דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שינוי נוהל העסקת מבקשי מקלט בישראל – עדכון משפטי חשוב (נכון לחודש ספטמבר 2022)

אירנה רוזנברג

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

לאחרונה נקבע נוהל חדש בנושא העסקת מבקשי מקלט בישראל, האמור להיכנס לתוקף בינואר 2023. הנוהל החדש צפוי לחולל שינוי מהותי לעניין האזורים בארץ שבהם יוכלו מבקשי מקלט לעבוד, וכך גם בענפי העיסוק האפשריים עבורם. במאמר זה תסביר על הנוהל החדש ועל השלכותיו עורכת הדין אירנה רוזנברג, המתמחה בדיני הגירה לישראל במשרדנו.

שינוי נוהל העסקת מבקשי מקלט – עדכון משפטי חשוב (נכון לחודש ספטמבר 2022)

אוכלוסיית מבקשי המקלט בישראל מונה, על פי נתוני משרד הפנים משנת 2021, מעל 28 אלף איש. רובם המוחלט (כ-21 אלף מבקשי מקלט) הגיעו מאריתריאה, כ-5,000 נוספים מסודאן ומעל 2,000 ממדינות נוספות באפריקה. כ-400 מבקשי מקלט נוספים הגיעו ממדינות אחרות בעולם. ואולם, מספרים אלה אינם משקפים את תמונת המצב העדכנית. זאת לאור גל מבקשי המקלט מאוקראינה שהגיעו לישראל על רקע מצב המלחמה במדינה.

אף שרוב מבקשי המקלט בישראל מחזיקים ברישיון ישיבה זמני, המאפשר את שהייתם בישראל, המדינה הטילה וממשיכה להטיל הגבלות שונות על יכולתם לעבוד באופן חוקי. להגבלות אלה הצטרף בחודש יוני 2022 נוהל חדש של רשות האוכלוסין וההגירה אשר צפוי להיכנס לתוקף ביום 1.1.2023. הנוהל קובע מגבלות לעניין האזורים הגאוגרפיים בישראל שבהם יורשו מבקשי מקלט לעבוד, ובנוסף הוא קובע הגבלות לגבי ענפי התעסוקה בהם ניתן יהיה להעסיקם.

מהן המגבלות על העסקת מבקשי מקלט פי נוהל העסקת מבקשי מקלט החדש?

הנוהל החדש קובע כי אזרחים זרים הנחשבים לפי החוק כמבקשי מקלט, או כמי שהסתננו לישראל באופן בלתי חוקי, לא יורשו לעבוד בערי ויישובי מחוז תל אביב (תל אביב-יפו, אור יהודה, בני ברק, בת ים, גבעתיים, הרצליה, חולון, קריית אונו, רמת גן, רמת השרון, אזור וכפר שמריהו) וכן באילת, אשדוד, ירושלים, נתניה ופתח תקווה. זאת למעט אם הם יועסקו באחד מהענפים הבאים: ענף הבניין, ענף החקלאות, ענף הסיעוד המוסדי, ענף המלונאות וענף המסעדנות. לגבי ענף המסעדנות, ההיתר חל רק על מי שכבר הועסקו בתחום עד חודש יוני 2022. כלומר, לא ניתן יהיה להעסיק מבקשי מקלט חדשים בענף, לרבות מבקשי מקלט מאוקראינה שטרם החלה העסקתם קודם לכן.

האם קיימים מקרים בהם מבקשי מקלט יהיו פטורים ממגבלות נוהל העסקת מבקשי מקלט החדש?

בנוהל החדש נקבע כי הוא לא יחול על קטינים, הורים המגדלים קטינים הלומדים במערכת החינוך הישראלית ומי שגילם הוא מעל 60. מעבר לכך, הנוהל מאפשר למבקשי מקלט הטוענים לקיומן של נסיבות פרטניות אשר בגינן יש לבטל איזה מהתנאים והמגבלות הנ״ל לרישיונם, לפנות בעניינם אל מטה מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה. הפנייה יכולה להיעשות על-ידי מבקשי המקלט עצמם או בשמם. למשל, ניתן לפנות באמצעות עורך דין המייצג אותם, או מעסיקם הפונה בשמם. ואולם, מובהר בנוהל כי מעסיקים לא יוכלו לטעון לפגיעה בעסק או בפרנסה שלהם, כי אם רק להביא את טענות מבקשי המקלט עצמם. לפנייה אל מטה המינהל יש לצרף את כל המסמכים והאסמכתאות הרלוונטיים לבקשה. חשוב לציין כי על החלטת משרד הפנים בנושא ניתן לערער.

האם נוהל העסקת מבקשי מקלט החדש תקין מבחינה חוקתית?

על הנוהל החדש הוטחה ביקורת רבה, במיוחד בקרב מסעדנים ומפעילי עסקים ציבוריים באזור המרכז, אשר העסיקו מבקשי מקלט בעבודות ניקיון, תחזוקה וכד׳. רבים פנו אל שרת הפנים בבקשה לשינוי רוע הגזירה, אך עד כה טרם הוחל שינוי כלשהו בנוהל, והוא צפוי להיכנס לתוקף כמתוכנן. יש לציין כי הנוהל בא לאחר פסיקה של בית המשפט העליון, בה נקבע כי מגבלות גיאוגרפיות על מבקשי מקלט נחשבות מידתיות. על אף זאת, יש להבהיר כי פסיקה זו עסקה במגבלות ספציפיות, ולא במגבלות נרחבות, החולשות על אזורים גיאוגרפיים וענפי תעסוקה רבים. מכאן שייתכן כי בית המשפט יכריע באופן שונה, אם הנושא יובא לפתחו במקרים נוספים. משרדנו ימשיך לעקוב מקרוב אחר הנושא ולעדכן אודותיו באתר האינטרנט שלנו.

שינוי נוהל העסקת מבקשי מקלט – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני הגירה לישראל

במאמר זה הסברנו על נוהל העסקת מבקשי מקלט החדש, ועל המגבלות הגיאוגרפיות והתעסוקתיות שצפויות בעקבותיו, החל מתחילת שנת 2023. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, או צורך בכל סיוע או מענה משפטי, משרדנו זמין עבורכם. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מנוסים מאוד בייצוג מבקשי מקלט ומעסיקיהם מול משרד הפנים ובערכאות המשפטיות השונות בישראל. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה