Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נפילה בבית

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

יוסי שקולניק

גם אנחנו קיבלנו שרותי תרגום ונוטריון מחברת עורכי הדין. הטיפול היה עניני אדיב ומהיר וענה על כל הציפיות. מצפה להמשך שיתוף פעולה בעתיד

מה קורה כאשר עוזרת הבית נופלת בעת ביצוע עבודות ניקיון? מי אחראי לפצות אותה במקרה והיא נזקקת לטיפול רפואי? מה קורה כאשר ילדכם מזמין את חבריו לחגוג לו יום הולדת ואחד מהם נופל ונפצע?

המשמעויות הללו עשויות להתרגם לכספים רבים בהתאם לסיכון לנפילות שהפעולה שבוצעה לקחה ושאלת הרשלנות.

מאמר זה ינסה לעשות סדר באפשרויות השונות לתביעה והדרכים להתגונן מפניה. מאמר זה ינסה לעשות סדר באפשרויות השונות לתביעה והדרכים להתגונן מפניה.

תאונות בבית –מי אחראי?

הזמנתם חבר הביתה ליום שישי אחר הצהריים, בדיוק לאחר שסיימתם לעשות ספונג'ה. הרצפה עדיין הייתה רטובה שהוא נכנס ולפני שהספקתם להבין מה קורה הוא החליק ושבר את ידו. אם החליט להגיש תביעה האם חלה עליכם אחריות לפצותו?

בדומה לתביעות נזיקין אחרות, האחריות על בעל הנכס תוטל רק אם תוכח רשלנות שגרמה לתאונה. אם לבעל הדירה קיים ביטוח דירה הכולל צד ג' ובכלל זה מרבית ביטוח המשכנתא הוא ישופה על פיצוי במקרים אלו. אם מדובר באחד מדיירי הבית הקבועים הדבר יפה יותר לביטוח תאונות אישיות, שכן הוכחת רשלנות שגרמה לתאונה היא גם הוכחת הרשלנות על בעל הבית. ביטוח תאונות אישיות יפה לכל תאונה אשר הוכח כי גרמה לנזק, בין אם מדובר בנכות, אי כושר זמני או נכות לצמיתות.

ביטוח לאומי

לפי חוק הביטוח הלאומי, תשנ"ה 1995 אדם שנפגע בתאונה, שאינה תאונת עבודה או תאונת דרכים, זכאי לדמי תאונה לתקופה של עד 90 יום:

 • שכירים: זכאים ל-75% משכרם לפי הרבעון שקדם למועד התאונה
 • עצמאיים: זכרים ל-75% מההכנסה עליה שילמו ביטוח לאומי ברבעון שקדם למועד התאונה
 • מי שביום התאונה לא היה שכיר או עצמאי זכאי ל-72.98 ש"ח ליום
 • דמי התאונה לא יעברו בכל מקרה 1,094.63 שקלים

על כן, הגשת תביעה לדמי תאונה למוסד לביטוח לאומי עשויה לזכות אתכם בתשלום קצוב בזמן בגין אי כושר זמני או קבוע.

לשם כך חשוב לנקוט בכמה הליכים מיד לאחר התאונה:

 • תיעוד מלא של כל פרטי התאונה בהם התאריך והשעה שהיא התרחשה, המיקום המדויק שלה בבית והמפגע עצמו. ניתן לעשות זאת ע"י טלפון נייד שבמרבית הפעמים נמצא זמין. את התמונות חשוב לצלם ממספר זוויות כולל סרטוני וידאו וכן רצוי לצלם סימנים שמעידים על התרחשותה כגון סימני החלקה או שיברי זכוכיות.
 • פרטי עדי ראייה לתאונה
 • תיעוד הנזקים שנגרמו לגופכם מכמה זוויות
 • פניה לקבלת טיפול רפואי בחדר מיון, בין אם מדובר בפינוי עצמי או בין אם מדובר בהזמנת אמבולנס מיד לאחר התאונה. הדרך הטובה ביותר להוכיח את התרחשות התאונה ומידת חומרתה קשורה רבות למועד הביקור בחדר מיון. דין פניה לאחר מספר ימים אינו כדין פניה חצי שעה לאחר התאונה. המוסד לביטוח לאומי מציב תנאי לקבלת דמי התאונה בפניה לסיוע רפואי עד 72 שעות ממועד התאונה
 • שמירת תלושי שכר ממספר חודשים לפני התאונה ולאחריה על מנת להוכיח הפסדי שכר כגון ימי מחלה. אם אתם עצמאיים, שמרו העתקים של דוחות מס באותם המועדים.
 • כל הוצאה כספית נוספת, עזרה בבית ואף נסיעות וחניה, הקשורה לתאונה יש לתעד ולשמור על מנת לקבל עליה החזר

מי זכאי להגיש תביעה לדמי תאונה בבית?

כל תושב מגיל 18 ועד לגיל הפרישה זכאי לדמי תאונה. עם זאת ישנם מספר מצבים שאינם מזכים בדמי תאונה בהם הסכם קיבוצי,  תקנון של קופת גמל, קרן ביטו, קרן פנסיה, מי שדרגת נכותו גבוהה מ-75% והוא מקבל קצבת נכות כללית. גם מי שנפגע במוסד רפואי או סיעודי, שירות בצה"ל או ריצוי מאסר אינו זכאי.

איך מגישים בקשה לקבלת דמי תאונה?

יש להגיש את התביעה בתוך 90 יום ממועד התאונה לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם באמצעות טופס תביעה לתשלום דמי תאונה. לטופס זה יש לצרף מסמכים רפואיים לגבי הטיפול הרפואי שניתן בעקבות התאונה בהם סיכום טיפול בחדר מיון וכדומה.

זכויות עובדי משק בית – פיצוי לעובד משק בית

חשוב לדעת. תשלום ביטוח לאומי לעובדת משק בית לא מגן עליכם במקרה של תאונה. ניתן לתבוע אישית אתכם כבעלי הנכס וכמעסיקים אם הוכחה רשלנות שגרמה לתאונה.

ביטוח לאומי אכן יפצה את הנפגע במקרה שהתאונה גרמה לנכות או אי כושר זמני לעבוד. אך במידה והיו נזקים נוספים בהם הפסדי שכר עתידיים, כאב וסבל או עוגמת נפגש, הדבר עלול להיתבע ישירות מכם. לכן מומלץ לדאוג לביטוח צד ג', בנוסף לתשלום ביטוח לאומי המחויב כחוק.

תאונה שהתרחשה לעובד שלא שולם עבורו ביטוח לאומי מצד המעסיק עשויה לגרום לביטוח הלאומי לתבוע מהמעסיק את הפיצויים ששילם עבור העבודה במה שקרוי תביעת שיבוב שהיא תביעה להחזר כספים ששולמו. לבד מכך, מדובר בעבירה על החוק.

כל תאונה שקרתה מחוץ לשטח הפרטי של הבית, בשטח המשותף של בניין למשל, יפה לתביעה של ועד הבניין.

מה קורה כאשר חבר של אחד הילדים או אורח הגיע ונפצע?

נושא האחריות נקבע לפי שאלת הרשלנות. במידה ותוכח רשלנות של בעל הבית הפיצויים יוחלו עליו במקרה של תביעה. אם ברשותו ביטוח צד ג' כמובן שהוא יישא בעלויות במקומו. עם זאת, כאשר מדובר במפעיל נוסף שהגיע לבית, לדוגמה במהלך יום הולדת, אם יוכח כי המתקן או האמצעים בהם השתמש היו לא תקינים וגרמו לתאונה, הפיצוי יוטל עליו ולא על בעלי הבית.

חשוב לציין שבתי המשפט נוהגים להטיל אחריות מוגברת על מבוגרים כאשר מדובר בילדים שנפגעו.

מה קורה כאשר איש מקצוע מגיע הביתה ונפצע?

טכנאי חשמל מגיע הביתה על מנת לבדוק בעיה בשקע, מתחשמל ונזקק לטיפול בבית חולים, איש מקצוע עולה לגג על מנת לבדוק נזילה מהדוד, נופל ונזקק לטיפול רפואי. מי אחראי על הפיצוי במקרים אלו?

כאן יש לעשות אבחנה בין תאונה שאירעה במסגרת עבודתו המקצועית שאז יתכן וזו תוכר בתאונת עבודה אך למזמין לא תהיה אחריות לכך, לבין תאונה עקב רשלנות שלא קשורה לעבודתו, למשל הטכנאי נתקל בחפץ שהושאר בסלון נפל ונפגע. כמו כן יש לעשות אבחנה בין סוג ההעסקה – האם מדובר בהעסקה ישירה לזמן מסוים גם אם קצוב כגון שיפוצים בבית שאז כדאי לרכוש ביטוח צד ג' לתקופת העבודה או בהזמנת קבלן מקצוע עצמאי.

נפגעתי, מה עלי לעשות?

ישנם מספר פעולות שיש לזכור שכדאי לבצע מיד לאחר התאונה:

 • צילום מקום התאונה והמפגע שגרם לה. פעמים רבות מדובר במפגע חולף כגון רטיבות על הריצפה ולכן חשוב לתעד בזמן אמת מיד לאחר התאונה
 • תיעוד פרטי עדים לאירוע
 • פרטי חברת הביטוח של בעל הנכס
 • פניה לטיפול רפואי תוך רישום נסיבות האירוע והפגיעות השונות כתוצאה מכך
 • תיעוד כל הוצאה כספית, אף נסיעות, בשל התאונה
 • פנו לעורך דין מומחה לתחום הנזיקין ופגיעות גוף מוקדם ככל האפשר

אדם נפל אצלי בבית וקיבלתי תביעה –  מה הפעולות בהן עלי לנקות?

אם יש ברשותכם סוכן ביטוח יש לפנות מיידית אליו והוא אחראי לטפל בתביעתכם מול חברת הביטוח. במידה ויש ברשותכם ביטוח מתאים אך לא רכשתם אותו באמצעות סוכן, יש לפנות מיידית לחברת הביטוח ליידע אותה. במידה וחברת הביטוח מתחמקת מאחריות ולדעתכם הפוליסה מכסה את התאונה ניתן לתבוע את חברת הביטוח בבית המשפט.

בכל מקרה, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי ולא לנסות "לסגור" את הסוגייה את הפרשה בשקט. כך למשל, אתם עשויים למצוא את עצמכם מסכמים על סיום התביעה מול אותו אדם רק כדי להיתבע לאחר מכן בידי ביטוח לאומי בתביעת שיבוב.

אם עברתם תאונה בביתכם, בבית של מישהו אחר, או אם קיבלתם תביעה בגין כזו, אם ברצונכם לקבל חוות דעת מקצועית ולברר האם הופרה חובת הזהירות שחלה על מאן דהו, אתם זקוקים לליווי משפטי של עו"ד מומחה לדיני נזיקין / רשלנות רפואית בעל ניסיון מתאים.

משרדנו מתמחה בנזקי גוף מכל סוג ובו תוכלו למצוא עורכי דין מומחים לתחום ובעל ניסיון של שנים שישמחו להיפגש אתכם, לייעץ לכם ולענות לכם על כל שאלה.

 

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top