Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נהיגה ללא ביטוח רכב – האם ניתן לקבל פיצוי כספי במקרה של תאונת דרכים? (מידע משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

האם ובאילו נסיבות ניתן לקבל פיצוי במקרים של נהיגה ללא ביטוח רכב? במקרים בהם ניתן לבסס אחריות של נהג אחר לתאונת דרכים, עשויה להיות אפשרות משפטית לתבוע את ביטוח הרכב של אותו נהג, גם בהיעדר כיסוי ביטוחי לרכב שנפגע בתאונה. כך גם במקרים מסוימים בהם התאונה נגרמה משיבוש או מפגע בכביש, ייתכן כי ניתן יהיה לתבוע את הרשויות בשל כך. ואולם, חשוב להבהיר כי נהיגה ללא ביטוח היא עבירת תעבורה אשר חשוב להימנע ממנה, וכי עשויים להיות מקרים של תאונה עצמית, ללא מעורבים, בהם לא ניתן יהיה לקבל פיצוי ללא כיסוי ביטוחי. במאמר זה יסביר על כך בהרחבה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ונזיקין ממשרדנו.

נהיגה ללא ביטוח רכב – זה עלול לקרות לכל אחד

עד כמה מוזר שזה עשוי להישמע, נהיגה ללא ביטוח רכב אמנם אינה חוקית, אך היא אינה מהווה מאורע כה נדיר. לא אחת קורה שנהגים מעורבים בתאונה ומגלים בדיעבד כי הם אינם מבוטחים. קיימות סיבות שונות לכך. אחת הסיבות המרכזיות היא שבמדינת ישראל אין חוק חובת ביטוח (בניגוד לחוק ביטוח חובה עבור נהגים). חברות הביטוח השונות הפועלות בישראל אינן מחויבות לבטח נהגים בכל מקרה שהוא, ובמקרים מסוימים הן אכן מסרבות לכך בפועל. אמנם קיים גוף שהקימה המדינה (הפול) אשר מחויב לבטח נהגים, אך הביטוח ניתן בכפוף לתשלום פרמיה גבוהה יותר, וכולל כיסוי של ביטוח חובה בלבד (כלומר, כיסוי עבור נזקי גוף בלבד, אשר אינו חל על נזקי רכוש).

לעיתים אין לנהגים את הכיסוי הביטוחי המתאים עבור התאונה שעברו. לדוגמה, רכב שעבר תאונה עצמית ומכוסה בביטוח צד ג׳ בלבד, לא יוכל ככלל לקבל פיצוי בגין נזקים שנגרמו לרכב. סיטואציה מעין זו נפוצה למדי, והיא עשויה להיגרם כתוצאה מטעות. לא פעם נהגים בטוחים כי יש להם ביטוח מתאים, ובדיעבד מתברר הפוליסה שלהם לא כללה את הכיסוי הביטוחי שאליו נזקקו. קיימים גם מקרים בהם פג תוקף פוליסת הביטוח, מבלי שהמבוטחים שמו לב לכך. תהיה הסיבה אשר תהיה, חשוב לדעת כי במקרים מסוימים עשויה להיות אפשרות לתבוע פיצויים בגין תאונה, גם כאשר אין כיסוי ביטוחי מתאים, או כיסוי ביטוחי כלשהו. להלן נפרט על כך.נהיגה ללא ביטוח רכב – האם ניתן לקבל פיצוי כספי במקרה של תאונת דרכים? (מידע משפטי)

הגשת תביעת פיצויים נגד צדדים שלישיים במקרים של נהיגה ללא ביטוח רכב

ככל שהיו מעורבים בתאונה נהגים אחרים, ניתן לבחון את האפשרות להגיש תביעת פיצויים נגד הנהגים או נגד פוליסות הביטוח שלהם. תביעה שכזו עשויה להתאפשר במקרים בהם ניתן לבסס אחריות של אותם נהגים לקרות התאונה. לדוגמה, במקרים של תאונה שנגרמה לאחר חציית רמזור באור אדום על-ידי נהג אחר, או עקיפה מסוכנת, ייתכן מאוד כי ניתן יהיה לבסס אחריות של הנהגים הפוגעים לתאונה, ובהתאם לתבוע פיצויים מהנהגים בגין נזקי התאונה שנגרמו לנפגעים.

הפיצויים בתביעות אלה עשויים להגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים, ולעיתים אף למעלה מכך. חישוב סכום הפיצויים תלוי בחומרת הנזק, וכן בהוצאות שנגרמו לנפגעי התאונה בשל הפגיעה (ובכלל זה תרופות, טיפולים רפואיים, שירותי ניידות וכיו״ב). דוגמה לכך היא פסק דין שניתן בבית המשפט העליון בשנת 2011 (ומספרו ע״א 2591/09). בפסק דין זה קבע בית המשפט העליון כי במקרה של תאונת דרכים שבה נפגע רוכב על אופנוע שנהג ללא ביטוח, הנהג זכאי לפיצוי למרות היעדר הכיסוי הביטוחי הדרוש. בית המשפט אף הדגיש כי למרות שכיסוי ביטוחי מהווה תנאי להגשת תביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, עדיין עומדת הדרך להגשת תביעת פיצויים לפי פקודת הנזיקין. בתביעות אלה, אין הגבלה על סכום הפיצויים אשר ניתן לתבוע, אך הן דורשות להוכיח כי גורם מסוים היה אחראי לנזק. בהתאם, תביעות אלה מורכבות יותר לניהול והוכחה.

כך גם עשויים להיות מקרים בהם התאונה נגרמה בעקבות רשלנות של הרשויות. לדוגמה, כאשר נפער בור בכביש אשר ניתן להוכיח כי הרשויות גרמו לו, ניתן לשקול הגשת תביעת רשלנות נגד הרשויות, לקבלת פיצוי. מקרים אלה עשויים להיות מורכבים מאוד להוכחה, מטבע הדברים. ואולם, בתי המשפט כבר קיבלו בעבר תביעות מעין אלה, ופסקו כי על הרשויות או חברת תשתיות הכבישים לפצות את נפגעי התאונה במקרים אלה. מקור נוסף לתביעות פיצויים, העשוי להיות אפשרי במקרים מסוימים, נוגע לסיטואציות בהן התאונה אירעה בדרך למקום העבודה, בדרך חזרה ממקום העבודה או במהלך יום העבודה. במקרים אלה, ייתכן כי ניתן לסווג את התאונה כתאונת עבודה, על אף שלא היה לרכב שנפגע בתאונה כיסוי ביטוחי מתאים. במקרים מעין אלה מומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ונזיקין, על מנת להעריך בצורה מיטבית את סיכויי התביעה.

מדוע עדיין חשוב להימנע מסיטואציה של נהיגה ללא ביטוח רכב בכל מחיר?

כפי שציינו לעיל, נהיגה ללא ביטוח היא עבירת תעבורה, אשר עלולה להוביל להעמדה לדין פלילי ולהטלת סנקציות כגון קנסות, שלילת רישיון ובמקרים חמורים אף עונשי מאסר. בנוסף לכך, ללא כיסוי ביטוחי לא ניתן יהיה לקבל פיצויים במרבית המקרים בהם מדובר בתאונה עצמית. כך, לדוגמה, אם נהג רכב פגע בעץ או בחזית בניין, ואין ברשותו כל כיסוי ביטוחי, ככלל לא יהיה באפשרותו לקבל כל פיצוי בגין נזק שייגרם לו, לנוסעים אחרים ברכב או לרכב עצמו. למעט במקרים מסוימים, בהם ניתן להוכיח כי התאונה נגרמה בעקבות שיבושים בכביש או כתוצאה מהתרשלות אחרת של הרשויות, לא תהיה לנהגים אפשרות לתבוע פיצויים. מסיבה זו, חשוב מאוד לדאוג לכיסוי ביטוחי מתאים, ולהיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ונזיקין בכל מקרה שבו נקלעתם לסיטואציה שבה אין ברשותכם כיסוי ביטוחי בגין תאונה שנגרמה לכם.

נהיגה ללא ביטוח רכב ותאונות דרכים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ונזיקין

במאמר זה הסברנו על האפשרויות העשויות לעמוד עבור מי שנפגעו בתאונת דרכים ואין ברשותם כיסוי ביטוחי מתאים או ביטוח רכב בכלל. לכל שאלה פרטנית או צורך בייעוץ וסיוע בנושא, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תעבורה ודיני נזיקין, ומנוסה מאוד בייצוג בהליכים משפטיים בנושא בבית המשפט ומול חברות הביטוח.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top