Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נפילה באולם אירועים

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Nir Plesser

לאחר שבחנתי מספר משרדים לייצוג, בחרתי במשרד דקר, פקס, ושות' ולא התחרטתי. זכיתי ליחס אישי בטיפול המשפטי בתיק שלי, ומורן אשר ליוותה אותי בייצוג גילתה בקיאות וחריצות בתיק ותמיד הייתה זמינה לשאלותיי. לאור שביעות רצוני המלצתי גם למכרים נוספים לפנות למשרד

הגעתם לחגוג בשמחתו של חבר קרוב שמתחתן בגן אירועים, התרגשתם, אכלתם, שתיתם ורקדתם. ואז, ברחבת הריקודים החלקתם על מרצפת רופפת נפלתם ונפגעתם. האם מגיע לכם פיצוי? מי אחראי על שאירע והאם וכיצד ניתן לתבוע ואת מי? בכל זה יעסוק מאמר זה.

תביעה בגין נפילה באולם אירועים

פקודת הנזיקין (נוסח חדש), תשכ"ח 1968 מאפשרת הגשת תביעות לפיצויים בגין נזקי גוף, באותם מקרים בהם ניתן להוכיח עילת רשלנות, זאת אומר שאותו גורם ויהיה זה הרשות המקומית, המעסיק או וועד הבית, הפר את חובת הזהירות כלפי הנפגע.

גן אירועים מוגדר כמקום ציבורי וככזה הוא חייב בחובת זהירות סבירה כלפי אורחיו. לא מדובר בכך שעל הבעלים להציב איש ניקיון על כל כמה מטרים רבועים, אך חובת זהירות צריכה להיות סבירה בהקשר למקרה. מרצפת רופפת או מדרגות שנותרו רטובות וגרמו להחלקה, בעיקר אם אין עליהם פסים למניעת החלקה ומעקה, עשויים בהחלט לחסות תחת רשלנות הגוררת פיצויים. כמו כן, לא כל נפילה מטילה את האחריות על בעלי המקום. כך למשל, מצב בו אורח שותה לשוכרה ולאחר מכן נופל ונחבל, האחריות לכך צפויה להיות מוטלת באופן בלעדי עליו. זאת בהנחה שננקטו כל הצעדים הסבירים מבעלי המקום כולל ניקיון, העדר מפגע וכדומה. עוולת הרשלנות אותה יש להוכיח כתנאי לתביעת נזיקין קשורה בהתקיים שלושה תנאים במצטבר: קיומה של חובת זהירות והפרתה, נזק פיזי ממשי לנפגע והוכחת קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק.

חובת זהירות: על בעל המקום לדאוג לשלום אורחיו, לוודא כי האוכל טרי, המקום נקי וללא מפגעים העלולים לגרום לתאונה, מדרגות ושבילים מסומנים, עם מעקה ופסים למניעת החלקה, התאורה מתאימה וכדומה.

נזק פיזי ממשי: על הנזק שגרם לנפגע להיות מוכח על ידי מומחה, ביטוח לאומי, וועדה רפואית על שיעור אחוזי נכות מסוים אותו ניתן למדוד. גם כאב וסבל ואובדן הכנסות משוכללים במרכיבי הפיצוי עם כי בהיקפים נמוכים בהרבה. נכות, בעיקר אם צמיתה, מזכה בסכומים גבוהים יותר.

הוכחת קשר סיבתי:  חוות הדעת של הרופא המומחה קושרת גם בין הנזק הממשי לתאונה עצמה. לצד שכנגד שמורה הזכות להביא רופא מומחה מטעמו שיעריך אחרת את אחוזי הנכות או הפגיעה וינסה לנתק את הקשר הסיבתי בין הנזקים לבין התאונה (למשל לטעון שמדובר בנכויות מהם סובל הנפגע עוד בטרם התאונה ואלו לא קשורים למה שעבר באותו אירע רלוונטי). במקרים רבים בהם הצדדים חלוקים על אחוזי הפגיעה ו/או הקשר הסיבתי ממנה בית המשפט מומחה מטעמו.

נפלתי בגן אירועים ונפגעתי – מה עלי לעשות?

במידה והתרחשה תאונה עקב נפילה ממדרגות שגרמה לכם נזקי גוף מומלץ לנקוט את הצעדים הבאים ולאחר מכן לפנות לעורך דין המומחה בנזקי גוף:

 • צלמו את המפגע וסביבתו בזמן בו אירעה התאונה. יש לעשות זאת בסמיכות ככל הניתן למועד התאונה שכן מקצת הנפגעים, כגון שמן על המדרגות או עבודות שיפוץ, הינם זמניים
 • שימרו את פרטיהם של עדי התאונה
 • פרטי חברת הביטוח של בעל הנכס
 • יש לפנות לטיפול רפואי ולוודא שפירוט נסיבות התאונה נרשמים בטפסים הרלוונטיים
 • תיעוד כל הוצאה כספית, אף נסיעות, בשל התאונה
 • פניה לעורך דין מומחה בדיני נזיקים בטרם פניה לאולם האירועים או לחברת הביטוח לאחר התאונה. אין לנסות "לסגור" דברים לבד

את מי תובעים?

באירוע של נפילה באולם אירועים ניתן לתבוע מספר גורמים:

 • אולם האירועים עצמו
 • חברת ההפקה של המקום שמתחזקת ומפעילה את האולם
 • חברת הביטוח של האולם ובעיקר כשמדובר בסכומים גדולים
 • בעלי האירוע, עם כי פסיקת בית המשפט לדורותיו מראה כי הוא נמנע פעמים רבות להטיל אחריות נזיקית על בעלי השמחה ומעדיף להטיל אותה על הנהלת האולם

אשם תורם

אחת מטענות ההגנות הנפוצות ביותר היא כי הנפגע היה מודע לסיכון לא סביר שהוא לוקח על עצמו ולכן למרות נזקי גוף שנגרמו, הוא אחראי גם כן במידה מסוימת לתאונה שהתרחשה.

באותם מצבים רלוונטיים לנסיבות התאונה, אם בית המשפט יקבל טענה זו, האשם התורם ינוקה מהפיצוי המגיע לו לפי האחוז בו יקבע האשם התורם. לדוגמה אם מגיע לעובד מסוים פיצוי של 250 אלף שקלים ונקבע כי האשם התורם שלו הוא 20%, הפיצוי שיגיעו לו בסופו של דבר הוא 200 אלף שקלים.

כך למשל אישה פוצתה בכמיליון שקלים לאחר החלקה באולם אירועים (ת"א 19520-09-15).

בכתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב הוסבר כי התובעת בת 57, השתתפה באירוע משפחתי באולם אירועים. ביציאה מהאולם עמדה על מדרגות שנותרו רטובות עם סבון לאחר שצוות הניקיון של האולם עבר במקום, החליקה ונפגעה. כתוצאה מהנפילה נגרמו שברים במפרק ובברך ימין והיא נאלצה לעבר מספר ניתוחים ושיקום שמנע ממנה לחזור לעבודה גם 8 שנים לאחר מכן.

חוות דעת רפואית שצירפה קבעה נכות אורתופדית בשיעור של 35% ונכות נוירולוגית בשיעור של 10 אחוזים. החברה שלרשותה אולם אירועים זה טענה לנכות באחוזים נמוכים מכך אך השופטת אורלי מור אל קיבלה את חוות הדעת של המומחה מטעמה של התובעת וקבעה שנזקי גוף שנגרמו לתובעת במהלך האירוע עולות לכדי עוולת הרשלנות הנדרשת. " מדובר באולם אירועים ששימש קהל רב מדי ערב בתקופה הרלוונטית, אשר היו בשטחו מדרגות רחבות, ללא מאחזי יד, ללא פסים למניעת החלקה, כאשר בעת שביקשה התובעת לעבור בהן הייתה רטיבות על המדרגות. צודקת התובעת בטענתה שהצטרפות שלושת אלה מביאים למסקנה ברורה שהופרה כלפי התובעת חובת זהירות מושגית וקונקרטית והנתבעת התרשלה כלפיה וגרמה לנפילתה. לא מדובר במעידה מקרית כפי שטוענת הנתבעת, אלא בנפילה שנגרמה כתוצאה ממחדלים של הנתבעת או מי מטעמה ומשכך הנתבעת נושאת באחריות לנפילה זו", נכתב בפסק הדין.

עם זאת פסקה כי בהתחשב בכך שהיו מים על המדרגות התובעת הייתה צריכה להיזהר שבעתיים ולהיעזר בצידי המדרגות למרות שלא היה מעקה קיים ולכן קיים לה אשם תורם בשיער של 20%.

בסופו של דבר היא פוצתה בסכום של 795,478 שקלים לאחר הפחתת אשם התורם וסכום תגמולים מביטוח לאומי. לסכום זה נוסף סכום של 23.4% החזר שכר טרחה והחזר הוצאות.

 

אם עברתם תאונה בעקבות נפילה באולם האירועים וברצונכם לברר אפשרות לתביעה נזיקין, אם ברצונכם לקבל חוות דעת מקצועית ולברר באם בעלי האולם הפרו את חובת הזהירות שחלה עליהם או אם קיים לגביכם אשם תורם, אתם זקוקים לליווי משפטי של עו"ד מומחה לדיני נזיקין / רשלנות רפואית בעל ניסיון מתאים.

משרדנו מתמחה בנזקי גוף מכל סוג ובו תוכלו למצוא עורך דין המתאים לכם, מומחה לתחום ובעל ניסיון של שנים שישמח להיפגש איתכם, לייעץ לכם ולענות לכם על כל שאלה.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top