דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלת מספר זהות מידי לתושבים ארעים בישראל הזכאים לחוק השבות

Joshua Pex

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

ב-6 ליוני 2023, התקבלה החלטה מרעישה בידי רשות האוכלוסין וההגירה והוועדה המיוחדת לפניות הציבור, אשר הופכת את חייהם של המחזיקים באשרות א2 ו-א4, הזכאים לעלייה על פי חוק השבות, לקלים הרבה יותר. כעת, בעלי האשרות הללו יוכלו לקבל מספר זהות לתושבים ארעים באופן מידי.

כיום, חיים במדינת ישראל עשרות אלפי תושבי חוץ מתוקף אותן אשרות, אשר ללא מספר זהות לא היה ביכולתם לממש את הזכויות שלהם במשרדי ממשלה שונים. במאמר זה נלמד מהן האשרות עבורן החלטה זו תקפה, מהו חוק השבות ומי זכאי לקבל מספר זהות תחתיו, כיצד ניתן יהיה לקבל את מספר הזהות ועוד.

משרדי עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב מתמחים בכל הקשור להגירה לישראל, כולל קבלת אשרות, תהליכי התאזרחות, וקבלת מספר זהות לתושבים ארעים. אם יש לכם כל שאלה בנושא אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לסייע.

מספר זהות מידי לתושבים ארעים

מהן אשרות א2 ו-א4?

כפי שציינו קודם לכן, ההחלטה החדשה נוגעת לאלה המחזיקים באשרות א2 ו-א4. לפני שנבחן כיצד אותם מחזיקי אשרות יכולים לקבל מספר זהות באופן מידי, ראשית נבין לעומק מהן האשרות הללו.

אשרת א2 היא למעשה אשרה המיועדת לסטודנטים אשר מגיעים לישראל לצורך לימודים אקדמיים. אשרה זו לרוב ניתנת עבור שנה בלבד בכל פעם. ניתן להאריך את האשרה עד גבול של חמש שנים, בהתאם לתואר הנלמד. עם זאת, ישנם גם מקרים יוצאי דופן בהם ניתן להאריך את האשרה עוד יותר. ויזת סטודנט או אשרת שהייה א2 אינה מקנה לסטודנטים את הזכות לעבוד. חשוב לציין כי ויזת סטודנט אינה ניתנת על בסיס חוק השבות והיא ניתנת על בסיס לימודים אקדמיים גרידא.

אשרת א4 היא אשרה המאפשרת לבני משפחתם של סטודנטים תושבי חוץ המתגוררים בישראל לשהות בארץ באופן ארעי. אשרה זו ניתנת לבני משפחתם של סטודנטים אשר מחזיקים באשרת א2. האשרה מאפשרת גם לבן או לבת זוגו של הסטודנט וגם לילדיו הקטינים לשהות בישראל. אשרה זו אינה תקפה עבור ילדים שהם בגירים.

מה לגבי אשרת א1?

ויזה א1 מאפשרת לזכאי עליה לשהות עד חמש שנים בישראל וללמוד \ לעבוד במהלך תקופה זו. מחזיקי האשרה יכולים לקחת זמן כדי לקבל את ההחלטה האם לעשות עלייה לארץ ישראל ולהפוך את המדינה למושב הקבע שלהם. עבור מי שיבחר לעשות עלייה תתקבל תעודת זהות המכילה מספר זהות, המאפשר גישה לזכויות שונות במדינה. מי שיבחר שלא לעשות עלייה לאחר חמש שנות שהייה על אשרה א1, יוכל לקבל אשרה א5, אשרת שהייה ארעית למי שאינו אזרח.

מהו חוק השבות?

קבלת מספר זהות באופן מידי למחזיקים באשרות א-2 או א-4 מתאפשרת למי שזכאי לחוק השבות. בחלק זה של המאמר נבין מהו חוק השבות ומי זכאי לו.

חוק השבות אשר כונן בתש"י, 1950, קובע באופן תמציתי כי "כל יהודי זכאי לעלות ארצה". בשנת 1952 כונן חוק האזרחות, אשר מפרט את ששת הדרכים האפשריות בהן אדם יכול לקבל אזרחות במדינת ישראל, כאשר הסעיף הראשון הוא קבלת אזרחות תחת חוק השבות.

בזמן בו נחקק חוק זה לא נדרשה הוכחה על זהות יהודית בעת העלייה לארץ, וכל מי שטען שילדיו הם ילדים לאם יהודייה, או ילדים אשר התגיירו כהלכה ואינם שייכים לדת אחרת, יכול היה לרשום את ילדיו כיהודים וכך הם היו זכאים לעלות לישראל מכוח חוק השבות.

כדי להבטיח כי מקבלי אזרחות ישראלית מכוח חוק השבות הם אכן יהודים, נכנס תיקון לחוק בשנת 1970 אשר קובע כי יהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה או מי שהתגייר ואינו בן דת אחרת. בנוסף, נכנס גם סעיף אשר קובע כי גם בני משפחה שאינם יהודים, עד דור שלישי לאדם יהודי וגם בני זוגם, יוכלו לקבל אשרת עולה ואזרחות.

לחוק השבות ישנם סייגים הקובעים כי אדם יהודי לא יהיה זכאי לעלות ארצה תחת תוקף החוק, במידה שהוא פועל נגד העם היהודי, מהווה סכנה לביטחון הציבור או המדינה או בעל עבר פלילי.

אם כן, אלה המחזיקים באשרת שהייה א2 או א4, הזכאים לעלות ארצה מתוקף חוק השבות, יהיו זכאים לקבל מספר זהות באופן מידי.

כיצד ניתן לקבל מספר זהות באופן מידי למחזיקי אשרות א2 או א4?

תושבים ארעיים השוהים בישראל מתוקף אשרות א2 ו-א4 יוכלו לגשת לרשות האוכלוסין וההגירה לקבלת מספר תעודת זהות באופן מידי. לשם כך, יש להגיע לאחת מהלשכות של רשות האוכלוסין וההגירה וניתן יהיה לקבל את השירות באופן מידי.

חשוב לדעת כי הקבלה של מספר זהות מאפשר לתושבים ארעיים אלה ליהנות ממגוון זכויות ושירותים, אליהם לא הייתה להם האפשרות לפנות קודם לכן, בתחומים כמו מערכת הבריאות, במערכות גביית המיסים ובתחומים מנהליים אחרים.

אשרות שהייה – כיצד תעשו זאת נכון?

משרדינו הנמצאים בירושלים ובתל אביב מתמחים בתהליכי קבלת אשרות שהייה בישראל. אנו מתמחים בכל הדרישות הבירוקרטיות והחוקיות, להבטחת תהליך חלק וברור ככל הניתן. כל תהליך לקבלת אשרה הוא ייחודי ולכן חשוב לקבל הכוונה מקצועית בנושא. אם אתם מתעניינים בקבלת אשרה מסוימת לשהייה בישראל או שברצונכם ללמוד עוד בנושא התקנה החדשה עבור אשרות שהייה א2 ו-א4, אנו נוכל לספק לכם את המידע הדרוש כדי לבצע את התהליך בהצלחה. אתם מוזמנים לפנות אלינו במספרי הטלפון או באמצעות דואר אלקטרוני, לנוחיותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה