Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מיחזור משכנתא – מידע משפטי חשוב לבעלי משכנתא

Michael Decker
Michael Decker

Omri Levin

תודה רבה לענת ולריבה,
על הטיפול המסור והמקצועי.
100/100

מיחזור משכנתא – אם שמעתם על המושג אך לא הבנתם מהו ולמה הוא נועד, אתם לא לבד. רבים נוטלים משכנתא לצורך רכישת דירה, אך אינם מודעים לכך שלאורך תקופת החזר המשכנתא, באפשרותם לחדש את תנאי המשכנתא עם החזרים שיהיו נוחים יותר עבורם. קיימות מספר דרכים לעשות זאת, אך המשותף לכל אותן דרכים הוא שעליהן לעשות בזהירות הנדרשת, ותוך הבנת התנאים המשפטיים של המשכנתא הממוחזרת. על נושא חשוב זה יסביר במאמר זה עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני נדל״ן ומקרקעין.

משרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נדל״ן ומקרקעין. המשרד מעניק ללקוחותיו ייעוץ וייצוג במגוון נושאים, כגון ייעוץ וייצוג במשא ומתן לקראת עסקאות נדל״ן, מענה בסוגיות מיסוי מקרקעין, חוזי שכירות, רישום זכויות במקרקעין, ייעוץ משפטי בענייני משכנתא וכיו״ב.

מיחזור משכנתא - מידע משפטי חשוב לבעלי משכנתא

אומרים שטוב למחזר – האם זה נכון גם לגבי משכנתא?

רכישת דירה הפכה למשימה שהיא כמעט בלתי אפשרית עבור רוב האוכלוסייה בישראל. ההערכות הן כי כיום נדרשות כ-150 משכורות על מנת להשלים את העלויות האסטרונומיות של רכישת דירה. מחירים גבוהים אלה מחייבים במרבית המקרים ליטול משכנתא לצורך מימון הרכישה. אלא שקבלת משכנתא אינה מהווה סוף פסוק. לאור העלויות הנלוות לרכישת הדירה, התקופה הממושכת הנדרשת לתשלום המשכנתא ותנודות רבות בגובה הריבית במשק, קורה לא פעם שתנאי משכנתא שנשמעו אטרקטיביים בתחילת הדרך, הופכים לבלתי משתלמים כאשר סכום ההחזר החודשי עולה. 

אחד הפתרונות לבעיה זו הוא ביצוע פעולה הנקראת מיחזור משכנתא, אשר משמעותה החלפה של משכנתא קיימת במשכנתא בתנאים מחודשים. מיחזור משכנתא מהווה פעולה שהפכה לנפוצה מאוד בשנים האחרונות, לאור השינויים בגובה הריבית ותנאי השוק. היא רלוונטית גם במקרים בהם מי שנטלו משכנתא גייסו סכום כסף נכבד המאפשר להם לבצע החזר של חלק משמעותי מיתרת המשכנתא, ובמקרים נוספים. ואולם, חשוב לדעת כי עשויות להיות השלכות משפטיות שונות לפעולה זו, ולעיתים הדבר עשוי להפוך את העסקה ללא משתלמת. זו הסיבה שלא מומלץ למחזר משכנתא ללא בחינה מעמיקה של התנאים לנטילת המשכנתא המחודשת.

איזה סוגים של מיחזור משכנתא קיימים?

קיימים שני סוגים עיקריים של מיחזור משכנתא. סוג אחד נקרא מיחזור פנימי, ומשמעותו שינוי בתנאי המשכנתא הקיימים. במקרים אלה, בעל המשכנתא מבצע את המיחזור באותו בנק בו הוא נטל את המשכנתא מלכתחילה. לצד זאת, קיים סוג נוסף של מיחזור, הנקרא מיחזור חיצוני. במקרים אלה נוטלים משכנתא חדשה בבנק אחר, לרוב תוך קיזוז של החזרי המשכנתא שנעשו עד כה. חשוב להדגיש כי באופן עקרוני אין הגבלה על מספר הפעמים בהם ניתן למחזר משכנתא. עם זאת, לאור ההשלכות עליהן נסביר להלן, חשוב לבחון תמיד לא רק את תנאי המשכנתא החלופית, אלא גם את המשמעויות המשפטיות של פעולה זו.

אילו בעיות משפטיות עלולות להתעורר כאשר מבצעים מיחזור משכנתא?

ההחלטה על ביצוע מיחזור משכנתא עשויה להיות הרת גורל, ולכן חשוב לבחון את כל המשתנים האפשריים במסגרתה, ולא רק את תנאי ההחזר החודשי. ראשית, על המשכנתא שכבר ניטלה תיגבה לרוב עמלה בגין פירעון מוקדם. לעיתים מדובר בסכומים שאינם מבוטלים, ואשר כשלעצמם הופכים את העסקה ללא משתלמת. כמו כן, חשוב להביא בחשבון עליה אפשרית בגובה הריבית על המשכנתא בעתיד. גם אם תנאי הריבית אטרקטיביים בעת נטילת המשכנתא החדשה, הדבר בהחלט עשוי להשתנות בהמשך ולגרום לכם להתחרט על שינוי תנאי המשכנתא. מעבר לכך, למיחזור משכנתא עלולות להיות השלכות על ביטוח המשכנתא ותנאיו. 

יש לזכור שנטילת משכנתא חדשה כרוכה ביצירת חוזה חדש עם תנאים חדשים אשר קשה להבינם ללא היכרות עם עולם דיני החוזים ובפרט חוזים בענייני נדל״ן ומקרקעין. לכן, גם אם התייעצתם בעבר עם עורך דין לגבי תנאי המשכנתא הקודמת, אין זה מוריד מהצורך להתייעץ גם על תנאי המשכנתא המוצעת עם עורך דין מומחה לדיני נדל״ן ומקרקעין לפני ביצוע כל פעולה בנושא. זאת על מנת לוודא כי ביצוע מיחזור משכנתא אכן משתלם יותר במקרה שלכם, או שמא כדאי לפעול לשינוי תנאי המשכנתא המוצעת או אף להישאר עם אותה משכנתא שכבר נטלתם.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני נדל״ן

לסיכום, מיחזור משכנתא היא פעולה אשר עשוי להיות לה ערך רב בקרב מי שנטלו משכנתא וזקוקים לשינוי בתנאיה. עם זאת, חשוב לבדוק את תנאי המשכנתא החלופית היטב לפני אישור העסקה. אם יש לכם כל שאלה או צורך בייעוץ פרטני בנושא, עורך דין מומחה לדיני נדל״ן ומקרקעין ממשרדנו ישמח לתת לכם מענה מקצועי ומקיף. ליצירת קשר עמנו, ניתן לפנות באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top