מי זכאי לקבל מעמד מטעמים רפואיים בישראל? איזה מעמד מקבלים במקרה חירום רפואי ואיך מגדירים מצב חירום כזה? האם מי שהגיע לישראל לצרכי טיפול רפואי רשאי לעבוד בארץ?

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בייצוג מול משרד הפנים, בקשות מקלט, קבלת אשרות, ויזות לישראל ומעמד חוקי בישראל. במאמר זה נפרט כיצד ניתן לקבל מעמד בטעמים רפואיים בארץ ומה הם תנאי אשרה רפואית.

מה היא ההגדרה של מעמד מטעמים רפואיים?

מעמד מטעמים רפואיים בישראלישנן שני הגדרות נפרדות אליהן יתייחס מאמר זה. מצד אחד, ישנה ההגדרה הרשמית של מעמד עקב "מצב חירום רפואי". מעמד זה מונע גירוש של שוהה בישראל, לרבות שוהים בלתי חוקיים, זאת מטעמים רפואיים.

מצד שני, ישנם אזרחים זרים אשר מבקרים בישראל לצרכי טיפול רפואי. אין אשרה מיוחדת למבקרים אלו, אשר נכנסים לישראל עם אשרת ב\2, תייר. אם זאת, גם להם ישנם לעתים צרכים מיוחדים.

מהו "מצב חירום רפואי" אשר מונע גירוש מבקש מקלט?

על פי חוק זכויות החולה "מצב חירום רפואי" מתאר "נסיבות שבהן אדם מצוי בסכנה מיידית לחייו או קיימת סכנה מיידית כי תיגרם לאדם נכות חמורה בלתי הפיכה, אם לא יינתן לו טיפול רפואי דחוף". אם אזרח זר שוהה בישראל, כולל שוהה בלתי חוקי, נמצא במצב חירום רפואי, ויש בידיו מסמכים רפואיים המעידים על כך, לא ניתן להרחיקו מהארץ. במהלך תקופת הטיפול הרפואי הדחוף יקבל המטופל רישיון ישיבה זמני מסוג ב\2.

מהרגע בו לא נשקפת סכנה לחיי השוהה, או כאשר תסורב בקשתו, יתבקש לעזוב את ישראל תוך 14 יום. עם זאת, לעתים (גם כאשר לא מדובר במצב חירום), יקבל השוהה 30 או אף 90 יום, על פי הנסיבות, על מנת לסיים טיפולים, להצטייד בתרופות, ולהתכונן ליציאה מהארץ.

יש להדגיש שמניעת גירוש עקב מצב חירום רפואי אינו שווה ערך למעמד מטעמים הומניטאריים או בקשת מקלט. מעבר לכך – אין אפשרות להגיש בקשה בו זמנית הן למניעת גירוש מטעמים רפואיים והן לקבלת מעמד בארץ מסיבות אחרות.

מה לא נחשב למצב חירום רפואי?

מחלה כרונית שאינה מעמידה את המבקש בסכנת חיים מיידית. כך לדוגמא, חולי איידס או סרטן עשויים להיות מורחקים למדינות עולם שלישי, גם במידה ולא יוכלו להמשיך בטיפול במחלתם במדינות אלו.

שיקולים כלכליים גם אינם נחשבים למצב חירום אשר ימנע הרחקה מהארץ. במידה והחולה יתקשה למצוא טיפול למחלתו או שהטיפול יהיה מחוץ להישג ידו מסיבות כלכליות בארץ המוצא, הדבר לא ייחשב לשיקול רלוונטי.

מה בנוגע למבקרים בישראל לצרכי טיפול רפואי?

מי שמגיע לישראל כדי לקבל טיפול רפואי מקבל אשרת ב\2 לתייר. במידה ולצרכי הטיפול יש צורך להישאר בארץ מעבר לתוקפה של האשרה, ניתן לפנות למשרד הפנים על מנת להאריכה.

משרדנו מציע ליווי עורך דין מומחה לתחום הגירה לישראל בפנייה למשרד הפנים למבקרים אשר אינם דוברים עברית או אנגלית.

האם מבקר מטעמים רפואיים יכול לעבוד בישראל?

לבעלי ויזת ב\2 לתיירים אין אפשרות חוקית לעבוד בישראל, גם במידה ואין באפשרותם לשלם על בטיפול שנמשך זמן רב ללא הזכות לעבוד.

כיצד לוודא שלא אגורש מהארץ כבמבקר לצרכי טיפול רפואי?

לעתים, מבקרים אשר מגיעים לישראל בהתראה קצרה או מספר רב של פעמים בשנה, נתקלים בחשד פקידי ביקורת הגבול. כידוע, הפקידים אינם נדרשים להוכיח כי המבקר מתכנן לעבוד בישראל באופן לא חוקי. עצם החשד ה"סביר" יכול לגרום להרחקה מהארץ וסירוב כניסה אוטומטי למשך כ-10 שנים.

עם זאת, קציני ביקורת גבולות אכן מוכנים להתחשב בצרכי מבקרים חולים. כמו כל מבקר אחר, יש להכין מראש לו"ז שהייה, כרטיס חוזר, ולהיות מוכנים לתת הסבר רגוע ומשכנע לסיבות כניסתכם לארץ.

צרו קשר עם מומחי הגירה לישראל

משרד עורכי הדין כהן, דקר, פקס, ברוש מתמחה בנושאי כניסה, ויזות, קבלת אשרות, ומעמד בישראל. במידה ויש למנוע את גירושכם עקב מצב חירום רפואי, אתם צריכים עזרה בהארכת האשרה, או שסורבה כניסתכם לארץ, נשמח לעזור. קבעו פגישה מול עו"ד הגירה בפתח תקווה או בירושלים, או בטלפון \ מייל מטה.

מעמד מטעמים רפואיים

: 03-3724722

        055-9781688

 : office@lawoffice.org.il