Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נזק קוסמטי עקב טיפול שיניים – מידע משפטי על הדרכים לתבוע פיצויים

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

מה עושים כאשר טיפול שיניים גורם נזק קוסמטי? לא פעם עלול להיגרם נזק קוסמטי למטופלים במסגרת טיפולי שיניים. נזקים מעין אלה מתרחשים, בין היתר עקב שימוש שאינו זהיר מספיק במכשור הרפואי, או היעדר בדיקה מקיפה מספיק אודות נזקים העשויים להתרחש ממתן תרופות וחומרי הרדמה. במקרים בהם מדובר בתוצאה של רשלנות רפואית או אי יידוע המטופלים בדבר הסיכונים האפשריים, הדבר עשוי להוות עילה לתביעת פיצויים. בתי המשפט פוסקים במקרים מעין אלה פיצויים בסכומים של עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. במאמר זה תסביר על הנושא מניסיונה הרב עורכת הדין נירית פליישמן ממשרדנו, המתמחה בדיני נזיקין ותביעות רשלנות רפואית.

נזק קוסמטי עקב טיפול שיניים – מידע משפטי על הדרכים לתבוע פיצויים

נזק קוסמטי לאחר טיפול שיניים – שכיח יותר ממה שנהוג לחשוב

מה קורה כאשר טיפול שגרתי אצל רופא שיניים הופך לסיוט מתמשך, וגורם נזק קוסמטי המותיר צלקות על פני המטופלים? בניגוד למה שניתן לחשוב, לא מדובר בתופעות נדירות, אלא במקרים המתרחשים לעיתים קרובות. רופאי שיניים משתמשים במכשור רפואי עדין, אשר ככל שלא נעשה בו שימוש זהיר, הדבר עלול לגרום לצלקות הן בחלל הפה והן מחוצה לו. כמו כן, לא פעם עלולה להיגרם תגובה אלרגית לחומרים בהם נעשה שימוש על-ידי רופא השיניים, כגון חומרי הרדמה. הימנעות מבדיקה של אלרגיות אפשריות על-ידי רופא השיניים בטרם מתן חומרים אלה למטופלים עלול לגרום לנזקים שונים, כגון נפיחות בשפתיים או באזורים אחרים בפנים. לנזקים אסתטיים מעין אלה עלולות להיות השלכות קשות אצל המטופלים, לאור כך שהם הופכים לחלק מהופעתם החיצונית למשך תקופה ארוכה, ולעיתים אף לצמיתות. בהתאם, כאשר נזקים אלה נגרמים כתוצאה מרשלנות או מחדל של רופא השיניים, הדבר מהווה עילה לתביעת פיצוי הולם. להלן נסביר על כך בהרחבה.

מתי רשלנות רפואית באה לידי ביטוי?

כאשר רופאי שיניים לא נקטו במידת הזהירות או המיומנות אשר הם נדרשו לה במסגרת הטיפול שניתן על-ידם, ובעקבות כך נגרם נזק למטופלים נזק אשר ניתן היה למנוע, הדבר עשוי להיחשב כרשלנות רפואית. מטבע הדברים, מרבית תביעות הרשלנות המוגשות (מכוח פקודת הנזיקין) נגד רופאי שיניים, מוגשות עקב נזקים הנגרמים לשיניים, החניכיים או חלל הפה. ואולם, כפי שציינו לעיל, לא פעם עלולים להיגרם למטופלים נזקים קוסמטיים כגון צלקות בפנים, שיתוק הנמשך לאורך זמן וכיו״ב. נזקים אלה דומים יותר לנזקים קוסמטיים, הנגרמים לרוב במסגרת ניתוחים פלסטיים. מדובר במקרים העלולים להיות מאתגרים יותר מבחינה משפטית, לאור כך שלעיתים עולה במסגרתם השאלה האם רופא שיניים סביר יכול היה לצפות את הנזק שייגרם. ואולם, גם כאשר מקרים אלה אינם נחשבים בתור רשלנות רפואית, עדיין עשויה להתקיים במסגרתם עילת תביעה בגין פגיעה באוטונומיית המטופלים, וזאת לאור אי יידוע מספק על האפשרות להתרחשות הנזק.

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית

דוגמה נפוצה לנזק קוסמטי העלול להיגרם עקב טיפול שיניים רשלני הוא כאשר הסאקשן (שואב רוק) בו נעשה שימוש במסגרת הטיפול, גורם למטופלים כיב בצד הפה ומותירה צלקת על פניהם. ההשפעות העשויות להיות לכך הן מרחיקות לכת, בייחוד כאשר מדובר בקטינים וצעירים, אשר גורם להם לחוסר ביטחון וירידה בדימוי העצמי. במקרים אלה הצלקות עשויות להקים עילת תביעה נוספת, בגין עוגמת נפש ולעיתים אף נזק נפשי. מעבר לכך, לעיתים הנזק אף עלול לפגוע בכושר ההשתכרות של המטופלים. כך למשל, כאשר מטופלת היא דוגמנית, אשר מראה הגוף והפנים שלה מהווים חלק מפרנסתה, צלקת הנותרת בעקבות הטיפול עלולה לפגוע בהיקף עבודתה. מקרים מעין אלה בהחלט מקימים עילת תביעה לפיצויים, ובתי המשפט עשויים לפסוק במסגרתם פיצויים המגיעים לסך של עשרות אלפי שקלים, ולעיתים אף מאות אלפי שקלים.

מקרה עדכני לדוגמה שבמסגרתו נפסקו פיצויים למטופלת בעקבות נזק קוסמטי בטיפול שיניים ניתן למצוא בפסק דין משנת 2020, שניתן על-ידי בית בית משפט השלום בבת-ים משנת 2020. התובעת עברה טיפול למילוי השפה העליונה על-ידי רופאת שיניים. כתוצאה מהשימוש בחומר המילוי נגרם לתובעת עיוות במראה הפנים ונזקים נוספים. בית המשפט קבע כי לא מדובר ברשלנות, אך על אף זאת, נפסקו לטובת התובעת פיצויים בסך 10,000 ש״ח בגין פגיעה באוטונומיה. זאת לאור כך שהרופאה לא יידעה את התובעת כנדרש על הנזקים האפשריים. מקרה זה ממחיש את נכונות בית המשפט לפסוק פיצויים גם כאשר מדובר בנזקים נדירים יחסית, אשר לא תמיד ניתן לצפות.

תביעה בגין נזק קוסמטי עקב טיפול שיניים – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית

במאמר זה הסברנו בהרחבה על האפשרות לתבוע פיצויים בגין נזקים קוסמטיים שנגרמו במהלך טיפול שיניים, דוגמת צלקות ועיוות בפנים. אם יש לכם שאלות פרטניות או צורך בכל ייעוץ או סיוע, ניתן ליצור קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין ורשלנות רפואית ממשרדנו, באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מעניק מענה וליווי משפטי מקיף בענייני רשלנות רפואית. המשרד עובד בשיתוף עם מומחים בעלי שם עולמי במגוון תחומים רפואיים, לצורך טיפול מיטבי בענייני רשלנות רפואית, המותאם לצורכי התיק הספציפי.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top