דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

משטרת ההגירה – שהות לא חוקית, סמכות ודרכי פעולה

Joshua Pex

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

משטרת ההגירה (או בשמה הרשמי "מינהל אכיפה וזרים") היא חלק מרשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים. היא אמונה על אכיפה של שהייה לא חוקית בישראל, על חקירות בנושא העסקה לא חוקית, איסוף מודיעין ואיתור שוהים בלתי חוקיים. מעטים מכירים לעומק את משטרת ההגירה, סמכויותיה ומגבלותיה. עו״ד מומחה לדיני הגירה ממשרדנו יעשה סדר בדברים ויסביר להלן מה חשוב לדעת בנושא.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום ההגירה לישראל. עורכי הדין ממשרדנו עוסקים באופן שוטף בנושאים כגון: הסדרת מעמד בישראל, אשרות עבודה למבקשי מקלט, זכויות מבקשי מקלט וסיוע במימושן, ייצוג מול רשות האוכלוסין והערכאות המשפטיות השונות ועוד.

משטרת ההגירה - שהות לא חוקית, סמכות ודרכי פעולה

מהי משטרת ההגירה?

בישראל חיים כיום מאות אלפי עובדים זרים. רובם בעלי היתר לשהות ולעבוד בישראל. עם זאת, כמה עשרות אלפים מתוכם שוהים בישראל שלא כחוק. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה משנת 2019 (הנתונים השנתיים העדכניים ביותר שפרסמה הרשות נכון למועד כתיבת שורות אלה) מדובר על כ-102 אלף עובדים חוקיים, וכ-17 אלף עובדים שאינם חוקיים. הגוף הרשמי והעיקרי האחראי על פעולות אכיפה נגד שהות והעסקה לא חוקית בישראל הוא לא משטרת ישראל הכללית. למעשה מדובר במשטרת ההגירה של רשות האוכלוסין וההגירה, המוכרת יותר בשם מינהל אכיפה וזרים

במינהל פועלים כ-300 פקחים, אנשי מודיעין וחוקרים. לפקחים יש סמכויות מעצר, בדומה לשוטרי משטרת ישראל. מדובר למעשה בזרוע ביצועית של רשות האוכלוסין והגירה. המינהל מחולק מבחינה גיאוגרפית ל-4 מרחבים: מרחב תל-אביב; מרחב מרכז וירושלים (הממוקם בנתב״ג); מרחב צפון (הממוקם בחיפה); ומרחב דרום (הממוקם בעומר). הציבור הרחב אינו מכיר לעומק את סמכויות המינהל, ואף לא תמיד ברור מה הזכויות של אזרחים זרים או מעסיקיהם מול משטרת ההגירה. לכן, מצאנו לנכון להסביר על כך בהרחבה במאמר זה.

מהם תפקידי משטרת ההגירה?

בתור הזרוע הביצועית של רשות האוכלוסין וההגירה, המינהל מסייע לרשות לאכוף שהות בלתי חוקית בישראל. בנוסף, המינהל אחראי על אכיפת העסקה לא חוקית. לצורך כך המינהל מפעיל פקחים וחוקרים המוסמכים לפעול משטרתית נגד מהגרים לא חוקיים ומעסיקיהם. תפקידים נוספים של המינהל הם טיפול בבקשות מקלט בישראל, טיפול בכניסה לא מבוקרת לישראל ואכיפת סחר לא חוקי בבני אדם. 

מה סמכויות ודרכי הפעולה של משטרת ההגירה?

מלבד החלוקה הגיאוגרפית ל-4 מרחבים, עליה הסברנו לעיל, משטרת ההגירה מחולקת למספר זרועות ואגפים. זרוע האכיפה של המינהל פועלת באמצעות פקחי שטח. לפקחים יש סמכויות דומות לאלה של שוטרי משטרת ישראל במסגרת מילוי תפקידם. בנוסף, למינהל יש זרוע חקירות, הפועלת לאיתור העסקה לא חוקית, בעיקר מול מעסיקים. כמו כן, למינהל יש זרוע מודיעין, האחראית על איסוף מידע והפעלת מקורות לאיתור זרים לא חוקיים וביקורת גבולות.

ואולם, המינהל פועל לא רק כמשטרת הגירה, אלא מחזיק גם בסמכויות פקידותיות ואף בסמכויות השמורות לשירות בתי הסוהר. המינהל אחראי על יחידת RSD העוסקת בבחינת בקשות מקלט בישראל. זאת בכפוף לחברותה של מדינת ישראל באמנה בדבר מעמד פליטים של האו״ם משנת 1951. הסברנו על נושא זה בהרחבה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

מעבר לסמכות לבחון בקשות מקלט, היחידה מטפלת גם בעידוד עזיבה מרצון של שוהים בלתי חוקיים, ומסייעת ביציאה מהארץ ולעיתים אף במענקים כספיים לשם כך. בנוסף, המינהל מפעיל יחד עם שירות בתי הסוהר את מתקני השהייה בישראל לשוהים בלתי חוקיים (חולות וסהרונים בדרום הארץ, וגבעון הממוקם בלוד).

מהם גבולות הסמכות של משטרת ההגירה?

כפי שניתן להבין, למינהל אכיפה וזרים בישראל יש סמכויות רבות. עם זאת, חשוב לדעת כי סמכויות אלה אינן בלתי מוגבלות. על פקחי ועובדי המינהל לשמור על זכויות האזרחים הזרים והמעסיקים אשר הם פועלים מולם. אם הדבר לא נעשה, ניתן לערער על כך. ואכן, לא פעם מבקר בית המשפט את המינהל על אופן פעולותיו. למשל, בפסק דין חשוב משנת 2017, ביקר בית המשפט העליון את האופן שבו פועל המינהל להרחקת זרים מישראל למדינות שלישיות. 

בפסק הדין נקבע כי כאשר לא מוכח כי המדינה השלישית בטוחה וכי מתקיימים התנאים הנדרשים להרחקה, לא ניתן לראות באי הסכמה של זרים להרחקה לאותה מדינה כאי שיתוף פעולה מצידם, המצדיק להחזיקם במתקני שהייה. פסק הדין ממחיש את החשיבות שבשמירה על זכויות זרים השוהים בישראל, ואת גבולות הסמכות של משטרת ההגירה, הנתונה לביקורת מערכת המשפט. אם נקלעתם בעצמכם לפעולות אכיפה מצד משטרת ההגירה, חשוב שתתייעצו על כך עם עורך דין מומחה לדיני הגירה, על מנת לשמור על זכויותיכם.

סיוע משפטי לזרים ומבקשי מקלט בישראל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

בכל שאלה או צורך בסיוע מול משטרת ההגירה, ניתן לפנות אל עורך דין ממשרדנו, המתמחה בתחום ההגירה לישראל ומנוסה בייצוג משפטי מול הרשויות השונות ובתי המשפט בישראל. ניתן ליצור קשר עם עורך דין ממשרדנו באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה