Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נזקי רכוש לאחר תאונת דרכים – מידע משפטי

Esam Odeh
Esam Odeh

לימור

משרד עו" ד מעולה עם שירות והכוונה מהטובים ביותר. זכינו ליחס, כבוד ומענה בכל עת שרצינו ובמיוחד מעורכת הדין עדי ברגר שליוותה אותנו ברגעים מאוד מתוחים והראתה מיומנות, אחריות, אכפתיות, הראתה שאנחנו לא רק עוד לקוחות וכל זה עם חיוך ושמחה על פניה.

לאחר כל תאונת דרכים יכולות להיות השלכות שונות, בין השאר נזקי גוף לאנשים המעורבים בתאונה, כן נזקי רכוש לרכבים המעורבים. הגם שמדובר באותה תאונה, אלא שקבלת הפיצוי לכל אחד מהנזקים הנזכרים, נזקי גוף לעומת נזקי רכוש לאחר תאונת דרכים, נשאב ממקורות שונים ולא מאותו חיקוק.

כפי שנכתב רבות באשר לנזקי הגוף, קבלת הפיצוי לגביהם היא מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975, כמובן בהתקיים תנאי יסוד הקבועים בחוק.

במאמר זה נתמקד בנזקי הרכוש שיכולים להיגרם לרכב ׁ("נזק פח") בעקבות מעורבותו בתאונת דרכים, מה צריך לעשות כדי לקבל את הפיצוי המגיע, מכוח איזה חוק, למי לפנות, איזה מסמכים צריך לאסוף וכו'. ברור שמדובר במהלכים הדורשים מיומנות של עורך דין המנוסה בדבר.

השאלה הביטוחית:

בטרם נעלה על הרכב, חשוב מאוד לוודא כי קיימים לפחות שני סוגים של ביטוחים: ביטוח חובה, המכסה את נזקי הגוף של הנהג והנוסעים ברכב במקרה של תאונה, וכן ביטוח צד שלישי (או ביטוח צד ג'), המכסה את נזקי הרכוש של הרכב האחר המעורב בתאונה (ולא של הרכב בו אתם נוסעים). כמובן ניתן לעשות ביטוח מסוג "מקיף", אשר מכסה את נזקי הרכוש גם של הרכב בו אתם נוהגים (ויכול גם לכסות נזקי שריפה, גניבה וכו', בהתאם לפוליסה שרוכשים).

 ביטוח חובה:

מכסה את נזקי הגוף של הניזוק ברכב בו הוא נוהג או נוסע. קבלת הפיצוי בנזק זה היא, כאמור, בהתאם לחוק הפלת"ד. על כך דנו רבות במאמרים קודמים.

ביטוח צד ג':

המדובר בביטוח המכסה את נזקי הרכוש של הרכב האחר המעורב בתאונה, והוא נכנס לתוקף רק לאחר שאנו מצליחים להוכיח כי הרכב האחר הוא האחראי לתאונה, משום שקבלת הפיצוי בגין נזקי הרכוש כאן היא מכוח עילה לפי פקודת הנזיקין (נוסח חדש), הבנויה על עיקרון האשמה והאחריות. לכן מכאן ברור כי במידה והאחריות לתאונה רובצת לפתחכם, בכולה או ברובה המכריע, כי אז לא ניתן לדרוש פיצוי על נזקי הרכוש שנגרמו לרכבכם מהביטוח של הרכב האחר.

ביטוח מקיף:

ביטוח זה מכסה את נזקי הרכב שלנו, ללא קשר לשאלת האשם, ומה שדרוש הוא רק להפעיל את הביטוח כדי שיכנס לתוקף, כמובן לאחר הגשת המסמכים הדרושים לכך ובכפוף לתשלום השתתפות עצמית (להלן). המדובר כאן בביטוח פרטי או אישי, כאשר מקור הפיצוי נשאב מחוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981. במידה ואנו מחליטים להפעיל את הביטוח המקיף, ולאחר המצאת המסמכים הדרושים, חברת הביטוח בוחנת את המסמכים, ובהתקיים כל התנאים לכך, חברת הביטוח המקיף מפצה את הניזוק על נזקי הרכוש של הרכב. במידה והאשם בתאונה הוא הרכב האחר, כי אז חברת הביטוח המקיף יכולה להגיש תביעה נגד הרכב האחר, המזיק, להחזר הכספים שהיא שילמה לרכב הניזוק, או מה שנקרא "תביעת שיבוב". תביעה מסוג זה בנויה על עיקרון האשם מכוח פקודת הנזיקין, ולכן ועל מנת שחברת הביטוח המקיף תוכל לזכות בתביעתה עליה להוכיח כי הרכב האחר הוא האשם בתאונה.נזקי רכוש לאחר תאונת דרכים

הצעדים הראשונים:

בעקבות תאונת דרכים, ובמידה ונגרם נזק רכוש, או נזק פח, לרכב שלכם, כי אז יש להודיע מיד לסוכן הביטוח שלכם, ובמידה ואין סוכן ביטוח אז להודיע לחברת הביטוח אודות אירוע התאונה. לאחר מכן יש לפנות לשמאי רכב שיכין חוות דעת אודות הנזקים שנגרמו לרכב בעקבות התאונה, כן הערכה כספית לנזק, שכוללת חלקים שיש להחליף, עבודות תיקון (פחחות וצבע), ירידת ערך, במידה ונגרמה כזו, כן אם הרכב ניתן לתיקון או שמא נגרם לו אובדן כללי (טוטלוס), או אז יש להורידו מהכביש.

צעדים שלאחר מכן:

לאחר מכן, ובמידה ואנו סבורים כי האחריות לתאונה רובצת לפתחו של הרכב האחר, יש לשלוח מכתב דרישה לחברת הביטוח (צד ג') של הרכב האחר המעורב בתאונה, ולדרוש פיצוי עבור הנזקים שנגרמו לרכב שלנו בהתאם לחוות דעת השמאי מטעמנו.

במידה וחברת הביטוח-צד ג' דוחה את דרישתנו, ואם כך אז בטענה כי מבוטחה אינו אשם בתאונה, כי אז יש להגיש תביעה כספית נגד הנהג ו/או הבעלים של הרכב האחר וכן חברת הביטוח צד ג' שלו, בעילה לפי פקודת הנזיקין כאמור, ולהוכיח כי הרכב האחר הוא האחראי לתאונה, ולכן עליו לפצות אותנו בנזקים שנגרמו לרכבנו בהתאם לחוות דעת השמאי מטעמנו. על הנתבע/ים להגיש כתב הגנה בזמן הקבוע לכך בתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט-2018. (60 ימים בסדר דין רגיל ו- 45 ימים בסדר דין מהיר), ולאחר מכן נקבע דיון בבית המשפט.

אם יש לכם שאלות נוספות או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית מעורך דין לענייני נזיקין בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top