Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים – כך תפעלו בצורה נכונה ובטוחה (מדריך משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

דרור שניידר

מענה יעיל,זריז,מקצועי ואנושי

כיצד נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים צריכה להתבצע על פי חוק? נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים עלולה לסכן את הרוכבים ומשתמשי דרך אחרים. על רקע עלייה בתאונות וחוסר אחידות בכללים בנושא, נכנסו לתוקף בשנים האחרונות תקנות המגבילות את גיל הרכיבה המותר ל-16 ומעלה, קובעות תנאי סף לרכיבה וכן מגדירות תנאים לאמצעי בטיחות בהם יש להשתמש במסגרת הרכיבה והמקומות בהם רכיבה מותרת. במדריך משפטי זה יסביר על תקנות אלה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו.

נסיעה בקורקינט חשמלי

בשנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בשימוש בכלים דו-גלגליים בעלי מנוע חשמלי בישראל, ובעיקרם קורקינט חשמלי (המכונה בשפה המשפטית ״גלגינוע״) ואופניים חשמליים. ניתן בהחלט להבין מדוע כלים אלה הפכו פופולריים במיוחד: השימוש המאסיבי במכוניות בישראל יוצר פקקי ענק. מצב התחבורה הציבורית טעון שיפור. הליכה ברגל אינה תמיד פתרון אידאלי למעבר בין ערים או למרחקים ארוכים מדי. על רקע סיבות אלה ואחרות, הפכה נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים לנפוצה ביותר. אלא שלצד זה, חלה עלייה ניכרת בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים או קורקינטים חשמליים. כך גם היעדר הכללים הברורים בנושא היקשה על שיפור המצב.

במשך תקופה ממושכת, מצב דברים מורכב זה נותר על כנו, עם פתרונות חלקיים ונקודתיים בלבד. בשנת 2019 הוחלט על הסדרה משמעותית של כלים דו-גלגליים אלה על-ידי ממשלת ישראל. במסגרת עדכון לתקנות התעבורה, הותוו הגדרות רשמיות לאופניים וקורקינטים חשמליים תקניים, נקבעו מגבלת גיל ותנאי סף לרכיבה וכן הוגדרו כללי בטיחות לרכיבה תקנית. הקפדה על הוראות מחייבות אלה חשובה לא רק מבחינה בטיחותית. רכיבה בניגוד לתקנות עלולה לסכן את הרוכבים בקנסות כספיים משמעותיים, ולעיתים אף בהעמדה לדין. למרבה הצער, רבים אינם מודעים להוראות התקנות במלואן. במאמר זה נעשה עבורכם סדר בדברים, ונציג מספר הוראות מרכזיות מתוך התקנות.

מה גיל הנסיעה המותר ותנאי הסף לצורך נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים?

התקנות קובעות כי גיל הנסיעה המותר הוא 16 ומעלה. מעבר לכך, קובעות התקנות מספר תנאי סף אשר יש לעמוד לפחות באחד מהם לצורך נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים. מי שברשותם רישיון נהיגה בתוקף (מלבד רישיון לטרקטורים או מכונות ניידות) רשאים לרכוב על אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי. כך גם מי שעברו מבחן תיאוריה לצורך קבלת רישיון נהיגה או את הבחינה העיונית הייעודית וקיבלו אישור הכשרה לרכיבה ממשרד הרישוי, יהיו רשאים לכך. חשוב להדגיש כי מי שגילם מעל 16 אך אינם עומדים באחד מתנאי הסף הנ״ל, אינם רשאים לרכוב על קורקינט חשמלי או אופניים חשמליים.

האם קיימת חובה לחבוש קסדה בעת שימוש בקורקינט חשמלי או באופניים חשמליים?

כן. התקנות החדשות קובעות חובת חבישת קסדה בעת רכיבה על קורקינט חשמלי או אופניים חשמליים. חובה זו חלה על רוכבים בכל הגילאים, ובכל סוגי הדרכים (עירוניות, בין-עירוניות, כבישים ושבילי אופניים ייעודיים). מלבד חובה זו, נקבעה גם חובה שעל הקסדה יודבק מחזיר אור, אשר יאפשר לנוסעים ומשתמשי דרך אחרים לזהות את הרוכבים מרחוק. אף שלא נקבע תקן מחייב למחזיר האור, חשוב לוודא כי גודלו יהיה כזה שניתן יהיה לראותו ממרחק.

היכן יש לרכוב?

ככלל, ככל שמוצבים בדרך שבילים ייעודיים לרכיבה על אופניים וכלים דו-גלגליים, יש לעשות שימוש בשבילים אלה. בהיעדר שבילים ייעודיים, על הרוכבים לרכוב על הכביש. רכיבה באופניים חשמליים או קורקינט חשמלי על המדרכות אסורה בכל מקרה, ועלולה לגרור קנסות בסכומים הנעים לרוב בין מאות לאלפי שקלים. עוד יש לציין כי התקנות קובעות כי לא ניתן להרכיב על אופניים חשמליים או קורקינט חשמלי יותר מנוסע אחד. גם נסיעה בניגוד לאיסור זה עלולה לגרור קנסות משמעותיים.

האם ניתן לעשות שימוש בטלפון נייד בזמן הנסיעה?

בדומה לאיסור החל על נהגי מכוניות, התקנות קובעות במפורש כי אסור לעשות שימוש בטלפון נייד בזמן נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים. מעבר על איסור זה עלול להוביל להטלת קנסות בסך אלפי שקלים, ואף לסכן את המשתמשים בהעמדה לדין וסנקציות נוספות.

מה עוד חשוב לדעת?

מלבד הכללים הנ״ל, התקנות קובעות הוראות נוספות לרכיבה בקורקינטים ואופניים חשמליים. למשל, חשוב לוודא עמידה בתקן וסימון של פרטי דגם הכלי, יצרן הכלי והיבואן הרשמי. חשוב גם לוודא תקינות של הכלי, לרבות צופר או פעמון הפועלים, מחזירי אור המודבקים על הכלי, פנסים (קדמי ואחורי) ואוויר בגלגלים. כמו כן, ואף שהדבר אינו חובה, מומלץ להשתמש במגינים על הידיים והברכיים. כך גם מומלץ ללבוש בגדים בהירים בלילה. שימוש באמצעי הבטיחות הנ״ל עשוי למנוע פגיעה פיזית ברוכבים ובמשתמשי דרך אחרים, ואף לשמש לעיתים כטענת הגנה מצד רוכבים במקרים של הגשת תביעות פיצויים נגדם במקרים של תאונות.

נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

במדריך זה הצגנו עבורכם כללים עיקריים שנקבעו בתקנות התעבורה והפכו זה מכבר למחייבים בעת נסיעה בקורקינט חשמלי או אופניים חשמליים. אי עמידה בכללים אלה עלול לגרור קנסות כבדים, ולעיתים אף העמדה לדין, ולכן חשוב לפעול כדין. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תעבורה ומעניק ללקוחות המשרד באופן שוטף מענה משפטי מקיף ומקצועי במגוון רחב של נושאים וסוגיות משפטיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top