Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נישואין קונסולריים בישראל

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

מהם נישואין קונסולריים ובאילו מקרים ניתן להינשא בישראל באופן זה? נישואין קונסולריים הם נישואין הנערכים בשגרירויות ונציגויות של מדינות זרות. מדינת ישראל החלה להכיר בעשורים האחרונים בנישואין אלה בתנאים מסוימים. ככלל, ההכרה חלה לגבי נישואין של בני זוג אשר שניהם חסרי דת, ודורשת הנפקת אישור מראש לקיום הנישואין מטעם רשות האוכלוסין של משרד הפנים. במאמר זה יפרט על הנושא עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו המתמחה בדיני הגירה לישראל ובייצוג זוגות ומשפחות מול משרד הפנים.

נישואין קונסולריים בישראל

נישואין קונסולריים – חריג חשוב לאיסור על עריכת נישואין אזרחיים בישראל

החוק בישראל קובע חובה לערוך נישואין בישראל על פי הדין הדתי, ואוסר על זוגות להינשא בנישואין אזרחיים בשטחי המדינה. ואולם, החוק ונהלי משרד הפנים מאפשרים לרשום זוגות כנשואים, במקרים של נישואין אזרחיים שנערכו כדין מחוץ לישראל. מצב דברים זה הוביל ליצירת פתרונות משפטיים שונים לאורך השים, כגון עריכת נישואין במדינות זרות המאפשרות זאת (דוגמת קפריסין, צ׳כיה וגאורגיה). פתרון נוסף שמתאפשר כיום באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת הוא עריכת נישואין אזרחיים בהיוועדות חזותית (הליך הקיים במדינת יוטה שבארצות הברית ואפשר עד כה לאלפי זוגות להינשא ולהירשם באופן זה).

פתרון נוסף ופחות מוכר, המהווה חריג ייחודי לאיסור לערוך נישואין אזרחיים בישראל, הוא הפתרון של נישואין קונסולריים. עקב התחייבויות בינלאומיות עליהן חתומה מדינת ישראל, מתאפשרת כיום עריכת נישואין בשגרירויות ונציגויות זרות המאפשרות זאת, בשל כך ששטח השגרירויות נחשב מבחינה משפטית כשטח באוטונומיית המדינה הזרה. ככלל, אפשרות זו פתוחה עבור זוגות חסרי דת בלבד, בין אם שני בני הזוג הם אזרחי ישראל ובין אם אחד מהם אינו אזרח או תושב (למשל, כאשר מדובר בזוגות המבקשים לחיות בישראל באמצעות הליך הסדרת מעמד לבני הזוג הזרים).

מה התנאים לצורך עריכת נישואין קונסולריים בישראל?

זוגות המעוניינים להינשא בנישואין קונסולריים בתחומי מדינת ישראל נדרשים, ראשית כל, לאתר שגרירות או נציגות של מדינה זרה המאפשרת זאת. דוגמה לשגירות כזו היא שגרירות ברזיל. שגרירות זו מאפשרת לאזרחיה לערוך טקס נישואין רשמי על-ידי הקונסול במתחם השגרירות, ולקבל תעודת נישואין רשמית מטעם הרשויות בברזיל. בג״ץ הכיר בשנת 1994 בנישואין שנערכו באופן זה, וקבע חובה על פקידי משרד הפנים לרשום זוג שנישא באופן זה כנשואים. בדרך כלל השגרירויות והנציגויות הזרות בהן הדבר מתאפשר דורשות מאחד מבני הזוג לפחות להחזיק באזרחות של אותה המדינה. יש לציין כי על אף שבמקרה זה הוכרו נישואין של בני זוג אשר אחד מהם יהודי, הנוהל הקיים כיום, ומבוסס על החלטת ממשלה בנושא, מכיר ככלל בנישואין קונסולריים של חסרי דת, ולא מאפשר לבני העדות הדתיות המוכרות בישראל להינשא באופן זה.

לאחר מציאת שגרירות מתאימה, הזוגות יידרשו להנפיק אישור לעריכת נישואין קונסולריים, אשר השגרירויות הזרות יבקשו כתנאי לצורך עריכת הנישואין. לצורך כך, על הזוגות לפעול בהתאם לנוהל שקבעה רשות האוכלוסין של משרד הפנים בנושא. הנוהל מחייב קבלת אישור מראש לעריכת נישואין קונסולריים. במסגרת הגשת הבקשה בלשכת רשות האוכלוסין, נדרשת נוכחות אישית של שני בני הזוג (גם כאשר אחד מהם הוא אינו אזרח או תושב ישראל). על בני הזוג להציג במעמד הגשת הבקשה תעודת זהות (או דרכון זר בתוקף, במקרים בהם מדובר באזרחים זרים), הוכחה על היותם של בני הזוג חסרי דת או מי שאינם משתייכים לעדה דתית מוכרת בישראל והוכחה כי שני בני הזוג לא שינוי את פרטי הדת והלאום שלהם לפני הגשת הבקשה. ייתכן כי במקרים פרטניים יתבקשו מסמכים והוכחות נוספים.

פקידי משרד הפנים יבחנו את מעמד בני הזוג בישראל במסגרת הבקשה. ככל שאחד מבני הזוג שוהה בישראל שלא כחוק, לא יינתן לבני הזוג האישור המבוקש. במידה ובני הזוג עומדים בתנאים הנדרשים, יונפק להם האישור לקיום הנישואין, אך יובהר במסגרתו כי תוקף הנישואין מוטל בספק מבחינה משפטית. עם האישור ניתן יהיה לקיים את טקס הנישואין, ולאחר מכן יוכלו בני הזוג לבקש להירשם במרשם האוכלוסין כנשואים.

בקשה לרישום נישואין קונסולריים

ככלל, רישום הנישואין לאחר עריכתם יתבצע בלשכת רשות האוכלוסין של משרד הפנים, בדומה לנישואין אזרחיים שנערכו בחו״ל. ואולם, עשויות לעלות במסגרת הרישום בעיות ביורוקרטיות שונות, לאור כך שהמצב המשפטי בישראל ופסיקת בית המשפט בנושא אינם חד משמעיים. אף שנישואין קונסולריים הוכרו בישראל זה מכבר, ייתכן כי פקידי משרד הפנים יערימו קשיים על רישום הנישואין, בעיקר במקרים שבהם אחד מבני הזוג אינו אזרח המדינה הזרה שבנציגותה נישאו בני הזוג. על מנת לטפל באופן מיטבי בבקשות מורכבות אלה, מומלץ להסתייע בייצוג וליווי משפטי של עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל ובייצוג זוגות מול משרד הפנים לאורך התהליך.

נישואין קונסולריים בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על המורכבות הכרוכה בעריכה ורישום של נישואין קונסולריים בישראל. אם יש לכם כל שאלה פרטנית בנושא, או צורך בייעוץ או סיוע, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותכם. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון מוכח ורב שנים בליווי זוגות בהליכים להכרה בנישואין, הסדרת מעמד בישראל וטיפול במגוון סוגיות בנושא מול משרד הפנים וכל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top