Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הארכת אשרה בישראל לאזרחים זרים שחוששים לצאת מישראל בעקבות נגיף הקורונה

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

חרף ההגבלות שהוטלו על כניסת אזרחים זרים לישראל עקב התפשטות נגיף הקורונה, נותרו אזרחים זרים רבים השוהים בישראל כעת, חלקם כתיירים וחלקם כעובדים זרים. כיצד באפשרותם להאריך את שהותם בנסיבות הייחודיות שנוצרו כעת? על הקורונה והארכת ויזה בישראל נפרט במאמר זה.

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב וירושלים, בעל מומחיות לענייני הגירה וניסיון בייצוג אזרחים זרים המבקשים להאריך את שהותם בישראל.

משבר הקורונה ממשיך לפקוד את ישראל והעולם בימים אלה, ומצריך התמודדות עם דילמות לא פשוטות אשר מעולם לא עלו בעבר. לדוגמה, ישנם לא מעט אזרחים ממדינות זרות השוהים כעת בישראל, כאשר חלקם נאלצים להישאר בישראל עד תום המשבר. ניתן להעלות על הדעת סיבות שונות שעשויות לגרום לכך, כגון: מצב לא בטוח במדינת המוצא של האזרחים (ואולי אף סגירת הגבולות של אותה מדינה, כפי שנעשה במרבית מדינות העולם); חשש מסיכונים בריאותיים הכרוכים בשהייה בשדות תעופה ובמטוסים; היעדר טיסות זמינות צורך להישאר עם משפחה ומכרים אשר נדבקו במחלה או שוהים בבידוד; וכן הלאה, סיבות שבגינן יבקשו אותם אזרחים להמשיך לשהות במדינת ישראל עד יעבור זעם. 

סוגי אשרות (ויזות)

חוק הכניסה לישראל מבחין בין סוגי אשרות (ויזות) עבור אזרחים זרים. הנפוצה מבין הוויזות היא ויזת תייר, אשר מוענקת לתקופה של עד 3 חודשים. חשוב להבחין בין מדינות שאזרחיהן נדרשים להגיש בקשה מראש לוויזה (דוגמת תאילנד, טורקיה ובוסניה והרצגובינה) ובין מדינות שאזרחיהן פטורים מבקשת ויזה מראש ומפורטות בצו הכניסה לישראל (הרשימה כוללת, בין היתר את הפיליפינים, דרום קוריאה ומרבית מדינות אירופה). קיימת גם ויזת מעבר, לאזרחים זרים המטיילים ליעדים אחרים דרך ישראל, והיא מוענקת לתקופה של עד 5 ימים. ולצד זאת קיימת גם ויזת עבודה שהינה ארוכה יותר, ונועדה עבור עובדים זרים. נדרש כי ויזת עבודה תוסדר מראש, וככלל לא ניתן להגיע לארץ עם ויזת תייר ולהמירה בוויזת עבודה.  

הקורונה והארכת ויזה בישראל

הארכת אשרות (ויזות) עבור אזרחים זרים הנמצאים בארץ

חוק הכניסה לישראל שהזכרנו לעיל מסמיך את שר הפנים להאריך את הוויזות לפי סוגיהן. כאשר מדובר בוויזת מעבר, ניתן להאריכה לתקופות מצטברות של עד 10 ימים. ויזת תייר (אשרה מסוג ב/2) ניתן להאריך לתקופות מצטברות של עד שנתיים, על פי חוק, אולם בפועל בדרך כלל וללא סיבה מוצדקת, תיירים לא מקבלים אשרה ליותר מ- 3 חודשים. ויזת עבודה ניתנת להארכה לתקופות מצטברות של עד 5 שנים, ובמקרה של עובדי סיעוד – לעתים אף לתקופות ממושכות יותר (ראו מאמר נוסף שנכתב בנושא זה).

שיקול הדעת של שר הפנים הוא רחב, וקיים נוהל המסדיר את הליך בחינת הבקשה להארכת ויזת תייר. במסגרת זאת נקבעו תנאים ודרישות סף להגשת הבקשה, כגון הימצאות דרכון זר בתוקף ל-6 חודשים לפחות, חובת נוכחות אישית בעת הגשת הבקשה וצירוף מכתב הסבר המפרט את הנימוקים לבקשה (בצירוף מסמכים התומכים בה). 

הליכי ערעור כנגד החלטות משרד הפנים – הארכת אשרת שהייה בישראל

אם הבקשה להארכת אשרת תייר סורבה, אזי ניתן להגיש ערר פנימי אל מנהל/ת הלשכה, כנגד החלטת הסירוב. אם הערעור הפנימי גם הוא נדחה, תמיד אפשר להגיש ערר לבית הדין לעררים, במקרים של סירוב הערעור. במסגרת הערר יבחן בית הדין את סבירות ההחלטה ויכריע האם לדעתו יש לשנותה. אף על החלטת בית הדין לעררים ניתן לערער בזכות בפני בית המשפט לעניינים מינהליים. 

בחינת מקרים שנדונו בפני אותן ערכאות בחודשים האחרונים מעלה כי קיימת נכונות להתערב במקרים שונים, כך שעשויה להימנע הרחקת אזרחים זרים בעקבות משבר הקורונה. כך למשל, בהחלטת ביניים שניתנה בבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב, אושרה בקשה של אזרחית זרה הפועלת להסדרת מעמדה בישראל עם בן זוגה הישראלי, בכפוף להפקדת ערובה מצדה. 

צור קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד חוקי של אזרחים זרים

במידה ואתם אזרחים זרים השוהים בישראל ומעוניינים להאריך את שהותכם, או מכירים אזרחים זרים אשר מבקשים לעשות זאת, נשמח לעזור. למשרדנו ניסיון רב בדיני הגירה ובהסדרת מעמד חוקי של תיירים ועובדים זרים בישראל, בייצוגם מול הרשויות והערכאות השונות ובמציאת פתרונות יצירתיים עבורם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top