Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רוצים לקבל דרכון רומני? תשובות לשאלות נפוצות

Jordan Levy-Bograd
Jordan Levy-Bograd

Eli Matias

משרד עו"ד דקר,פקס,ושות', זה אחד המשרדים הטובים שאני מכיר בישראל תודה לעו'ד נחמה על הטיפול הקודש שעשתה עבורי

מאמר זה מספק מידע אודות דרכון רומני. לאחר שרומניה הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 2007, השגת דרכון רומני הפכה לאחת הדרכים הנפוצות יותר עבור ישראלים שרוצים לקבל דרכון של האיחוד האירופי. זאת מפני שבעשורים האחרונים הרשויות הרומניות הקלו באופן משמעותי על מועמדים זכאים לממש את זכותם לאזרחות, ולמעשה אפשרו לישראלים בעלי שורשים רומניים להפוך לאזרחים אירופאיים, עם כל היתרונות הנלווים לכך.

משרד עורכי הדין שלנו מסייע למועמדים זכאים המעוניינים להשיג דרכון, ונשמח ללוות גם אתכם בתהליך הזה אשר, למרות פשטותו ברוב המקרים, בכל זאת דורש ידע מקצועי והיכרות מעמיקה עם הגופים הרלוונטיים. בעבודה זו אנו נתקלים לעתים קרובות במידע חלקי או שגוי המצוי בידי אנשים. לפיכך אנו רוצים לעשות סדר ולספק תשובות לכמה מהשאלות הנפוצות ביותר אודות תהליך קבלת האזרחות הרומנית. למדריך המקיף ביותר בנושא היכנסו לכאן. אם אתם זקוקים למידע נוסף אודות דרכון רומני אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר לקבלת ייעוץ מקצועי בכל שלב.

היתרונות של אזרחות רומניתלמה כדאי להשיג דרכון רומני אם אפשר?

ראשית, מי שמחזיק בידו דרכון רומני נחשב לא רק לאזרח רומניה אלא למעשה גם לאזרח האיחוד האירופי. יש לכך כמה השלכות:

  • כניסה חפשית לכל מדינות אירופה: כל מי שמחזיק בדרכון רומני זכאי, למעשה, לגישה חפשית ומעבר חפשי בין מדינות האיחוד האירופי ללא צורך בוויזה.
  • מגורים ועבודה באירופה: מעבר לאפשרויות הכניסה למדינות השונות לצרכים תיירותיים, הדרכון הרומני מעניק את הזכות לגור בארצות האיחוד האירופי ולעבוד באופן חוקי לחלוטין כמועסק עם משכורת או כבעל עסק עצמאי.
  • לימודים במוסדות אקדמיים אירופאיים: בדומה, ניתן גם ללמוד במוסדות האקדמיים המובילים של אירופה המציעים שכר לימוד מסובסד ללימודי השכלה גבוהה במחיר נמוך משמעותית מאשר שכר הלימוד הממוצע כאן בישראל. מוסדות מסוימים אפילו מציעים לימודים בחינם, וכן הטבות רבות לסטודנטים.
  • כניסה מהירה ונוחה למדינות אחרות בעולם: בפרט לארצות הברית (ארה"ב), אשר מנפיקה ויזת תייר באופן אוטומטי לאזרחי אירופה.

היתרונות הרבים בהחלט מהווים סיבה לנצל את ההזדמנות של הזכאות לדרכון רומני. כמובן, הזכרנו רק בקצרה את היתרונות המרכזיים; למידע נוסף אודות ההטבות הניתנות לבעלי דרכון אירופאי היכנסו לכאן.מידע אודות דרכון רומני

זכאות לדרכון רומנימי זכאי לאזרחות רומנית?

קודם כל, ילדים שנולדו להורים שהינם אזרחי רומניה בהווה זכאים באופן אוטומטי לאזרחות בעצמם, אפילו אם הם לא נולדו בתוך גבולות רומניה, על-פי סעיף 5 לחוק האזרחות הרומני.

סעיף 10 לחוק הזה מרחיב את ההגדרה ומציין שילדים ונכדים של אזרחי רומניה לשעבר, אפילו כאלה שאיבדו את אזרחותם במשך השנים מסיבות שונות, זכאים גם הם לאזרחות רומנית ולדרכון. נינים של אזרחים זכאים גם הם אם ניתן להוכיח כי הורי סביהם איבדו את אזרחותם בניגוד לרצונם (למשל, אם הם היו במולדובה לאחר שנת 1941).

אלה, כמובן, הקריטריונים הבסיסיים (אשר ישראלים רבים עומדים בהם וכן, באופן כללי, יהודים רבים ברחבי העולם), אך הם מעלים מספר שאלות נוספות:

  • מה בנוגע למדינות שהיו בעבר תחת שלטון רומניה?

הצאצאים של מי שנולדו במדינות אשר היו בעבר תחת שלטון רומניה עשויים להיות זכאים גם הם לאזרחות ולדרכון אם אבות אבותיהם נולדו וגרו במדינות אלה בזמן שהן היו תחת שלטון רומניה. מדינות אלה כוללות, למשל, חלקים ממולדובה ואוקראינה.

  • האם רק הילדים של אזרחי רומניה זכאים לדרכון?

לא. החוק הרומני מאפשר "דילוג על דורות". כלומר, נכדים של אזרחי רומניה זכאים גם הם לאזרחות ולדרכון. מאז שנוסף תיקון לחוק, הזכאות עוברת גם לנינים. לאחר שהם מתקבלים כאזרחים, קל יחסית להעביר את האזרחות הלאה לדורות הבאים.

  • האם יש אפשרות לקבל אזרחות רומנית בדרכים אחרות, שלא בירושה?

אכן, קיימות כמה אפשרויות לקבלת אזרחות על-ידי עבודה ומגורים במדינה, תנאים מסוימים שבהם תוכלו לקבל אזרחות כבני זוג של אזרח רומני, ואפילו מקרים נדירים שבהם האזרחות מוענקת בעקבות תרומה משמעותית לכלכלה הרומנית או לתרבות הרומנית. מסלולים אלה פחות נפוצים כיום אך אם אתם מעוניינים באחד מהם אתם בהחלט מוזמנים ליצור אתנו קשר ולנצל את הסיוע שאנו מציעים.

שלבים באזרחות הרומניתמהו תהליך קבלת האזרחות הרומנית?

"כיצד אוכל לקבל אזרחות רומנית?” היא אולי השאלה הנפוצה ביותר בנושא הזה. בלי להיכנס לפרטים, להלן השלבים המרכזיים בתהליך (בנוגע לקבלת אזרחות דרך קשר משפחתי):

  • הוכחת הקשר המשפחתי: השלב הראשון הוא הוכחת הקשר של ההורה (או הסב או הורה הסב) לרומניה והעובדה שהם אכן היו אזרחים בעבר. אם יש בידכם מסמכים המוכיחים זאת, הדבר בהחלט יקל על התהליך. אם אין בידכם מסמכים כאלה, נשמח לסייע לכם להשיג אותם על-ידי פנייה לארכיונים הרומניים הרלוונטיים ויצירת קשר עם הרשויות הרומניות.
  • איסוף הניירת והגשת הבקשה: השלב הבא הוא איסוף מסמכים נוספים כגון דרכון ישראלי בתוקף של המועמד, תעודת יושר, הצהרה בנוגע לאובדן האזרחות של ההורה ומסמכים המוכיחים שהדבר אכן ארע וכו’ (כמובן שהמסמכים משתנים בהתאם למקרה הספציפי של המועמד). ברוב המקרים יש לתרגם את המסמכים בתרגום נוטריוני לפני שמגישים אותם. בשלב הבא יהיה עליכם להגיש את המסמכים לגופים הרלוונטיים, לעקוב אחר ההתקדמות ולספק מסמכים נוספים או לפתור בעיות במקרה הצורך.

מהו אורך התהליך של קבלת אזרחות רומנית?

שימו לב שאין תשובה אחת לשאלה הזו ושאין אפשרות להתחייב למסגרת זמן מסוימת להשגת דרכון רומני. עם זאת, ניתן לומר שאם המועמד הינו צאצא של אזרח רומני בהווה, התהליך כנראה יהיה קצר יותר, בין שנה לשנתיים. במקרים שבהם יש צורך להשיב אזרחות אבודה התהליך עשוי להימשך בין שנתיים לארבע שנים בממוצע. חשוב להבין כי אורך הזמן אינו תלוי בצוות המשרד שלנו או במועמד אלא בגורמים שונים ברומניה, ולפיכך אין מי שיוכל להתחייב למסגרת זמן מדויקת. למרות זאת, אנו מתחייבים לקידום השלבים הנמצאים תחת אחריותנו במהירות האפשרית כדי לקצר את התהליך עד כמה שניתן.

מה המחיר של קבלת אזרחות רומנית?

שאלת המחיר של אזרחות רומנית היא בהחלט שאלה שעולה לעתים קרובות. אנחנו לא רוצים לאכזב אתכם אך חשוב לנו לומר שגם לשאלה הזאת אין תשובה אחת. כן, יש עמלות ותשלומים קבועים המשולמים לממשלה הרומנית בתהליך הבקשה, אך כדי לקבוע את העלות המדויקת של התהליך נצטרך לדעת באיזה מסלול בחרתם (האם מדובר באזרחות קיימת או בהשבת אזרחות אבודה), אלו מסמכים יש להגיש, האם המסמכים קיימים או שיש צורך להשיג אותם ומהי כמות המסמכים אשר נדרש עבורם תרגום נוטריוני.

לפיכך, אם תרצו תשובות ברורות, מידע מדויק הרלוונטי למקרה שלכם, צרו קשר ונשמח לבחון את הנושא לעומק.

צרו קשר עוד היוםמידע אודות דרכון רומני

כפי שאתם רואים, מי שמחזיק באזרחות רומנית מקבל זכויות רבות, וזהו תהליך שבהחלט שווה להתחיל בו אם אתם זכאים לכך.

צוות המשרד שלנו ישמח לסייע לכם בתהליך, החל מבירור זכאותכם והסיכוי שתצליחו בתהליך ועד לליווי כל שלבי תהליך הגשת המועמדות.

צרו קשר עוד היום ונשמח לעזור לכם להשיג אזרחות רומנית ודרכון רומני.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top