דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ניתוק תושבות

Michael Decker
Michael Decker

ניתוק תושבות – איך ומתי עושים זאת? תהליך של ניתוק מעמד תושב הוא תהליך משפטי מורכב, אותו נהוג לבצע בעיקר במקרים של רילוקיישן או מעבר קבוע למדינה אחרת לצורך עבודה, הקמת משפחה וכדומה. ניתוק התושבות הכרחי לצורך השתחררות מחובות מיסוי ותשלומי ביטוח לאומי. לרוב הדבר אינו נעשה באופן אוטומטי, ומצריך הגשת בקשות והצהרות הן מול רשות המסים והן מול המוסד לביטוח לאומי. על נושא חשוב זה יפרט במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למיסוי בינלאומי.

ניתוק תושבות

ההחלטה לעבור למדינה אחרת היא החלטה גורלית, אשר עשויה לנבוע מסיבות שונות. לעיתים הדבר נובע מהזדמנות תעסוקתית או עסקית במדינה אחרת, המאפשרת שיפור של רמת המחיה. לעיתים הדבר נובע מקשר זוגי, הקמת משפחה עם בני זוג מעבר לים, או רצון לגור בסמוך לקרובי משפחה אחרים. לעיתים הדבר נובע מקיומה של אזרחות זרה או לצורך רכישת אזרחות כזו, ולעיתים המעבר נעשה פשוט מרצון לחיות במקום אחר. תהיה הסיבה אשר תהיה, למעבר למדינה אחרת תמיד יהיו השלכות מבחינת מיסוי.

ככל שהמעבר למדינה אחרת הופך לקבוע ומהווה העתקת מרכז חיים של ממש (או כפי שמכנים זאת כיום, רילוקיישן) יהיה בדרך כלל צורך לבצע תהליך של ניתוק מעמד תושב. מדובר בתהליך אותו יש לבצע הן מול רשות המסים והן מול המוסד לביטוח לאומי, על מנת להפסיק להיות מחויבים בדיווח ותשלום של מס הכנסה, מס בריאות ודמי ביטוח לאומי בישראל. כל עוד התהליך לא מתבצע, ניתוק התושבות לא יתבצע בדרך כלל באופן יזום מצד הרשויות, ודאי לא מיד בסמוך למעבר. בהתאם, חשוב לדעת כיצד התהליך מתבצע, מה המבחנים המשפטיים להכרעה כי אכן מתבצע ניתוק מעמד תושב והעתקת מרכז חיים למדינה אחרת וכיצד עליכם לפעול במסגרת זאת. על כך ועוד נסביר להלן.

כיצד נקבע מועד ניתוק התושבות לצורכי מס?

מעבר למדינה אחרת הוא לרוב תהליך אשר אינו מתבצע ביום אחד, ואף לא בתוך זמן קצר. בדרך כלל הוא אורך תקופה ממושכת, לעיתים אף מספר שנים. בהתאם, תהליך ניתוק התושבות גם הוא אינו מתבצע לרוב באופן מיידי בסמוך למעבר. ואולם, קיים קושי בקביעת נקודת הזמן הספציפית שבה מתנתקת התושבות בפועל, ומתקבל פטור מחובות דיווח ותשלום מסים. ההכרעה בדבר נקודת הזמן הספציפית שבה ניתוק התושבות נכנס לתוקף מוכרעת על פי כללים שנקבעו הן בהגדרת המושג ״תושב ישראל״ בפקודת מס הכנסה והן בפסיקת בתי המשפט לאורך השנים.

הבחינה לצורך הכרעה בשאלת ניתוק התושבות משלבת בין מבחן אובייקטיבי ומבחן סובייקטיבי. המבחן האובייקטיבי מבוסס על חזקה כמותית, לפיה מי ששוהה בישראל למשך תקופה מצטברת של 183 ימים או למעלה מכך בשנה קלנדרית, ייטו לראות בו כתושב. מבחן העזר הסובייקטיבי המרכזי בו נעשה שימוש לצורך הכרעה בסוגיית ניתוק התושבות מתמקד בשאלת מרכז החיים. במסגרת מבחן זה, נבדקים גורמים ומאפיינים שונים, ובכלל זה מקום המגורים הקבוע, תקופת השהות מעבר לים ורציפותה, שאלת קיומם של בני משפחה והמקום בו הם גרים, הכנסות והמקום (או המקומות) שבו הן מופקות, חשבונות בנק בישראל או בחו״ל, החזקה בנכסים (כגון נדל״ן, רכב וכיו״ב), קיומם של חסכונות פנסיוניים, ביטוחים רפואיים ועוד.

חשוב לציין כי בתי המשפט הדגישו לאורך השנים כי רשימת הגורמים והמאפיינים של המבחן הסובייקטיבי הנ״ל היא אינה רשימה סגורה, וכי כל מקרה ייבחן לגופו. לא פעם המבחנים הנ״ל יובילו להכרעה כי לא מתקיים ניתוק תושבות, אף בקרב מי שמעוניינים כי יראו בהם כמי שניתקו את תושבותם. על מנת לסתור את הקביעה הנ״ל, ניתן להגיש טופס הצהרת תושבות (המכונה טופס 1348) ולפרט במסגרתו את העובדות התומכות בטענות מי שניתקו או מתכוונים לנתק את תושבותם. לאחר מכן, תיבחן שאלת ניתוק התושבות בהתאם לפרטים הנ״ל.

כיצד מנתקים תושבות מול הביטוח הלאומי?

באופן כללי, המבחן לצורך ניתוק התושבות במוסד לביטוח לאומי זהה למבחן שציינו לעיל. ואולם, הליכי ניתוק מעמד תושב מתבצעים בנפרד מול רשות המסים ומול המוסד לביטוח לאומי. לצורך ניתוק תושבות במוסד לביטוח לאומי, יש למלא שאלון לקביעת תושבות לשוהים בחו״ל (המכונה טופס 627). חשוב לציין כי לא אחת מתקבלות תוצאות והכרעות שונות לאותם מבחנים בעת בדיקת בקשת ניתוק התושבות מול רשות המסים ומול הביטוח הלאומי. זאת משום שאופן הבחינה לגבי אותם פקטורים אינו נבדק באופן זהה על-ידי כל אחד מהגופים הנ״ל. בהתאם, רצוי להימנע מביצוע התהליך ללא היכרות מוקדמת עמו ועם החוק ומומלץ להיעזר במסגרתו בעורך דין המתמחה בנושא.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה ומיסוי בינלאומי

במאמר זה פירטנו על התהליך הנדרש לצורך ניתוק מעמד תושב, שתוצאתו ביטול חובות דיווח ותשלומי מסים ודמי ביטוח לאומי. חשוב לדעת כי מלבד ניתוק התושבות, חשוב לוודא עמידה הן בדיני המס של מדינת ישראל והן בדיני המס של המדינה אליה עוברים, על מנת להימנע מחשיפה לסנקציות שונות בגין אי דיווח או תשלומי מס. בהתאם, מומלץ מאוד לקבל ייעוץ וליווי משפטי במסגרת התהליך. לכל שאלה נוספת בנושא, ניתן ליצור קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה ומיסוי ממשרדנו, אשר ישמח לספק עבורכם מענה מקיף ומקצועי. משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה למגוון מדינות ויעדים, ועוסק בייעוץ וייצוג משפטי מול הרשויות והערכאות המשפטיות בסוגיות מיסוי בארץ ובחו״ל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה