דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חמש סיבות מדוע כדאי לערוך צוואה

Michael Decker

אנשים רבים תוהים האם עליהם לערוך צוואה, ולעתים קרובות מדי, עורכים צוואה עד שכבר מאוחר מדי. מאמר קצר זה עוסק בחמש סיבות מדוע כדאי לערוך צוואה וכולל קישורים למאמרים עדכניים שלנו בתחום דיני הירושה בישראל.

אלו הן כמה מהסיבות המרכזיות לעריכת צוואה. אם אחד או יותר מהמצבים המתוארים רלוונטי עבורכם, כדאי שתערכו צוואה.

  1. אתם רוצים להבטיח שהעיזבון שלכם יועבר על פי רצונכם בצורה פשוטה וקלה עבור יקיריכם. בישראל, חוק הירושה קובע את סדר היורשים, ובמקרה שאין צוואה, הרשם לענייני ירושה, ובהמשך בתי המשפט, פועלים על פי דיני הירושה והתקדימים המשפטיים לחלוקת העיזבון. אם ברצונכם לקבוע חלוקה שונה או להשאיר חלק מהעיזבון לבני משפחה, אנשים או מוסדות אחרים, עליכם לערוך צוואה שתציין זאת.
  2. אתם רוצים להבטיח שחלק מהעיזבון שלכם יוותר לבן זוג גרוש, בן זוג פרוד או הורה יחיד, או במקרה שתרצו להשאיר את העיזבון שלכם לבן זוג נשוי בשנית עם ילדים. חוק הירושה בישראל אינו מתייחס לקטגוריות של בני זוג גרושים או פרודים או להורים יחידניים, ולכן אם זה רלוונטי עבורכם, חובה לכתוב זאת בצוואה. כמו כן, אם המוריש ובן הזוג הראשון נישאו בשנית ויש להם ילדים משלהם, חשוב להתייחס לחלוקת הירושה בבירור בצוואה, כדי למנוע סיבוכים עתידיים.
  3. במקרה של ידועים בציבור. החוק הישראלי אמנם מכיר בזכויותיהם של ידועים בציבור, אולם יש נטל הוכחה גדול יותר על ידועים בציבור, בניגוד לבני זוג נשואים. כאמור, חוק הירושה מכיר אוטומטית בבני זוג נשואים ומעניק להם חלק מהעיזבון במקרה שאין צוואה. עם זאת, כדי למנוע ויכוחים או נטל הוכחה מאתגר על ידועים בציבור, מומלץ לכתוב צוואה המפרטת איזה חלק מהעיזבון יועבר לבן/בת הזוג הידועים בציבור.
  4. אתם רוצים לקבוע שייעשה שימוש מסוים בנכס מסוים. על פי דיני הירושה, כאשר אין צוואה, העזבון מתחלק בצורה מסוימת, והשימוש בנכסים נקבע על ידי היורשים. אם ברצונכם שהעיזבון ישמש כולו או חלקו באופן מסוים או למטרות מסוימות, יש לפרט זאת בצוואה.
  5. אין לכם ילדים או שיש לכם בן/בת זוג ללא ילדים. על פי דיני הירושה, היורשים הישירים הם בעלי קרבת דם למוריש. במקרה שבן/בת הזוג של המוריש מבוגר מאד או ללא ילדים, כדאי לציין חלוקת ירושה.

אם אחת מחמש הסיבות לעיל רלוונטיות עבורכם, אנו ממליצים בחום לערוך צוואה. טיפ חשוב: יש לוודא שהצוואה כתובה כהלכה וללא שגיאות. במקרה שיש בה שגיאות היא עלולה להיות בטלה ומבוטלת.

מומלץ לנקוט בצעד משפטי חד פעמי לכתיבת צוואה כדי למנוע ויכוחים עתידיים וסכסוכים משפחתיים שיכולים להתעורר כאשר סוגיה זו אינה פתורה.

צרו קשר

אם יש לכם שאלות לגבי עריכת צוואה או שנדרש לכם סיוע בעריכתה, אל תהססו לפנות אלינו.

עו"ד מיכאל דקר מתמחה בדיני ירושה וישמח לשוחח איתכם בנושא זה.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה