות-הברית

למרבה הצער, סוגי מקרים כאלה הקשו את גישתה של מערכת רשות ההגירה של ארה"ב על נתינת ויזות לצעירים ישראלים. אחוז גבוהה מהם, מסורב ויזה לארה"ב בדיוק מסיבות אלו. בנוסף, אחוזי הסירוב הגבוהים הקשו גם את התנאים לקבלת ישראלים אל תכנית ה"ויזה וויבר" (ויתור ויזה), שבה אורח בארה"ב אינו נדרש בויזה.
אם ישראלי עם ויזת תייר נחשד שהוא עושה עבודה לא חוקית בארה"ב, הויזה שלו ככל הנראה תבוטל. וכשהויזה מבוטלת, קשה מאוד להשיג ויזה נוספת, גם הרבה שנים לאחר מכן. אם האדם הוצא או גורש מארה"ב, תיאסר עליו כניסה לארה"ב למספר שנים. הפתרון היחיד למצב הוא לבקש "וויבר”(ויתור, סוג של מחילה), שבדרך-כלל דורש עזרה משפטית שהופכת את כל התהליך למאוד יקר.
מוסר ההשכל של הסיפור  - אם ההצעה לבוא לארה"ב לעבוד נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית, רב הסיכויים שהיא באמת עבודה לא חוקית בארצות-הברית.

קישורים שימושיים:
ויזות עבודה לארה"ב ויזת תייר לארה"ב - שאלות ותשובות
ויזת תיירים לארה"ב - פירוט

עו"ד ג'יימי כהן, ממשרדנו - המתמחה בענייני הגירה לארה"ב, ישמח לענות לכל שאלה או בקשה בנושא ויזות לארה"ב או הגירה לארה"ב בכללי. למידע נוסף, צרו קשר איתנו:עבודה לא חוקית בארצות-הברית

: 03-6979486

תוצאת תמונה עבור ‪mobile icon‬‏ : 053-7471900

 : [email protected]

עורכי דין הגירה לארצות הברית