Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נסיעה במהירות גבוהה במיוחד

Moti Orange
Moti Orange

רמי חלבי

משרד עורכי דין רצינים ביותר . אנשים מקצועים נותנים השירות הכי טוב ללקוח . מנסיון שלי איתם בעינים עצומות הכי טובים שיש אפשר לסמוך עליהם תמיד . אני מעיד שקיבלתי שירות נהדר שירות מקצועי ואמין מצוות העורכי דין במשרד . ממליץ ביותר

מה עושים במקרה של דו״ח או העמדה לדין בגין נסיעה במהירות גבוהה במיוחד? נסיעה במהירות העולה על המותר בכבישי ישראל היא עבירה שנאכפת בצורה מוגברת בשנים האחרונות, והעונשים בגינה נעים בין קנסות כספיים והפחתת נקודות לבין שלילת רישיון, ולעיתים אף עונשי מאסר. במאמר זה יסביר עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו, על עבירה זו, השלכותיה ודרכי הפעולה האפשריות במקרים של הטלת קנס או העמדה לדין.

נסיעה במהירות גבוהה מאוד

בזכות הטכנולוגיה המתקדמת, קיימים כיום בשוק הרכבים רכבים המגיעים למהירות נסיעה גבוהה במיוחד, של 200 קמ״ש ואף מעבר לכך. על אף היכולת הטכנית להגיע למהירויות אלה, נסיעה במהירויות כה גבוהות בכבישי ישראל בפועל מסכנת את הנהגים לא רק מבחינה בטיחותית ומחשש לביצוע תאונות דרכים, אלא גם בסנקציות בגין מהירות מופרזת. יש להדגיש כי לצד השיפורים הטכנולוגיים שאפשרו הגעה למהירויות כה משמעותיות, חלו גם שיפורים טכנולוגיים המאפשרים לאתר נהיגה במהירות מופרזת ביתר קלות. חשוב כי נהגים יהיו מודעים לכך ויימנעו ככל הניתן מנהיגה במהירות העולה על המותר. ככל שנתפסתם נוסעים במהירות גבוהה במיוחד, אתם חשופים להטלת סנקציות שונות, אשר להלן נפרט עליהן ונסביר מה דרכי הפעולה המשפטיות באותם מקרים.

מהן המהירויות המותרות לנסיעה בכבישי ישראל, ומה נחשב בתור נסיעה במהירות גבוהה מאוד?

כמו במרבית מדינות העולם, גם במדינת ישראל נקבעו כללים נוקשים לגבי מהירות הנסיעה המותרת בכבישי המדינה. כללי מהירות הנסיעה נקבעו בתקנות התעבורה. המהירות המותרת משתנה לפי סוגי הדרכים השונות, כאשר ככלל בנסיעה בדרכים עירוניות המהירות המותרת היא עד 50 קמ״ש. בדרכים בין-עירוניות, המהירות המותרת היא עד 80 קמ״ש, ובדרכים בין-עירוניות שבהן מוצב שטח הפרדה בנוי, המהירות המותרת היא עד 90 קמ״ש. בכביש מהיר (כגון חלק מכבישי האגרה) ניתן לקבוע מהירות נסיעה גבוהה מכך, שלא תעלה על 120 קמ״ש. ככלל, אם נקבעה מהירות מותרת באמצעות תמרור, הוראות התמרור יגברו על הוראות התקנות הנ״ל.

כיצד נאכפת עבירה של נסיעה במהירות מופרזת?

משטרת ישראל עושה כיום שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לצורך איתור נסיעה במהירות מופרזת. בכבישי ישראל מוצבות מצלמות מהירות מתקדמות, בעלות רמת דיוק גבוהה למדי. אמינותן של מצלמות אלה התקבלה זה מכבר על-ידי בתי המשפט בישראל. לצד זאת, נעשה שימוש במכשיר למדידת מהירות באמצעות לייזר, המכונה ממל״ז. מכשיר זה מופעל על-ידי שוטרי משטרת ישראל באופן ידני, כאשר הם בוחנים את מהירות הנהגים החולפים בכביש באמצעותו בדרך של החזקתו מחוץ לניידת המשטרתית וכיוונו כלפיהם. בשנים האחרונות החלה המשטרה לעשות שימוש בשני מכשירים נוספים. אחד מהם מכונה ״דבורה״, והוא מותקן בתוך הניידות המשטרתיות, באופן שמאפשר למדוד את מהירות הנהגים גם תוך כדי נסיעה של הניידת בסמוך אליהם. טכנולוגיות אלה מאפשרות לאתר עבירות מהירות ולאכוף אותן בצורה נרחבת ומדויקת יותר מבעבר.

מה העונשים והסנקציות בגין נסיעה במהירות מופרז?

חומרת העבירה נקבעת בהתאם למידת המהירות המופרזת שתועדה באמצעות המכשירים הנ״ל. בישראל מונהגת שיטת הניקוד, לפיה מופחתות לנהגים נקודות בגין המהירות המופרזת בה נסעו. ככלל, הניקוד נע בין 0 נקודות (במקרים של נסיעה במהירות של עד 20 קמ״ש מעל המותר בדרכים עירוניות או עד 25 קמ״ש מעל המותר בדרכים שאינן עירוניות) ל-10 נקודות (בגין מהירויות גבוהות יותר). במקרים הנ״ל, לרוב יינתן לנהגים קנס (על-ידי השוטר במקום או באמצעות משלוח בדואר) עם דו״ח כספי בסכומים של עד 1500 ש״ח (נכון לשנת 2022).

אם תועדה מהירות נסיעה הגבוהה מהמהירות המותרת ב-41 קמ״ש בדרכים עירוניות או ב-51 קמ״ש בדרכים שאינן עירוניות, הענישה תכלול בדרך כלל, מלבד הפחתת נקודות, גם פסילת רישיון זמנית, המכונה פסילה מינהלית. הפסילה תהא למשך עד 30 יום, ולצידה צפויים הנהגים לעמוד לדין בבית משפט בגין נסיעה במהירות גבוהה מאוד. אם יורשעו בעבירה המיוחסת להם, תבקש התביעה המשטרתית לרוב פסילת רישיונם לתקופה ממושכת יותר.

ככל שהנהגים תועדו נוסעים במהירות מופרזת של 50 קמ״ש ומעלה מעל המותר בדרכים עירוניות או 60 קמ״ש ומעלה מעל המותר בדרכים שאינן עירוניות, עבירות מהירות אלה מסווגות כעבירות חמורות במיוחד. תיקים אלה מכונים בעגה המשפטית ״תיקי תלת״ן״, בהם מלבד העמדה לדין, תבקש התביעה לרוב באותם מקרים פסילת רישיון עד תום ההליכים המשפטיים. הענישה בעקבות הרשעה בעבירות אלה תהא לרוב מחמירה יותר, והיא עשויה לכלול שלילת רישיון לתקופות של מספר שנים, ובמקרים חריגים אף עונשי מאסר.

מה ניתן לעשות במקרים אלה?

חשוב לדעת כי לאופן ניהול ההליך המשפטי ולהיכרות עם החקיקה בנושא עשויה להיות השפעה מכרעת על תוצאות ההליך. לא פעם ניתן למצוא פגמים וכשלים שונים בחומרי החקירה, ביחס לתיעוד העבירה, תקינות המכשור המשטרתי וכיו״ב. כשלים אלה עשויים להוביל במקרים רבים להפחתת חומרת האישומים, ולעיתים אף לזיכוי חלקי או מלא מהעבירות המיוחסות לנהגים. לצד זאת, קיימת במקרים רבים אפשרות לנהל משא ומתן עם התביעה, לצורך הגעה להסדר טיעון שבמסגרתו העונש שיוטל על הנהגים לא יהיה מחמיר יתר על המידה ביחס לעבירות בהן הם נאשמים. על מנת להתמודד כראוי עם עבירות מהירות, ראוי להסתייע בייצוג של עורך דין מומחה לדיני תעבורה בשלב מוקדם ככל הניתן של ההליך.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה

במאמר זה הסברנו על דרכי הפעולה האפשריות במקרים של העמדה לדין בגין נסיעה במהירות מופרזת העולה על המהירות המותרת באופן משמעותי. לכל שאלה נוספת בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לספק עבורכם מענה מקיף ומקצועי. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תעבורה ומספק שירותי ייצוג וליווי משפטי במגוון רחב של נושאים, לרבות ייצוג משפטי בחקירות, ייצוג מול התביעה במסגרת מו״מ להסדרי טיעון וכיו״ב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top