דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מס על זכייה בהליכי תביעה ייצוגית

Michael Decker
Michael Decker

האם נדרש תשלום מס בגין זכייה בהליכי תביעה ייצוגית? כאשר תביעה ייצוגית מתקבלת או מסתיימת בהסכם פשרה, עשוי להיפסק לתובעים המייצגים גמול בגין ניהול התביעה. ככלל, גמול זה יחויב במס הכנסה ומס ערך מוסף (מע״מ). גובה המס שיוטל על הגמול יהיה תלוי בסכום הגמול שייפסק לתובעים, ומע״מ יוטל בשיעור מלא על סכום הגמול. חשוב כי מגישי תביעה ייצוגית יהיו מודעים לכך ויפעלו בהתאם. על כך ועוד יסביר במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לתביעות ייצוגיות ודיני מסים.

מס על זכייה בהליכי תביעה ייצוגית

מהי תביעה ייצוגית וכיצד היא מנוהלת?

תביעה ייצוגית היא הליך משפטי ייחודי ומורכב, במסגרתו מוגשת תביעה בשם קבוצה גדולה של תובעים. תביעות ייצוגיות עשויות להיות מוגשות בגין מגוון רחב של תחומים משפטיים, לרבות דיני צרכנות (דוגמת מקרים של מכירת מוצרים פגומים או מכירת מוצר או שירות במחיר מופרז), דיני עבודה, דיני נזיקין (אפליה), נגישות לבעלי מוגבלויות ומפגעים סביבתיים. התביעה מנוהלת על-ידי תובע מייצג או מספר תובעים מייצגים. הליך התביעה שונה מתביעה רגילה, בכך שנדרש לאשר את ניהול התביעה כתביעה ייצוגית, לפני שהתביעה תידון של עניין.

במקרים רבים תביעה ייצוגית מסתיימת בהסכם פשרה אליו מגיעים הצדדים, לפני מתן פסק דין סופי בתביעה, ולעיתים אף לפני אישור התביעה כייצוגית. במסגרת זאת, נוטים בתי המשפט לפסוק גמול לתובעים המייצגים, בגין ניהול התביעה. הגמול נועד לתמרץ את התובעים המייצגים לנהל את התביעה בצורה מיטבית עבור כלל חברי הקבוצה, והוא עשוי להגיע לסכומים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים. לא רבים מודעים לכך, אך זכיה בגמול זה חייבת במס. להלן נסביר על כך בהרחבה.

בית המשפט העליון הכריע – זכייה בהליכי תביעה ייצוגית תחויב בתשלום מס הכנסה

עד לפני כעשור, הייתה קיימת מידה רבה של חוסר ודאות באשר לסוגיית המיסוי של זכייה בתביעות ייצוגיות. מצב דברים זה השתנה בפסק דין של בית המשפט העליון משנת 2012 (שמספרו ע"א 1834/07 חיים קרן נ׳ פקיד שומה גוש דן). בית המשפט העליון אישר בפסק הדין קביעה של רשות המסים, לפיה יש לחייב זכייה בגמול בגין ניהול תביעה ייצוגית במס הכנסה. במסגרת פסק הדין, ערער תובע אשר הגיש תביעה ייצוגית נגד חברת סלקום, וזכה במסגרתה בגמול בסך כ-600 אלף ש״ח, על החלטת רשות המסים לנכות מס הכנסה בגין סכום זה.

בית המשפט העליון פסק כי התובע המייצג ממלא תפקיד מעין-יזמי במסגרת ניהול התביעה. בהתאם, הזכייה בתביעה אינה מהווה ״מתת שמיים״, אלא נושאת בחובה אופי עסקי-מסחרי. בהתאם לכך, נקבע כי יש לראות בגמול התובע כהכנסה החייבת במס. יצוין כי בית המשפט הוסיף כי עשויים להתקיים מקרים בהם יתעורר ספק לגבי תכלית חוק המס, ובהתאם יהיה צורך לפרש את דבר החקיקה לטובת מי שהמס מוטל על הכנסותיו (הנישום). ואולם, נקבע כי אין זה המקרה בעניינו של המבקש. בהתאם, הכלל הפך להיות זה שנקבע בפסק הדין, ולפיו גמול שנפסק בתביעות ייצוגיות מחויב במס הכנסה. גובה המיסוי תלוי בגובה הזכייה, ונפסק בהתאם למדרגות שנקבעו בפקודת מס הכנסה.

הטלת מע״מ בשיעור מלא על גובה הזכייה

בהמשך להחלטת מס הכנסה לגבי מיסוי גמול שנפסק לתובע בתביעה ייצוגית, ואישורה על-ידי בית המשפט, ניתנה החלטה מחייבת גם לגבי חיוב גמול זה במס ערך מוסף (מע״מ). בהחלטת מיסוי מספר 1592/17 נפסק כי יש להטיל מע״מ בשיעור מלא על כל גמול הנפסק על-ידי בית המשפט בתביעות ייצוגיות. הגמול מוכר בתור עסקה אקראית (״עסקת אקראי״), לפי משמעותה בחוק מס ערך מוסף. שיעור המע״מ נכון לשנת 2022 הוא 17%.

מס על זכייה בהליכי תביעה ייצוגית – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני מסים ותביעות ייצוגיות

לסיכום, חשוב לדעת כי ככלל, זכייה בגמול במסגרת תביעה ייצוגית חייבת בתשלום מס הכנסה וכן מע״מ בשיעור מלא. אם יש לכם שאלות נוספות בסוגיות מיסוי או בנושא תביעות ייצוגיות, תוכלו לפנות אלינו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני מסים, משפט מסחרי וייצוג בתביעות ייצוגיות. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה