Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מקור שם המשפחה דה קוסטה – זכאות דרכון פורטוגלי

Jonathan Gavrielov

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

מקור שם המשפחה דה קוסטה מגיע מפורטוגל וספרד. בשם זה נקראות מספר עיירות הממוקמות באי האיברי. עם זאת, כפי שנראה במאמר – יהודי פורטוגל בחרו להשתמש בשם עקב שכיחותו באוכלוסייה הפורטוגלית במהלך ימי הביניים. פירוש השם המילולי הוא "מהחוף". יהודים או צאצאי יהודים אשר נושאים או נשאו בעבר את השם זכאים לקבלת דרכון פורטוגלי.

משרדנו מתמחה בהוצאת אזרחויות זרות. במשרדנו קיימת פרקטיקה מפותחת ומטופחת של אזרחויות אירופה השונות כגון: אזרחות צרפתית, הולנדית, פולנית, רומנית וכמובן פורטוגלית. משרדנו עזר לאלפי מועמדים לקבל את האזרחות הפורטוגלית בזכות ניסיון רב ומקצועיות שנרכשה לאורך שנים.

מקור שם המשפחה דה קוסטה – זכאות דרכון פורטוגלי

מקור שם המשפחה דה קוסטה – זכאות דרכון פורטוגלי

שם המשפחה דה קוסטה היה מצוי בין יהודי פורטוגל בסוף ימי הביניים. כאן למעשה אנו מדברים על מגורשי ספרד, שהגיעו לחיות בצילה של הממלכה הפורטוגזית אחר שגורשו מספרד. אולם, גם בפורטוגל הורע מצב היהודים וזאת שוב עקב השפעות של ממלכת ספרד. תחת זאת נאלצו פעם נוספת לחיות כאנוסים.

אנוסי פורטוגל רחשו שנאה עמוקה לאומה הספרדית על כל שעוללה להם. זאת יחד עם התערבותה בצמרת המלוכה הפורטוגלית – מעשה שהוביל לגירוש יהודי פורטוגל רק חמש שנים לאחר גירוש ספרד.

כאשר הגיעו לפורטוגל החליטו לאמץ שמות משפחה מקומיים על אלו הספרדיים שהביאו מבית. זו הסיבה שחלק לא מבוטל מהם בחר בשמות כדוגמת קוסטה, אקוסטה ודה קוסטה (לעניינינו).

בפורטוגל השתדלו האנוסים לשמור על פרופיל נמוך. זאת עקב העובדה שהתושבים הנוצרים שנאו את הקונברסוס (מתנצרים חדשים) בשל לקיחת חלק מרכזי בתחום המסחר, ובגלל היותם מעורבים באופן בולט בכלכלה המקומית ובמקצועות מנהלתיים בכירים.

הנוצרים המקומיים חשדו תכופות בקונברסוס, וייחסו אותם כבוגדניים ואת דתם להעמדת פנים ללא כוונה נוצרית כנה. זאת הסיבה שלא פעם נשטפו ההמון שנאה מפי נזירים קתולים ויצאו בגלים לרחובות במטרה לטבוח כופרים.

משום כך, לא הותירו לאנוסים ברירה אלא לעזוב את פורטוגל ולחפש בית במקום אחר. השם קוסטה במהלך המאה ה-16 ובמיוחד ה-17 ואילך היה שם יהודי נפוץ. אפשר להבחין בו בנקל במספר רב של ערים מרכזיות בעולם. לערים אלו היגרו בחשאי האנוסים בקבוצות קטנות לאורך של למעלה ממאה שנים, על מנת שלא להיתפס בידי השלטונות הפורטוגליים.

לפניכם רשימה קצרה של ערים אשר בהן נכח שם המשפחה דה קוסטה. נושאי השם ברוב הגדול של המקרים היו אנשים בעלי השפעה ומוכרים באוכלוסייה בה גרו. הנה כמה דוגמאות לשכיחות השם בזמנים שבין המאות ה-16-19: אמסטרדם, איזמיר, המבורג, מידלבורג (הולנד), ליבורנו, רסיפה, לונדון, בורדו, פאריז, קוראסאו, ג'מייקה, ליסבון, פורטו, אבורה, ברגנזה, טוניס, האיים האזוריים (בקרבת פורטוגל) ועוד.

לאורך הדורות עמדו אישים וידוענים בעלי השפעות מכריעות שנשאו את שם המשפחה בצורותיו השונות כפי שהובאו לעיל. הנה כמה שמות של מפורסמים יהודים צאצאים לאנוסי ספרד ופורטוגל שנשאו את שם המשפחה:

מפורסמים בעלי השם דה קוסטה

אוריאל דה קוסטה (1585-1640) – אנוס פורטוגלי שהגיע בנעוריו להולנד הליברלית. היה אחד ממבשרי הנאורות של העת החדשה. רעיונותיו המקוריים שקיפלו בתוכם מחשבות על ליברליזם אנושי-אוניברסלי, חלחלו לשכבות העליונות בארץ השפלה ותרמו להתפתחותה של הקוסמופוליטיות ההולנדית באותה עת.

יצחק דה קוסטה (1798-1860) – נולד באמסטרדם למשפחה אמידה ובעלת ייחוס. אמו רבקה ריקרדו הייתה אחותו של אחד מארבעת הכלכלנים המשפיעים של העולם המערבי – דוד ריקרדו. אביו דניאל דה קוסטה היה סוחר נודע בעיר. יצחק דה קוסטה היה איש אשכולות ובעל דוקטורטים בתחומי עריכת דין ופילוסופיה. בנוסף היה משורר, תאולוג, מנהל סמינר ללימודים נוצריים (התנצר) ואחד ממנהיגי המפלגה הרפורמית-אורתודוקסית.

קתרין דה קוסטה (1679-1756) – ציירת אנגליה ובתו של פרננדו מנדז – רופאו האישי של מלך אנגליה צ'ארלס השני. קתרין דה קוסטה נודעה בהיותה האומנית האנגליה הראשונה ממוצא יהודי. זאת יחד עם היותה האישה היהודייה הראשונה שעבודותיה שרדו מהתקופה הנזכרת.

סולומון דה קוסטה אטיאס (1690-1769) – מייסד האוסף העברי-יהודי במוזיאון הבריטי. צבר הון נכבד כברוקר והפך לאישיות נודעת בדעותיה הליברליות – זה הן בפן היהודי והן בנוצרי.

משפחת דה קוסטה הייתה משפחה של סוחרים, ציירים, סופרים, חברי פרלמנט ושדלנים רחבה. כיום רוב בעלי שם משפחה זה הם נוצרים. עם זאת, בין ואתם בעלי קשר אפילו רחוק לשם המשפחה, פירושו כי אתם זכאים לדרכון פורטוגלי, זה בין ואתם יהודים או נוצרים כנזכר.

מטרת המאמר היא לטעון כי במידה וגם אצלכם קיים קשר לשם המשפחה, משמעו שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי. ובלבד אם קיים קשר יהודי במשפחה שלכם בעבר. התהליך לקבלת דרכון פורטוגלי-אירופי ייעשה בשילוב עבודת גנאלוגיה, שתיקח חלק על ידי גנאלוגים מומחים אשר עובדים במשרדנו. הגנאלוג יעקוב דור אחר דור עד שיגיע לאב/אם הספרדי/ה אשר עליו/ה יתבסס הדוח.

הדוח יפרט באופן נהיר ועל סמך מקורות רשמיים את השושלת של הלקוח, כך שיוכיח באופן מובהק את הקשר שבין הלקוח ובין בן המשפחה הספרדי בעבר שנשא את שם המשפחה. את הדוח אנו נשלח לקהילה היהודית שיושבת בפורטו, במטרה לקבל את מכתב ההמלצה שהינו אשרור פורמלי לזכאותכם. למידע נוסף צרו קשר עמנו דרך הטלפונים המופיעים מטה או באמצעות הדוא"ל.

צרו קשר – דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד – מקור שם המשפחה דה קוסטה

זכאות דרכון פורטוגלי עבור צאצאי מגורשי ספרד והאנוסים. מקור שם המשפחה דה קוסטה מצביע במקרים לא מעטים על מוצא יהודי פורטוגלי. אם גם אצלכם ישנו קשר לשם המשפחה וידוע לכם על עבר יהודי, אנו נשמח לעזור גם לכם כמו המוני לקוחות אחרים להשיג את הדרכון המבוקש.

מקור שם המשפחה דה קוסטה

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected]

צרו קשר

Scroll To Top