דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

סיבות נפוצות להחלטות סירוב לבקשות הסדרת מעמד בני זוג זרים

Michael Decker

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים המפרטת בהרחבה על סוגיות בענייני הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל. לאור הניסיון הרב שצבר משרדנו, המלווה זוגות רבים במסגרת הליכים אלה, אנו עדים למקרים אשר בנסיבותיהם קיימת נטיה להחליט על סירוב לפתיחת הליכי הסדרת מעמד. במאמר זה עורך דין מיכאל דקר, מומחה לתחום הגירה לישראל, מסביר על אותם מקרים בהם בקשת בני זוג זרים לקבלת מעמד בישראל מסורבת על ידי משרד הפנים, ועל מה שניתן לעשות במצבים אלה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב בליווי זוגות לאורך הליכי הסדרת מעמד בני הזוג הזרים, ובייצוגם בפני משרד הפנים והערכאות המשפטיות במקרים של סירוב.

 הסבר על פתיחת תיק חיים משותפים והליכי הסדרת מעמד

לא מעט ישראלים חיים כיום עם בני זוג זרים, המגיעים ממקומות שונים בעולם. קיימות סיבות שונות לכך, אך המשותף לכל המקרים הוא שכדי לחיות יחד בישראל, תידרש הסדרת מעמד בני הזוג הזרים מול משרד הפנים. בהליכי הסדרת המעמד יחולו שני נהלים מרכזיים. אחד מהנהלים נוגע לזוגות נשואים והשני לזוגות ידועים בציבור

השלב הראשון בהליכי הסדרת מעמד הוא פתיחת תיק במשרד הפנים. בשלב זה על בני הזוג להציג מסמכים שונים ולעבור ראיון אודות הקשר הזוגי ביניהם. חוק הכניסה לישראל מעניק שיקול דעת רחב לשר הפנים ופקידי רשות האוכלוסין וההגירה, בהחלטה מי יוכל להגר ארצה ולקבל אזרחות ישראלית, בסופו של הליך מדורג. בהתאם לכך, בקשות רבות לפתיחת תיק חיים משותפים נתקלות בהחלטות סירוב. להלן נשתף מניסיוננו במקרים בהם קיימת סבירות גבוהה לדחיית הבקשות.

החלטות סירוב הסדרת מעמד בני זוג זרים - סיבות נפוצות

בעיה בהשגת כל המסמכים הנדרשים

תופתעו לשמוע, אולם בני זוג רבים מתקשים להשיג ולהגיש למשרד הפנים את המסמכים הנדרשים, בשלב פתיחת התיק. הקושי העיקרי בדרך כלל נעוץ בהשגת הממסכים הנדרשים מחו"ל, זאת מפני שהשגת המסמכים מישראל פשוטה יותר. לעיתים מדובר בקושי אמיתי להשגת המסמכים הנדרשים ממדינת המוצא של בן או בת הזוג. אולם לעיתים הדרישות הבירוקרטיות לבצע אימות אפוסטיל, תרגום נוטריון והגשת המסמכים מאומתים ומתורגמים כנדרש – מכבידים על בני הזוג, עד כדי ייאוש ונטישת רצונם לחיות יחד בישראל. סיוע מקצועי של עורך דין יכול לסייע לבני הזוג להשיג את כל המסמכים ולהגישם בצורה מסודרת לפקידי משרד הפנים.

חשש מחוסר כנות הקשר 

הסיבה העיקרית למרבית ההחלטות על דחיית בקשה לפתיחת תיק איחוד משפחות או חיים משותפים במשרד הפנים, היא התרשמות מקשר שאינו כנה. ההתרשמות נעשית על סמך סדרת ראיונות שנערכים לבני הזוג במשרד הפנים, במסגרתם הם נשאלים על נושאים שונים בחייהם כגון הרגלים משותפים, המשפחה המורחבת ועוד. נציגי משרד הפנים מנסים לוודא ככל הניתן כי הקשר אינו נועד רק לצורך התאזרחות בני הזוג. 

יכולות להיות סיבות שונות להתרשמות מקשר שאינו כנה בין בני הזוג. הדבר נפוץ, לדוגמה, במקרים של זוגות בהם בני הזוג הזרים הם מבקשי מקלט או עובדי סיעוד, אשר משרד הפנים מגביל את שהותם בישראל בדרכים שונות. כמו כן, מקרים של הפרשי גיל בין בני הזוג עשויים גם הם להדליק ״נורה אדומה״ אצל נציגי משרד הפנים. כפי שהסברנו במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו, ראיון כנות הקשר הוא שלב מכריע בהליכי הסדרת מעמד, אשר חשוב להיערך אליו כראוי.

חשש מפני סיכון פלילי או ביטחוני

מדינת ישראל נזהרת מקליטת אזרחים העלולים להיות מסוכנים לציבור. בהתאם לכך, נדרשים בני הזוג הזרים להציג אישור על היעדר עבר פלילי. במקרים רבים בהם יש עבר פלילי לבני הזוג הזרים, הדבר עלול להוביל לסירוב לבקשות הסדרת מעמד. יש להדגיש, עם זאת, כי נבחנים לעומק סוג העבירות בהן הורשעו בני הזוג הזרים, כמו גם הזמן שחלף מביצוען. עוד יצוין כי לעתים גם עבר פלילי של בני הזוג הישראלים עשוי להוות גורם להחלטת סירוב. נושא של עבר ביטחוני עולה בעיקר בכל הקשור להזמנת בני זוג זרים ממדינות ערב, או פלסטינאים. ברור כי עבר ביטחוני של בן הזוג המוזמן עלול להוות קושי רציני, עליו לא קל להתגבר. יחד עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו, ולעיתים נעשות טעויות של גורמי הביטחון אשר סבורים כי קיים סיכון ביטחוני, אולם לא כך הדבר. חשוב לזכור כי יש דרכים שונות לערער על ההחלטה, המוסברות במאמר נוסף שפרסמנו.

דחיית בקשה במקרים של מסורבי כניסה לישראל

במקרים בהם ישנו חשש מפני השתקעות של אזרחים זרים, תסורב כניסתם. כאשר סורבה כניסתם של בני הזוג הזרים לישראל בעבר, עלולות להיות לכך השלכות על הליכי הסדרת המעמד דוגמה לכך עולה לא אחת במקרים של הסדרת מעמד בני זוג המגיעים ממדינות ברית המועצות לשעבר. בשנים האחרונות הוגשו בקשות מקלט על-ידי אזרחי אותן מדינות, מה שהעלה חשש מפני הגירת עבודה בפועל והביא לסירובי כניסה ארצה. במקרים אלה חשוב כי הזוג יימנע מלפעול על דעת עצמו ומבלי לבדוק לעומק את זכויותיו המשפטיות. שהייה לא חוקית בישראל, וגם סירוב כניסה לישראל, לא סוגרות את הדלת על הזכות של בני הזוג לחיות יחד בארץ, אבל בוודאי מקשות על הליך פתיחת תיק והסדרת מעמד של בני הזוג הזרים מול משרד הפנים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

המקרים שהצגנו לעיל הינם מקרים מרכזיים בהם יוחלט על סירוב לפתיחת תיק חיים משותפים במסגרת הליכי הסדרת מעמד בני זוג זרים בישראל. ייעוץ וליווי משפטי מעורך דין בעל מומחיות וניסיון בתחום יוכל לסייע למקסם את סיכויי הבקשה. משרד עורכי הדין שלנו בעל ניסיון רב בייצוג זוגות בהליכי הסדרת מעמד. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ונשמח לסייע גם לכם בכל עניין.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה