Skip to content

נגיף קורונה – מה יעשו מטופלים שרוצים להשאיר את העובדים הסיעודיים הזרים שמטפלים בהם?

Avatar

Joshua Pex

מה האפשרויות במקרים שבהם מטופלים סיעודיים ייאלצו להחליף את עובדי הסיעוד הזרים המטפלים בהם כעת, שעה שהתפשטות נגיף הקורונה הנרחבת מסכנת אותם במיוחד? עורך דין מומחה לדיני סיעוד ממשרדנו הכין עבורכם הסבר בדבר האפשרויות המשפטיות הקיימות, בהתאם לנהלים זמניים מיוחדים של שר הפנים, לאור השפעת התפשטות נגיף הקורונה על מטפלים סיעודיים.

משרד עורכי דין כהן, דקר, פקס, ברוש, בפתח תקווה וירושלים, מתמחה בדיני סיעוד ובעל ניסיון רב בייצוג עובדי סיעוד זרים בפני כל הערכאות בישראל.

השפעת נגיף הקורונה על אוכלוסיית המבוגרים בישראל הנזקקים למטפלים סיעודיים זרים

נגיף הקורונה שהתפרץ ברחבי העולם, וממשיך להתפשט בימים אלה, יוצר תמונת מציאות חדשה עבור כולם. אחת האוכלוסיות הפגיעות ביותר בעקבות הנגיף היא אוכלוסיית האזרחים הוותיקים בישראל. על פי המחקרים המדעיים בנושא מדובר באוכלוסיה שאחוזי התמותה בה מהנגיף הם מהגבוהים ביותר. בשל כך, הנחה משרד הבריאות את אוכלוסיית הקשישים לצמצם ככל הניתן מגע עם אחרים, מחשש להדבקתם בנגיף. ניכר כי ננקטים בשטח צעדים רבים להגנה על אוכלוסיית המבוגרים, המהווה קבוצת סיכון משמעותית. אך אין מנוס מביצוע פעולות מונעות גם מצד המשתייכים לאוכלוסיית הקשישים ויקיריהם.

התפשטות נגיף הקורונה והשפעתה על מטפלים סיעודייםמעמדם החוקי של עובדי סיעוד זרים

חרף ההנחיות לצמצום מגע עם אוכלוסיית הקשישים מחשש לסכנם בהדבקה, רבים מקרוביהם שואלים עצמם בימים אלה כיצד בכל זאת הם יוכלו להגן על יקיריהם. עבור משפחות רבות בישראל, מי שאמונים על כך הם העובדים הזרים. כידוע, עובדי סיעוד זרים בישראל הם בעלי אשרת עבודה (ויזה) זמנית בישראל. ככלל, התקופה המקסימלית הקבועה בחוק לשהותם של עובדי סיעוד זרים בישראל היא עד 63 חודשים. כך קובע חוק הכניסה לישראל. עולה השאלה מה באפשרותם של מטופלים ומשפחותיהם לעשות למען שמירה על עובדי הסיעוד הנוכחיים שמטפלים בהם, כדי לא לסכנם באמצעות החלפת מטפליהם במטפלים חדשים שעולה חשש כי ידביקו אותם.

דרכים להארכת אשרות (ויזות) העובדים הסיעודיים בעקבות משבר הקורונה

ביום 16/03/2020 פורסמו הנחיות עדכניות מטעם משרד הפנים למתן הקלות למטופלים סיעודיים בעלי היתר הנזקקים לסיוע של עובד זר. 

ראשית, אפשרות העסקה של עובד זר אשר לא הועסק במשך למעלה מתשעים (90) ימים. בתקופה זו על מנת לסייע לאוכלוסיית הקשישים ובעלי מוגבלויות אשר זכאים למטפל סיעודי, יתאפשר להם לקלוט לעבודה אצלם עובדים זרים אשר לא הועסקו גם מעל 90 יום, זאת על מנת להקל על מציאת מטפלים סיעודיים, לאור הירידה במספר המטפלים, עקב איסור כניסת זרים לישראל, מאז יום 12/03/2020.

שנית, מטופלים סיעודיים המחזיקים בהיתר העסקה פנוי, אשר זקוקים לעזרה של מטפל/ת, יוכלו בתקופה זו להעסיק באופן זמני עובדים זרים הנמצאים בישראל בין 52 ל- 63 חודשים (זאת למרות שאין להם עובד זר קבוע השוהה בחו"ל). ההעסקה תאושר עד לתום תקופת ההעסקה של העובד/ת הזר, כלומר: 63 חודשים.

שלישית, מטופלים אשר מעסיקים כרגע עובד זמני מחליף, אשר מועסק באופן זמני כמחליף של עובד קבוע, הנמצא בחו"ל כרגע ולא יכול לשוב לישראל עקב הנחיות משרד הפנים, יוכלו להמשיך להעסיק את העובד הזמני, עד לשובו של העובד הקבוע מחו"ל. ההעסקה תאושר עד לתום תקופת ההעסקה של העובד הזמני, 63 חודשים, בתנאי שתועבר הודעה על הארכת ההעסקה על ידי הלשכה הפרטית.

ערעור כנגד החלטות משרד הפנים בנושא אשרות לעובדים זרים בתחום הסיעוד

חשוב לזכור כי על החלטת משרד הפנים בבקשות למתן היתרים או אשרות עבור עובדים זרים ניתן להגיש ערעור פנימי וגם ערר לבית הדין לעררים. ואף על החלטת בית הדין לעררים קיימת זכות ערעור בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. כך, עשויים מקרים מעין אלה להיבחן על-ידי ערכאות שיפוטיות.

צרו קשר עם  עורך דין מומחה לדיני סיעוד

אם אתם או היקרים לכם זקוקים לייעוץ וליווי משפטיים בנושא השפעת התפשטות נגיף הקורונה על מטפלים סיעודיים העובדים עמם, נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת. אנו מתמחים בתחום עובדי סיעוד ובהסדרת מעמדם החוקי בישראל מול הרשויות והערכאות המשפטיות השונות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

décision

ייעוץ משפטי http://lawoffice.org.il/: 03-3724722

          055-9781688

רחוב עמל 37 פתח תקווה 4951337 ישראל, http://lawoffice.org.il/office@lawoffice.org.il

צרו קשר

Scroll To Top