Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הכרה בתור נפגעי פעולות איבה עקב נזק נפשי (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

מני מירום

ברצוני להמליץ של משרד עורכי דין דקר, פקס ושות'. השירות מעולה, מהיר ואיכותי הייתי צריך תרגום נוטריוני ואפוסטיל, אחד מעורכי הדין יצר איתי קשר במהירות והתכתב איתי בווטסאפ גם בימי שישי בכדי לוודא שהמסמכים יטופלו תוך יומיים.

באילו מקרים ניתן להכיר בסובלים ממצוקה או נזק נפשי בתור נפגעי פעולות איבה? החוק בישראל כולל הגדרה רחבה של נפגעי פעולות איבה, אשר יכולה לכלול בתוכה גם מקרים של נזק נפשי. הכרה בנפגעי פעולות איבה נעשית ביוזמת הרשויות, או על-ידי הנפגעים עצמם, דרך המוסד לביטוח לאומי. גובה הפיצויים שייפסקו לנפגעים תלוי בגובה דרגת הנכות שתיקבע להם על-ידי הביטוח הלאומי.

הכרה בתור נפגעי פעולות איבה עקב נזק נפשי (מידע משפטי)

בהתאם להיותה מדינה למודת קרבות וגלי טרור, בישראל חיים נפגעי פעולות איבה רבים. ההגדרה בחוק הישראלי של נפגעי פעולות איבה רחבה, וכוללת, בין היתר, פגיעה מפעולות טרור ופגיעה ממעשי אלימות על רקע לאומני. החוק לפיצויי נפגעי פעולות איבה חל על סוגים שונים של פגיעות, לרבות פגיעה עקב ירי טילים, פיגועי דריסה, פיגועי ירי, פיגועי דקירה וכיו״ב. החוק אינו נוקב במפורש בפגיעות נפשיות ושאלת האפשרות להכיר בהן כפגיעה מפעולות איבה. ייתכן כי הדבר נובע מכך שמדובר בחוק שנכנס לספר החוקים של מדינת ישראל בשנת 1970, כאשר המודעות והשיח לגבי פגיעות נפשיות היה הרבה פחות מפותח לעומת המצב כיום. מכל מקום, בישראל יש רבים הסובלים מפגיעות נפשיות קשות עקב פעולות איבה, ובכלל זה פוסט טראומה, חרדה ומצוקות נפשיות נוספות. חשוב לדעת כי במקרים רבים ניתן להכיר במי שסובלים מפגיעות אלה כנפגעי פעולות איבה, אשר יהיו זכאים לפיצויים מהמוסד לביטוח לאומי. להלן נסביר על כך בהרחבה.

באילו מקרים של פגיעה נפשית ניתן להכיר בנפגעי פעולות איבה?

כאמור, הגדרת החוק בנושא רחבה, ובהתאם החוק יכול לחול במקרים שונים של פעולות איבה וקרבה למקום האירוע. מטבע הדברים, מי שנפגעו בגופם בפעולת איבה, ואשר סבלו מפגיעה ישירה, אשר הותירה נזק נפשי כתוצאה מכך, עשויים בסבירות גבוהה יותר להיות מוכרים כנפגעי פעולות איבה. אך מעבר לכך, גם מי שנכחו בזירת האירוע והיו עדים למקרה, עשויים להיחשב באופן עקיף כנפגעי פעולות איבה. האמור אף עשוי להיות רלוונטי לגבי מי שהגיעו לזירת האירוע לאחר מכן, על מנת לסייע לנפגעים, וסבלו מנזקים נפשיים כתוצאה מהחשיפה למראות הקשים.

כיצד תובעים בפועל הכרה בנפגעי פעולות איבה בעקבות נזק נפשי?

לא פעם ההכרה בנפגעי פעולות איבה נעשית ביוזמת הרשויות. ככל שהדבר לא נעשה, ניתן להגיש תביעה להכרה בנפגעי תאונה באופן עצמאי במוסד לביטוח לאומי. חשוב לצרף לתביעה את כלל המסמכים המעידים על הפגיעה. מסמכים אלה יכולים להיות, בין היתר, תיעודים רפואיים שונים, תיעודים של גורמי הביטחון מזירת האירוע וכיו״ב. אחת הבעיות הנפוצות היא היעדר קיום תיעודים מעין אלה בזמן אמת, כלומר בסמוך למועד האירוע. בהתאם, מומלץ כי מי שחשים שהם סובלים ממצוקה נפשית עקב תאונת דרכים יפנו בהקדם לקבלת סיוע ותמיכה, וישמרו אצלם מסמכים המתעדים זאת. לאחר הגשת התביעה והמסמכים הרלוונטיים, התביעה תיבחן על-ידי עובדי הביטוח הלאומי. במסגרת הבחינה, תתקבל עמדת גורמים במשרד הביטחון בשאלה האם אכן מדובר בפעולת איבה.

חשוב לציין כי עלולות לצוץ לא מעט בעיות במהלך הדרך להכרה בסובלים ממצוקה נפשית או נזק נפשי בתור נפגעי פעולות איבה. זאת לאור הצורך להוכיח את הנזקים הנפשיים עצמם, את הקשר הסיבתי בינם ובין פעולת האיבה, ולעיתים אף את העובדה כי האירוע שגרם לפגיעה אכן נחשב כפעולת איבה. עוד חשוב לציין כי הזמן משחק תפקיד מכריע בתביעות אלה, שכן ניתן להגישן ככלל בתוך 12 חודשים מהמועד שבו התרחש האירוע שבגינו מוגשת התביעה. אף שלא פעם עשויות להתקבל גם תביעות שהוגשו לאחר מועד זה (למשל, לאור החמרה במצב הנפשי שחלה במועד מאוחר יותר), חלוף הזמן עלול להקשות על סיכויי התביעה להתקבל. לאור זאת, וכן לאור המורכבות של תביעות אלה, מומלץ להיעזר במסגרת הטיפול בהן בעורך דין המתמחה בדיני נזיקין וביטוח לאומי.

מה מקנה ההכרה בנפגעי פעולות איבה?

מי שיוכרו כנפגעי פעולות איבה יזומנו לוועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי. הוועדה תקבע מה דרגת הנכות של הנפגעים, ובהתאם לכך ייקבע גובה הפיצוי שהם זכאים לו. מי שתיקבע להם דרגת נכות בגובה של מעל 10% אך פחות מ-20%, יהיו זכאים למענק חד פעמי מהביטוח הלאומי. מי שתיקבע להם נכות בדרגה של מעל 20% יהיו זכאים למענק חודשי קבוע, וכן להטבות שונות נוספות מהביטוח הלאומי. הטבות אלה כוללות, בין היתר, כיסוי של הוצאות אשפוז, טיפולים ותרופות, הוצאות שיקום, דמי הבראה וכיו״ב. במקרים מסוימים, ההטבות עשויות לחול גם לגבי בני משפחה, על מנת לכסות עלויות עבור תמיכה בנפגעים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נזיקין וביטוח לאומי

במאמר זה פירטנו על המקרים בהם מצוקה נפשית או נזק נפשי עשויים להקים זכאות להכרה בתור נפגעי פעולות איבה. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בייעוץ משפטי וסיוע בכל עניין, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובייצוג בתביעות במוסד לביטוח לאומי ובכל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top