Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה חשוב לדעת לגבי נזקי גוף לאחר תאונת דרכים?

Esam Odeh
Esam Odeh

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

לצערנו, תאונות דרכים הפכו כמעט לתופעה, מעין "מכת מדינה", והינן אף בשגרת חיינו בחברה הישראלית, גברים ונשים כאחד. חשוב מאוד לדעת את ההשלכות הגופניות שיכולות להיגרם לאחר תאונת דרכים כדי לעמוד על הזכויות שלנו. אומדן נזקי גוף לאחר תאונת דרכים חשוב במיוחד לעניין הפיצוי מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975, שלא לדבר על הטיפולים הרפואיים שצריכים לעבור וכן פניות לביטוח לאומי.

תאונה קלה, האומנם?

יש לומר כי מרבית התאונות הינן תאונות קלות, או קלות יחסית, בשונה מתאונות שמותירות נכויות באחוזים גבוהים או חלילה תאונות קטלניות, שאז הנזקים הם ברורים והקשר הסיבתי בין הנזק לבין התאונה ברור וגלוי לעין.

עם זאת, חשוב לדעת כי ישנם נזקים שרואים רק לאחר מס' שעות (מכות כחולות למשל) ויש תאונות שאין בצידן פצעים למשל או שברים או כל נזק הנראה לעין, אלא שהנזקים יכולים להיות סמויים ושאף להופיע לאחר תקופה מסוימת. לכן, מומלץ לאחר תאונת דרכים להתפנות לחדר מיון כדי לבצע בדיקה רפואית מקיפה, גם כדי לשלול פציעות חמורות יותר.

נזקי גוף לאחר תאונת דרכים

שאלת הקשר הסיבתי:

מושג מפתח וחשוב במקרים אלה היא שאלת "הקשר הסיבתי" בין התאונה לבין נזק הגוף שנגרם, דהיינו אם אותו נזק גוף לו טוען הניזוק אכן נגרם כתוצאה מתאונת הדרכים הספציפית שאירעה לו, או שמא אותו נזק גוף קשור בתאונה אחרת או תאונות אחרות ו/או במחלה שקיננה בגופו של הניזוק, או מה שנקרא "מצב קודם", ללא קשר לתאונה עצמה. יתכנו גם מקרים בהם התאונה החמירה מצב קודם, כך שהקשר הסיבתי בין התאונה לבין הנזק שהשפיעה התאונה על הניזוק הוא חלקי בלבד ואינו מלא.

ולכן, במידה ומוגשת תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף לאחר תאונת דרכים, והתובע טוען כי נגרמה לו נכות בתחום מסוים כתוצאה מהתאונה, עליו להגיש בקשה למינוי מומחה רפואי, או יותר, בד בבד עם הגשת התביעה, והמומחה אמור להתמנות ע"י בית המשפט, בהתקיים ראשית ראיה למינוי המבוקש, דהיינו בהתקיים מסמכים רפואיים שיכולים להעיד, ולו לכאורה, כי אכן יש מקום למינוי המבוקש.

היה ובית המשפט מחליט למנות מומחה רפואי, או יותר, על הצדדים לפנות למומחה ולצרף את כל המסמכים הרפואיים שברשותם, התובע יצרף כמובן את המסמכים שמכוחם הוא טוען כי נותרה לו נכות בעקבות התאונה, והנתבע/ת מצרף את המסמכים שיכולים להראות כי אותו נזק אינו קשור בתאונה הנטענת, אלא ממצב קודם, אם זה תאונות או מחלות אחרות, בעיקר מסמכים רפואיים מעברו של התובע, במידה וקיימים.

תפקידו של המומחה הרפואי הוא לבדוק את התובע, לאחר שהונח בפניו כל התיעוד הרפואי, כולל מעברו, דהיינו מסמכים רפואיים שמלפני התאונה הנטענת, ולקבוע אם נותרה לו נכות רפואית בעקבות התאונה הנדונה, בהביאו גם בחשבון את שאלת הקשר הסיבתי בין התאונה הנטענת לנזק הנטען. על המומחה הרפואי לתת חוות דעת, בה יכול לקבוע כי אכן קיים נזק בגופו של התובע, בחלק או בתחום הנטען, אך אותו נזק אינו קשור בתאונה, או קשור חלקית או באופן מלא, וכמובן יכול גם לקבוע כי לא נותרה נכות בעקבות התאונה הנטענת.

סמיכות זמנים:

מן המפורסמות כי ככל שעובר הזמן מאז קרות התאונה ולא מתלוננים על כאבים או ממצא או נזק גוף מסוים, כך גם קטן הסיכוי להכיר באותו נזק בשלב מאוחר יותר, היה ומתלוננים לאחר תקופה מאז קרות התאונה. עם זאת, חשוב להדגיש כי יתכנו מקרים בהם הנזק יתגבש ויופיע לאחר תקופה מאז קרות התאונה, ולמרות זאת הוא יוכר כקשור סיבתית בתאונה.

ישנן דוגמאות רבות לכך, אך נביא כאן דוגמא שהתפתחה לאחרונה בפסיקה והיא מחלה שנקראת "פיברומיאלגיה", שהיא מחלה ראומטית אשר גורמת לכאבים בכל הגוף, והיא יכולה להתפתח לאחר חלוף זמן מהתאונה הנטענת ולא ממש בסמוך לה.

מהי פיברומיאלגיה?

כאמור, אחד הסימנים המרכזיים של מחלת הפיברומיאלגיה הינו כאבים בכל הגוף, שיכולים להתפתח כתוצאה מטראומה או תאונת דרכים עם מכות יבשות. תסמונת הפיברומיאלגיה, המכונית בשמה העברי "דאבת" או "דאבת השרירים", המאופיינת ע"י כאבי שרירים וכאבים גרמיים מפושטים כרוניים, קישיון שרירים, עייפות, הפרעות שינה, חוסר ריכוז, נימול וכאבי ראש.

מחלה זו מופיעה בד"כ יותר אצל נשים ופחות אצל גברים. אבחון המחלה נעשה בדרך כלל ע"י דיווח של החולה על כאבים כרוניים בחלקי הגוף ובממצאים שציינו לעיל, ואבחון המחלה אינו מתבצע דרך בדיקות מעבדה או דימות, אלא שהחולים נשלחים לביצוע בדיקות שישללו מחלות אחרות, ואם נשללות המחלות האחרות אז מגיעים למסקנה שמדובר בפיברומיאלגיה.

בעבר היה קושי להכיר בכלל בקיומה של המחלה, אך בשנים האחרונות גבר אחוז ההכרה של מומחים רבים בקשר הסיבתי בין התסמונת ובין טראומה כקשורות לתאונת דרכים.

מכאן שחשוב מאוד לא לזלזל באף תאונה או פגיעה, ולפנות אחרי כל תאונת דרכים לטיפול רפואי, עדיף לחדר המיון, על מנת לבצע את הבדיקות המקיפות, לרבות צילומי דימות, גם אם עסקינן במכות יבשות, ולהיות במעקב רפואי שמא נגרמו לנו נזקי גוף שלא חשבנו עליהם, לרבות פיברומיאלגיה.

אם יש לכם שאלות נוספות או אם אתם זקוקים לעזרה משפטית מעורך דין לענייני נזיקין בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. משרדינו ממוקמים בירושלים ובתל אביב

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top